המוזיאון והספרייה הלאומיים בבוסניה בסכנת סגירה בגלל סכסוכים אתניים

הבוסנים, הקרואטים והסרבים לא מצליחים להחליט כיצד להנציח את העבר - ובוסניה מתפרקת מנכסי התרבות החשובים שלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

(רויטרס). הוא שרד אחרי הקיסרות האוסטרו-הונגרית, בשתי מלחמות עולם וגם אחרי התפרקותה של יוגוסלוויה. ואולם עתה, 124 שנה אחרי שהוקם, עלול המוזיאון הלאומי של בוסניה להיסגר בגלל סכסוך בין ראשי הקהילה הסרבית, הקרואטית והמוסלמית, לכאורה בשאלה מי צריך לממן את הוצאותיו. ואולם מהותה של המחלוקת נוגעת לנושאים עקרוניים יותר, דוגמת האופן שבו יש לשמר את המורשת התרבותית המשותפת במדינה הבלקנית, ואם צריך בכלל לשמר אותה. הסוגיה משקפת את המאבק האידיאולוגי המתמשך בין הקהילות שלחמו זו בזו על פניה ועתידה של המדינה המשותפת.

וכך, בעוד שהפוליטיקאים מתעמתים, הלכו תקציביהם של שבעה ממוסדות התרבות החשובים ביותר של בוסניה והידלדלו עד כדי כך שהמדינה נאלצה לסגור השנה את המוזיאון להיסטוריה, ובשנה שעברה את הגלריה הלאומית.

הבאים בתור הם ככל הנראה הספרייה הלאומית והמוזיאון הלאומי, שבו שמורה בין היתר הגדה לפסח מהמאה ה-14 בסרייבו; אם לא יימצא בעוד מועד מושיע, עלולים שעריהם של שני מוסדות תרבות אלה להיסגר בתוך ימים או שבועות בגין אי תשלום חשבונות חשמל ומשכורות לעובדים. "אנחנו המראה של המחלה הכרונית שבה לקתה המדינה מאז הסכם דייטון", אומר אדנן בוסלדז'יץ', מנהל המוזיאון המרשים של סרייבו.

הסכם דייטון מ-1995 שם קץ למלחמת האזרחים ביוגוסלוויה שבה נהרגו 100 אלף בני אדם. ההסכם שגובש בתיווכה של ארה"ב שם אמנם קץ ללחימה, אך יצר אגב כך מערכת מסורבלת ומבוזרת המקשה, לטענת מבקריו, על בוסניה לתפקד כמדינה מאוחדת. מוסדות התרבות הם חלק מבעיה זו: הצדדים טרם הגיעו להסכמה כיצד להסדיר את פועלם, או אפילו על הקמת משרד ממשלתי לתרבות שינהל אותם.

המוזיאון הלאומי בבוסניה סגורצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ