בארה"ב מגדירים מחדש מהו אונס

ההגדרה משנות ה-20 עיוותה עד כה את הסטטיסטיקה על מקרי אונס. מעתה יכיר החוק גם בכפיית יחסי מין על גברים ואינוס נשים על ידי נשים

שלמה שמיר
כתב הארץ בניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה שמיר
כתב הארץ בניו יורק

שינויים מהותיים בהגדרה המשפטית של המונח "אונס בכפייה" (forcible rape) והרחבה משמעותית לזיהוי ופירוש של עבירות מין הושלמו על ידי הרשות הפדרלית בארה"ב ויפורסמו בקרוב.

דובר הממשל, שדיווח על השינויים הצפויים בתידרוך לעתונאים שהתקיים בסוף השבוע, מסר כי ההגדרה החדשה לפשעי אונס היא תוצאה של התייעצויות ודיונים שהתקיימו בחודשים האחרונים בקרב משפטנים ומומחים.

משפטנים שהגיבו על היוזמה המשפטית החדשה של הממשל הפדרלי ביחס להגדרת פשעי אונס אמרו כי מדובר במהלך מהפכני שזמנו הגיע זה כבר. מה שמומחים מכנים "ההגדרה המוגבלת והמצומצמת ל'אונס בכפייה'" קיימת מאז שנות ה-20 של המאה הקודמת ולא שונתה מאז.

ההגדרה הישנה גם עיוותה עד כה את הסטטיסטיקה על מקרי אונס שאירעו בארה"ב, שכן הנתונים השנתיים שפורסמו על ידי האפ-בי-איי התייחסו רק למקרי אונס שקרבנותיהן היו נשים, ורק למקרים שהוכחה חדירה לאיבר המין של האשה. ההגדרה המעודכנת ל"אונס בכפייה" שתיכנס לתוקפה בארה"ב תכלול לראשונה כמעשה פשע, מין אורלי וחדירה לפי הטבעת שנעשו בכפייה. גם החדרת חפצים בכפייה לאברי מין תוכר כפשע.

"זה לא רק שינוי בהגדרה. מדובר בהרבה יותר מזה", אמר לין רוזנטל, יועץ הבית הלבן לאלימות נגד נשים. "מדובר בשינוי מהותי בהבנתנו את פשע האונס וברצינות שאנו מתייחסים לפשע זה בארה"ב". ההגדרה הישנה, הסביר רוזנטל, "התייחסה רק לתקיפת גוף האשה ולחדירה של איבר המין הגברי לנרתיק האשה, אבל התעלמה לגמרי מאופנים וצורות רבות של הצקה מינית, שבהתאם להגדרה החדשה ייחשבו לאונס".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

גם יחסי מין שנכפו בכוח על גברים ואינוס נשים על ידי נשים יוכרו על ידי החוק החדש כאונס בכפייה ויהיו כפופים לעונשים חמורים.

ההגדרה החדשה לפשעי אונס תשפיע על האופן שבו נאספו הנתונים על פשעי האונס בארה"ב, ותשנה את התפישה שלפיה הושלמה הסטטיסטיקה על פשעי האונס. משטרת שיקאגו דיווחה על 1,400 מקרי פשע בשנת 2010 . אבל סירבה להתייחס ולכלול בנתונים מקרי אונס שחרגו מהמקובל לפי ההגדרה הישנה.

ארגונים לזכויות אדם בארה"ב תובעים מזה שנים לעדכן את הגדרת האונס בכפייה. פעילותם זכתה לדחיפה ולקידום לאחר שסגן הנשיא ג'ו ביידן צירף את קולו לתביעתם. "זהו שינוי בהגדרת האונס שאנו מצפים לו מזה זמן רב", הצהיר ביידן. "השינוי הוא נצחון לנשים ולגברים שסבלם לא נחשב ולא הוכר בעיני החוק מזה 80 שנים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ