כך הפכה מישל אובמה לאשה החזקה באמריקה

כאשר מישל אובמה הגיעה לבית הלבן היא ויתרה על קריירה וחששה מהתפקיד הבלתי מוגדר. מאז בנתה את עצמה ככוח משמעותי, לעתים יותר מהיועצים

ג'ודי קנטור | ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ודי קנטור | ניו יורק טיימס

מישל אובמה כעסה. לא רק על אנשי הנשיא, אלא גם על בעלה. בינואר 2010, לאחר שהדמוקרטים איבדו את מושבו בסנאט של אדוארד קנדי, היה ברק אובמה שקול וקר רוח וסירב לדון בכישלון או לבקר את אנשיו. הגברת הראשונה, לעומתו, לא הבינה כיצד הניח הבית הלבן למושב חיוני כל כך, בעיקר לצורך העברת הרפורמה בביטוח הבריאות ונושאים שעל סדר היום של אובמה, לחמוק מידיו.

לפי עוזרים בעבר ובהווה של הנשיא אובמה, הגברת הראשונה ראתה בתבוסה עדות נוספת למה שחשבה זה זמן רב. יועציו של אובמה היו מנותקים. היא ראתה את בעלה כדמות שתשנה דברים, אולם בשל "דילים" שעשה הממשל כדי להעביר את חוק ביטוח הבריאות, החלו בוחרים רבים לראותו כעוד פוליטיקאי מן השורה. מישל אובמה מעולם לא התעמתה באופן ישיר עם היועצים, אולם הם שמעו על חוסר שביעות רצונה מהנשיא. "היא חושבת שאנחנו לא מנווטים נכון", אמר אובמה.

הגברת הראשונה בגרסת ינואר 2012 היא אשה מנוסה ומקסימה, שמובילה קמפיינים בנושאים הנחשבים בטוחים, כגון סיוע למשפחות אנשי צבא ומאבק בהשמנת יתר בקרב ילדים, פוליטיקאית זהירה שרוצה להשתמש בפופולריות שלה במערכת הבחירות השנייה של בעלה. אך שיחות עם עשרות עוזרים בעבר ובהווה ועם ידידים קרובים של הזוג אובמה, שהתקיימו לצורך כתיבת הספר "הזוג אובמה" ("The Obamas"), הראו כי אובמה היתה כוח חשוב שלא זכה להכרה בממשל ושסיפורה הוא קודם כל סיפור על מאבק שהתפתח להצלחה.

מישל אובמה במטוס הנשיאותי. בתחילה ניסתה להימנע מחשיפה ומאירועים טקסיים שלא ראתה בהם תועלתצילום: הבית הלבן

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות של הארץ ישירות אליכם

לאחר שהתמקמה בבית הלבן הביעה כעס על ההגבלות שהוטלו עליה ועל הפיקוח של יועצי בעלה בכל תחום. מלאת התלהבות מתפקידו של בעלה, ראתה אובמה את עצמה כמגנת ערכים. "היא עמדה מאחוריו וכשלדעתה משהו נעשה שלא כשורה, היתה מעוררת את הנושא. היא השקיעה בו הרבה, ידעה כמה קשה הוא עובד ורצתה לוודא שכל אחד עושה את עבודתו", אמר דייוויד אקסלרוד, מיועציו הקרובים ביותר של הנשיא אובמה.

לעתים היתה דוחקת בבעלה לפטר יועצים ויוצרת מתיחות בלשכה. כרבים מתומכי הנשיא, מישל אובמה היתה מוטרדת מהפער שבין החזון של נשיאות בעלה לבין המציאות. המתח בינה לבין היועצים נבע פעמים רבות מהוויכוח הנצחי על "איזה נשיא יהיה אובמה", שעה שהיא ממשיכה לדחוף אותו ליוזמות שאפתניות אך לא פופולריות, כגון התיקונים בחוק הבריאות וחוקי ההגירה.

"לדעתה יש דברים גרועים יותר מאשר תבוסה בבחירות", אמרה סוזן שר, לשעבר ראש הצוות של הגברת הראשונה. "להיות נאמנה לעצמך, למשל", הוסיפה שר, וציינה כי כשאובמה מדברת על תבוסה אפשרית ב-2012, היא אומרת: "ברור לי שאנחנו נסתדר".

במהלך הקיץ והסתיו של 2008 תהתה אובמה אם לא עדיף יהיה שהיא ובנותיה יישארו בשיקגו עד לסוף שנת הלימודים. נראה שאובמה לא הבינה או שלא התייחסה כלל למסר שהעיכוב יעביר לציבור וכן שהיו בה חששות לגבי החיים באור הזרקורים, בבית שאינו אלא מוזיאון, משרד, בסיס צבאי ויעד מועדף לפעולות טרור.

אף על פי שאובמה סחררה את האמריקאים בחמימותה ובזוהר שהקרינה, לפחות בתחילת נשיאותו של בעלה, היא היתה מתוסכלת וחסרת ביטחון לגבי מקומה בבית הלבן. אובמה, בוגרת לימודי משפטים בהרווארד, ויתרה על קריירה תמורת מה שנראה לה בתחילה כתפקיד בלתי מוגדר וניסתה לחמוק מאירועים טקסיים שהיו לדעתה חסרי תועלת, בהם ארוחת הצהריים השנתית שמארגנת הגברת הראשונה מאז 1912 לנשות חברי הקונגרס. היא ניסתה לצמצם את חשיפתה לציבור והתכוננה לעבוד רק יומיים בשבוע.

ב-2010 נרשמו תהפוכות רבות בבית הלבן: הניצחון של סקוט בראון במסצ'וסטס, חוסר הפופולריות של חוק הבריאות, דליפת הנפט וההכנות לבחירות אמצע הכהונה. בהמשך הגיעו היחסים המתוחים בין הנשיא לרם עמנואל ועזיבתו, ומישל אובמה הבהירה את עמדתה שיש צורך ביועצים חדשים. בספטמבר באותה השנה, התככים וחילופי תפקידים באגף המערבי כבר גרמו לפיצוץ.

בבוקר 16 בספטמבר סרק דובר הבית הלבן רוברט גיבס את עמודי החדשות וגילה שעל פי ספר צרפתי חדש, מישל אובמה סיפרה לקרלה ברוני-סרקוזי שהחיים בבית הלבן הם גיהינום. עבור גיבס פירוש הדבר היה אסון בהתהוות. אובמה הכחישה, ותרגום הספר אילץ את ארמון האליזה לפרסם הכחשה גם כן. האיום הוסר. אבל התקרית הובילה להתנגשות בין מישל אובמה לגיבס ולישיבה שבה שורת יועצים זעמה על הגברת הראשונה ואף קיללה אותה.

במידה מסוימת, הדרמה שהתחוללה סימנה מפנה לתקופה שבה התגבשה זהותה של הגברת הראשונה. לעתים נראה שעבודתה היא תגובה לכל מה שאינו מוצלח בנשיאות. כך למשל, כשחוק הבריאות של בעלה לא היה פופולרי, היא זרקה את עצמה לחזית המאבק על תזונה וכושר, נושאים שמטרתם דומה לזו של החוק.

באוגוסט ארגנה אובמה מסיבת יום הולדת 50 לנשיא. 150 אורחים ישבו על המדשאה הדרומית והאזינו למישל מספרת על ברק - מנהיג נמרץ והוגן שהתעלה מעל למשחקי וושינגטון, חיסל את הטרוריסט מספר אחת בעולם ומוצא גם זמן לאמן את נבחרת הכדורסל של בתו. הנשיא הנבוך ניסה להשתיק את אשתו, אבל היא אמרה לו רק "שב ותקשיב". היא הודתה לבעלה על סבלנותו כלפיה, על אף הקשיים שהערימה. בנקודה הזאת הביטו העוזרים זה בזה במבט של הסכמה.

ספרה של ג'ודי קנטור, "הזוג אובמה", יוצא לאור היום בארה"ב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ