סוכנים אמריקאים בלב קרטל הסמים במקסיקו

לפי מסמכים שנחשפים כעת, הבלשים הסמויים לוקחים חלק פעיל בהלבנת הון וליווי משלוחי סמים, במטרה להגיע אל ראשי הקרטלים במדינה השכנה

ג'ינג'ר תומפסון, ניו-יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
ג'ינג'ר תומפסון, ניו-יורק טיימס

בלשי מחלק הסמים בארה"ב התחזו למלביני הון ועזרו לראש קרטל סמים מקסיקני, ולספק הקולומביאני שלו, לסחור בקוקאין בשווי מיליוני דולרים. זאת, במטרה לחדור ללב הקרטל ולעצור או לחסל את אנשיו. כך חושפים מסמכים שהעבירה לאחרונה ממשלת מקסיקו לארה"ב, במסגרת הסכם הסגרה - שיזם משרד החוץ של מקסיקו - כנגד הספק הקולומביאני, ששמו הרולד מוריסיו פובדה-אורטגה. הקרטל המדובר שולט באזור נרחב בחלק המקסיקני של הגבול בין המדינות.

לפי המסמכים, המבצע לחדירת הקרטל כלל שיתוף פעולה בין בלשים אמריקאים ממחלק הסמים, רשויות החוק של מקסיקו ומודיע קולומביאני, שפעלו תחת כיסוי במשך מספר חודשים במהלך 2007. משתתפי המבצע נטלו חלק פעיל בהעברות כספים בין קרטלים בהיקף של עשרות אלפי דולרים, בהברחת מיליוני דולרים במזומן ואף בלווי של לפחות משלוח סמים אחד גדול מאקוודור לדאלאס, ובהמשך למדריד.

מסמכי הסכם ההסגרה – כפי שפורסמו במגזין המקסיקני "אמיקיס" בשיתוף עם הניו-יורק טיימס – כוללים עדות של בלש ממחלק הסמים האמריקאי, שהיה מופקד על חקירת עסקי קש להלבנת הון, בבעלות הספק הקולומביאני פובדה-אורטגה - המוכר גם בכינויו "הארנב". פובדה-אורטגה הואשם בהפצת 150 טון קוקאין למקסיקו בין השנים 2000 ל-2010. על פי הרשויות, חלק נכבד מהסם יועד להפצה בארה"ב.

חיילים מקסיקנים מפטרלים בשכונה בה התחוללו קרבות קשים בין קרטלי סמיםצילום: רויטרס

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הסיפורים מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

בחודש שעבר פורסם בניו-יורק טיימס כי מבצעים מסוג זה החלו במקסיקו, כחלק ממאמץ כולל שמשקיעה המדינה במיגור הפשע המאורגן. פרסום המסמכים מספק הצצה נדירה על היקף שיתוף הפעולה בין המדינות, וכן על טשטוש הקווים בין שיטות ארגוני הפשע לשיטות המלחמה בהם.

מהמסכים עולה כי בשנת 2007 הצליחו הרשויות לחדור לבסוף לארגונו של פובדה-אורטגה, שנחשב אז לספק הקוקאין הראשי של ראש קרטל מקסיקני גדול בשם ארתורו ברטראן לייבה. כעבור שנתיים חוסל ברטראן לייבה במהלך פשיטה על מעוזו שביצעו הרשויות, שכלל קרב יריות של למעלה משעה בפאתי מקסיקו סיטי.

למרות שפובדה-אורטגה הצליח להימלט מפשיטה יזומה שנערכה נגדו ב-2008 - במהלכה נעצרו כ-15 מאנשיו, שני אריות שהחזיק כחיות מחמד ומאות אלפי דולרים - הוא עצמו נתפס במקסיקו סיטי בשנת 2010. במסמכים נכתב כי מקסיקו הסכימה להסגרתו לארה"ב, אך רשויות החוק האמריקאיות מסרבות לומר אם האיש אכן עבר לידיהם.

חיילים בצבא מקסיקו נושאים ארונות קבורה של חבריהם, שנרצחו ע"י קרטלי סמים ב-2008צילום: אי-פי

קריאת המסמכים גם מלמדת כי משך הזמן הארוך שנידרש לחקירות מעין אלו קשור למורכבות הרבה שפעולות אלו מצריכות, דוגמת השימוש בכספי הלבנת הון, או ביצוע האזנות סתר - שרק חלקן נעשה באופן חוקי.

מוריס פאנר, לשעבר עוזר לתובע הכללי בארה"ב ומומחה לחוק פלילי ובינלאומי בהארוורד, טוען כי המבצעים הללו כוללים סיכונים לא מבוטלים. "כללי הפעולה המוכרים לנו מבית נעשים לא תקפים לפעולה במדינה זרה, מה שאילץ את ראשי הצוותים לקבוע כללים בשטח תוך כדי תנועה". פאנר טוען כי הפעילות להלבנת ההון, ששימשה את מחלק הסמים ככיסוי למבצע, היא מדרון חלקלק. "לולא התנהלנו בזהירות הנדרשת, ארה"ב היתה עלולה לסייע לארגוני הפשע יותר מאשר לפגוע בהם".

דובר משרד המשפטים האמריקאי לא הטיל ספק באמינות המסמכים, אולם נמנע מכל התייחסות רשמית לגביהם. הפעילות זכתה להגנה גורפת מצד מחלק הסמים במדינה, בטענה כי הן אפשרו לרשויות החוק במקסיקו להרוג ולעצור עשרות ברוני סמים וסוחרים בדרגות ביניים.

בתגובת המחלק נכתב כי "רק באמצעות שיתוף פעולה בינלאומי בין הרשויות ניתן להילחם ברשתות הברחה בינלאומיות. פעולות מסוג זה מצריכות תיאום רב בין הארגונים השונים – המשתייכים לעיתים למספר מדינות – כאשר כל ארגון מציית לחוקים הנהוגים בארצו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ