כמה זמן עוד נותר לכם? המוח מתחיל להידרדר בגיל 45

חוקרים מאוניברסיטת לונדון מצאו ירידה קוגניטיבית של 3.6% אצל נשים וגברים כבר בגילים 49-45. הם מקווים שהגילוי יסייע בהתמודדות עם דמנציה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חוקרים מאוניברסיטת לונדון גילו כי ישנה ירידה של 3.6% ביכולת הקוגניטיבית של גברים ונשים, כבר בגילים 49-45. הגילוי נעשה במסגרת מחקר של יכולות הזיכרון, אוצר מילים והבנה של כ-7,000 גברים ונשים בגילאי 70-45, שנמשך למעלה מעשור.

מחקרים קודמים הראו כי ירידה ביכולת הקוגניטיבית איננה מתחילה לפני גיל 60, ואילו לפי תוצאות המחקר החדש הירידה עשויה להתרחש כבר בשנות הארבעים לחיינו. האגודה הבריטית למאבק באלצהיימר מסרה בתגובה למחקר כי הוא יסייע לקבוע כיצד שינויים במוח מסייעים באבחון דמנציה.

החוקרים טוענים כי הממצא חשוב כיוון שטיפול בדמנציה יעיל יותר כאשר אדם מתחיל לחוש פגימה ביכולתו המנטאלית. החוקרים בחנו את התפקוד הקוגניטיבי של 5,198 גברים ו-2,192 נשים בגילאי 70-45, כולם עובדי ציבור בריטים, בין השנים 2007-1997, הבדלים ברמות ההשכלה של הנבדקים נלקחו בחשבון במסגרת המחקר.

תוצאות המחקר מראות כיצד חלה ירידה בכל הקטגוריות, מלבד אוצר מילים, וכי היתה ירידה חדה בקרב אנשים מבוגרים יותר. המחקר מצא ירידה של 9.6% ביכולת ההסקה המנטאלית בקרב גברים בגילאי 70-65 וירידה של 7.4% בקרב הנשים. ירידה של 3.6% נמצאה בקרב נשים וגברים בגילאי 49-45.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

אחד החוקרים שהובילו את המחקר סיפר כי התוצאות מראות שדמנציה קשורה בירידה קוגניטיבית על פני שניים–שלושה עשורים. "כעת עלינו לבדוק מי חווה את הירידה הקוגניטיבית יותר מהממוצע, וכיצד לבלום אותה. רמה מסוימת של מניעה היא בהחלט אפשרית" הוסיף.

החוקרים ציינו כי הרבה שאלות נותרו פתוחות. המחקר לא מעיד בהכרח כי האנשים שהראו סימנים של ירידה קוגניטיבית אכן יפתחו דמנציה, או כמה אפשרי זה עבור רופאים לזהות את השינויים המוקדמים הללו. עוד אמרו כי הקפדה על דיאטה מאוזנת, פעילות גופנית, שמירה על כולסטרול והימנעות מעישון יכולים לסייע בהפחתת הסיכוי ללקות בדמנציה. אחת המסקנות העיקריות נוגעת לחשיבות של פיתוח יכולת אבחון מוקדם והצעת טיפול מונע.


תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ