תושבי ניו יורק בהלם: הרכבת התחתית הושבתה

לראשונה מאז שהחלה לפעול ב-1904, הושבתו שלושה קווים מרכזיים באופן יזום. ה"ניו יורק טיימס" דיווח בהתרגשות: הופרה זכות יסוד של תושבי העיר

שלמה שמיר
ניו יורק
שלמה שמיר
ניו יורק

רבבות מתושבי ניו יורק לא האמינו למראה עיניהם כשירדו אמש (שלישי) לתחנות הרכבת התחתית בעיר. הרכבות לא פעלו, ולכניסות לתחנות הוצמדו הודעות בהן נכתב כי "תנועת הרכבות הסדירה הופסקה לשעות הלילה".

השיבוש התרחש בשלושה קווים מרכזיים: 4, 5 ו-6 שהנהלת הרכבת התחתית החליטה להשבית למשך שלושה לילות, החל מעשר בערב ועד לשעת העומס בבוקר, בשל תיקונים. בשבועות הבאים יושבתו בלילות קווים אחרים, חלקם נחשבים לסואנים במיוחד.

בסופת ההוריקן "איירין" שהכתה בניו יורק באוגוסט השנה הושבתה תנועת הרכבות התחתיות בעיר לשעות אחדות. אולם הפסקת התנועה אמש היתה השבתת המערכת הראשונה המתוכננת מאז שנת 1904, כאשר הרכבות התחתיות בעיר החלו לפעול.

הרכבות התחתיות באזור המטרופולין משרתות למעלה מ-3 מיליון נוסעים ביממה. פעילות מערכת התחתית במשך 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע, מסמלת יותר מכל תופעה אחרת את המוניטין של ניו יורק כ"עיר ללא הפסקה".

תושבי התפוח הגדול רגילים אמנם לאיחורים ולעצירות בתנועת הרכבת התחתית, אבל הפסקת פעילות הרכבת במהלך שעות הלילה, ועוד בקווים מרכזיים שחוצים את המטרופולין, היא תופעה בלתי נתפסת.

"הופרה זכות הבכורה היסודית של תושבי ניו יורק: רכבת תחתית שאיננה נעצרת אפילו לנשימה קצרה", כך דיווח היום הניו יורק טיימס על השבתת שלושה הקווים המרכזיים למשך הלילה. "במשברים הפיננסיים הקשים ביותר שעברו על ניו יורק לא זכור מהלך כמו השבתת עורק הדם של העיר", נכתב בעיתון. "מתברר ש-24 שעות פעילות המערכת כבר אינן קדושות".

מנכ"ל רשות התחבורה של המטרופולין (mta) ג'וזף לוטה הסביר: "התרגלנו למערכת הפועלת 24 שעות בלי הפסקה והיא תמשיך לפעול כך. אבל מדי פעם חייבים לבצע ניקיון בבית". הוא הסביר כי תיקונים בקווים נעשו עד כה בסופי שבוע, כאשר תנועת הנוסעים קטנה. בעקבות קיצוצים בתקציב וקשיים פיננסיים נאלצה הנהלת הרשות לבצע את התיקונים במשך השבוע, ולהשבית את הרכבות בלילות.

תגובות