נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בארה"ב

נשיא ארה"ב ברק אובמה, הציג היום (חמישי) בפנטגון תכנית ייעול חדשה לצבא האמריקאי. השינוי נובע מהצורך בקיצוצים דרמטיים בתקציב הפדרלי, שתקציב הביטחון תופש נתח נכבד ממנו. התכנית מוצגת כמקבילה האמריקאית ל"צבא קטן וחכם". רק שבמקרה של צבא ארה"ב, התכנית תקשה על ארה"ב להילחם בשתי חזיתות קונבנציונליות בעת ובעונה אחת. לטענת אובמה עדיין תאפשר להלחם נגד איומי הטרור בצורה יעילה, ולהתמודד עם איומים ממדינות דוגמת איראן.

"בעשור הקרוב, צמיחת תקציב הבטחון תואט, אך הוא עדיין יגדל, כי יש לנו מחויבויות בעולם שדורשות את המנהיגות שלנו", אמר אובמה, כשלצדו ניצבים שר ההגנה לאון פנטה והרמטכ"ל האמריקאי הגנרל מרטין דמפסי. "אני מאמין בזה - ואני חושב שגם העם האמריקאי מבין את זה - שאנו יכולים לשמור על הצבא שלנו חזק, ואת האומה שלנו בטוחה, עם תקציב ביטחון גדול יותר מהתקציב המשולב של עשר מדינות שבאות אחרינו".

האסטרטגיה החדשה באה בין היתר בעקבות סיום המלחמה בעיראק והתוכנית להסיג את הכוחות מאפגניסטאן, אמר אובמה. "הצבא שלנו יהיה קטן יותר, אך העולם צריך לדעת שארה"ב תשמור על עליונות צבאית בעזרת כוחות זריזים, גמישים ומוכנים לכל טווח התסריטים והאיומים".

אובמה ופנטה בעת הצגת תכנית ההתייעלות החדשה בצבא צילום: אי–פי

בהודעה הכתובה על השינוי אמר אובמה שמדובר ב"תקופת מעבר", וכי "ההחלטות הכלכליות שניצבות בפנינו קשות, ושלא יהיה ספק, כאן בארה"ב או בעולם, שנשמור על הכוחות שלנו עם הציוד ורמת האימון הכי טובים בהיסטוריה".

הגנרל מרטין דמפסי אמר כי האסטרטגיה החדשה "מבטיחה שאנו נשארים הכוח הצבאי העליון בעולם. אנו משמרים את הכשרון של הכוח המתבסס על גיוס מתנדבים. ולוקחים בחשבון את הלקח של עשר שנות מלחמה. אנחנו עדיין מסוגלים לעשות יותר מדבר אחד בבת אחת. זה לא מושלם, אך זה נותן לנו מה שאנחנו צריכים בעולם הזה ועם התקציב הזה".

גם שר ההגנה לאון פנטה, שהתייחס בדברים שלו לאיומים האסימטריים, איומי הקיצונים והאפשרות של הגעת נשק לא קונבנציונלי לידי שחקניות חוץ-מדינתיות, אמר ש"הכוח שלנו יהיה קטן ורזה יותר, אך עוצמתו תהיה בזריזות שלו, חדשנות ויכולת להתאים את עצמו לנסיבות ולהתפתח. שלא יהיו טעויות - עדיין יש לנו יכולת להתמודד עם יותר מיריב אחד במקביל ולהביס אותם".

התוכנית של אובמה מעוררת חששות כבדים בקרב החיילים, שנהנו בשנים האחרונות ממשכורות של כ-85 אלף דולר בשנה, ורבים מהם יאלצו כעת לחפש עבודה בשוק שמצבו עדיין לא יציב. גם הרפובליקאים מיהרו למתוח ביקורת חריפה על האסטרטגיה החדשה.

"מדובר באסטרטגיה של להוביל מאחור - לאמריקה שנשארת מאחור, הנשיא מנסה להציג את הנסיגה שלנו מהעולם בעטיפה של אסטרטגיה חדשה, אך היא רק מבטיחה את הידרדרותה של אמריקה בתמורה לתוכניות כושלות נוספות בזירה הפנים אמריקאית. אבל בעולם תמיד יש מנהיג, ואם אנחנו ניסוג, מישהו אחר יתפוש את המקום", אמר חבר הקונגרס באק מקיאון, יו"ר ועדת הכוחות החמושים בבית הנבחרים

חיילים אמריקאים מקפלים את דגל ארה"ב בטקס בבגדאד צילום: אי-פי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ