חברי הפרלמנט הבריטי יעברו "סדרת חינוך" על אנטישמיות

חבר המפלגה השמרנית, איידן ברלי, הודח לאחר ששתה במסיבה לכבוד הרייך השלישי. על רקע התקרית המביכה יזומנו המחוקקים לסמינר

דנה הרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה הרמן

כתבת "הארץ" באירופה

פאריס. שורת אירועים בעלי סממנים אנטישמיים שהתרחשו לאחרונה, ובהם היו מעורבים פוליטיקאים בריטיים, מובילה ל"תגובה חינוכית" כלפי חברי הפרלמנט. החל מהחודש הבא יוזמנו חברי הפרלמנט לסמינרים ב"מכון פירס נגד אנטישמיות" שבבירקבק קולג' הלונדוני. הסמינרים לא יהיו חובה, אולם בשדולה העל-מפלגתית נגד אנטישמיות, שעומדת מאחורי המהלך, סבורים שהם יזכו לפופולריות גדולה.

"סדרת החינוך" באה כחודש אחרי החלטתו של ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, להדיח משורות המפלגה השמרנית את חבר הפרלמנט איידן ברלי, שצולם משתתף במסיבת רווקים שכללה סממנים נאציים בולטים. ברלי, בן 32, תועד חוגג במסעדה בעיירת הסקי הצרפתית ואל טורנס, כשהוא שר יחד עם כמה חברים שיכורים שירים נאציים ומרים כוסית לכבוד הרייך השלישי. הוא גם הצטלם עם חתן שלבש מדי קצין אס-אס.

כשתמונותיו של ברלי פורסמו בתקשורת הבריטית, הוא פוטר מיד מתפקידו כעוזר שרת התחבורה, ג'אסטין גרינינג, ולאחר מכן כאמור גם הודח מהמפלגה. "אני מצטער על כך צער רב. ברצוני לנצל את ההזדמנות כדי להביע את התנצלותי המלאה, ללא כל סייג ומעומק הלב, על העלבון הנורא שהתקרית הזו גרמה", אמר ברלי בעקבות המקרה. עם זאת, הוא הכחיש ששר שירים נאציים.

במקביל, הודיעה התביעה בצרפת על פתיחת חקירה בעקבות "החגיגה הנאצית". החוק הצרפתי מגדיר השמעת הצהרות אנטישמיות או שימוש במדים וסמלים נאציים בפומבי כפשע, אלא אם כן הדבר נעשה במסגרת צילומי סרט, העלאת מחזה או הפקה תרבותית אחרת, כך שפרשת ברלי רחוקה עדיין מסיום.

זוהי איננה התקרית האנטישמית היחידה שבה מעורב חבר פרלמנט בריטי בתקופה האחרונה. בדצמבר פקפק פול פלין ממפלגת הלייבור בנאמנותו של שגריר בריטניה בישראל, מתיו גולד. פלין ציין שגולד היהודי מגדיר את עצמו ציוני וסיפר כי שניים מתושבי מחוז הבחירה שלו, שנכלאו בישראל, התלוננו באוזניו שהשגריר פועל למען ישראל יותר מאשר למען בריטניה.

הדברים עוררו סערה, אך זו לא גרמה לחבר הפרלמנט לשנות את דעתו. בראיון ל"ג'ואיש כרוניקל", אמר פלין כי שגרירי בריטניה בישראל לא היו מעולם יהודים, משום שבריטניה "צריכה מישהו בעל שורשים בממלכה המאוחדת, אחד שאי אפשר להאשים אותו בנאמנות יהודית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ