מאה אלף נמלטו מהקרבות בדרום סודאן; הממשלה מבקשת סיוע

בעקבות קרבות עזים הניטשים בין שבטים יריבים, הממשלה הכריזה על אחד ממחוזותיה כאזור אסון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

דרום סודאן הכריזה על מדינת המחוז ג'ונגליי כעל אזור אסון ופנתה לארגוני סיוע בינלאומיים בבקשה לסיוע הומניטרי. ההכרזה נעשתה לאחר שכ-100 אלף בני אדם נמלטו מהקרבות העזים בין שני שבטים באחד מאזורי הגבול במדינה, והיא תאפשר לארגונים הומניטריים לפעול במהירות באזור. שר ההסברה של דרום סודאן אמר לבי-בי-סי כי מזון, תרופות ומחסה דרושים באופן דחוף.

בתחילת השבוע תקפו כ-6,000 בני שבט לו נואר את העיירה הנידחת פיבור שבמדינת המחוז ג'ונגליי הגובלת בסודאן, מסרו מקורות באו"ם. הבי-בי-סי דיווח כי זהו סיבוב נוסף במחזור של אלימות שנמשך חודשים רבים. באחת התקריות שאירעו בשנה שעברה נהרגו 600 מבני לו נואר על ידי בני שבט מורלה היריב, שכעת נמלטו מפיבור.

שר ההסברה מריאל בנג'מין ברנאבא אמר בראיון לבי-בי-סי שהתקבלו ידיעות על יותר מ-150 הרוגים עד כה, אף כי ביכולתו לאשר את מותם של 20-30 בלבד. עם זאת טען ברנאבא כי "האזור נמצא כעת בשליטה מלאה של הממשלה", והוסיף כי הוא יכול לערוב לביטחונם של עובדי ארגוני הסיוע שיגיעו למדינה. ברנאבא הודיע שמנהיגי שתי הקהילות יוזמנו ל"פורום שלום" כדי לדון כיצד לשים קץ למעגל האלימות.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

מקורות באו"ם מסרו כי כ-3,000 חיילים ו-800 שוטרים נשלחו עד כה לפיבור. לדבריהם, האלימות פרצה בעקבות פשיטות שנערכו לשדוד בקר.

המתאמת מטעם האו"ם לעניינים הומניטריים, ליז גרנדה, אמרה שלשום כי הארגון מודאג מתנאי המחיה של האזרחים שנמלטו. לדבריה, "מדובר במאה אלף בני אדם שאין להם מים, מזון ומחסה והם מסתתרים באזורים לא מיושבים".

מוקדם יותר אמר ג'ון בולוק מ"הוועדה לפיוס ולשלום בדרום סודאן" ובן לשבט מורלה כי אנשים שנמלטו מפיבור נרצחו ליד הנהר קנגן, דרומית-מזרחית לעיר. "ילדים ונשים נטבחו באזור הזה ב-2-3 בינואר", אמר בולוק. הוא האשים פוליטיקאים מקומיים בהסלמת העוינות הבין-שבטית למטרותיהם, ושאל מדוע הצבא והאו"ם מגנים בפיבור על בנייני הממשלה ולא על האנשים.

גרנדה דחתה את הביקורת על האו"ם ועל צבא דרום סודאן. לדבריה, "כוח האו"ם עושה את המוטל עליו ומסייע לממשלה להגן על העיר. אנחנו מצילים אזרחים ומסייעים במניעת האלימות". גרנדה ציינה גם כי התקפה על חלקה הדרומי של פיבור נהדפה לאחר שצבא דרום סודאן, שהסתייע בנגמ"שים של האו"ם, ירה לעבר אנשי לו נואר.

ארגון "רופאים ללא גבולות" השעה את פעולותיו באזור אחרי ששתיים מהמרפאות שלו נפגעו בקרבות ונבזזו, אמר אתמול דובר הארגון,ז'אן-מארק ג'ייקובס. לדברי גרנדה, פרט לביזת המרפאות, נראה שהעיר לא נפגעה.

דרום סודאן קיבלה את עצמאותה ביולי אשתקד, בהתאם להסכם שלום שנחתם ב-2005 עם סודאן, במטרה לשים קץ למלחמת האזרחים שנמשכה עשרות שנים. המדינה החדשה משתדלת להקים מוסדות ממלכתיים ובמקביל מתאמצת לשים קץ להתקוממות מורדים ולקרבות בין שבטים שבהם נהרגו כבר אלפי בני אדם.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ