דו"ח: בני ההוטו הפילו את מטוס נשיא רואנדה ב-1994

שופטים בצרפת קבעו כי הירי שהצית את רצח העם במדינה לא בוצע על ידי בני הטוטסי, אלא על ידי בני ההוטו שעמם נמנה הנשיא

לה מונד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לה מונד

דו"ח חקירה שפורסם שלשום בצרפת, שופך אור חדש על האירועים שהובילו לרצח העם ברואנדה שנעשה במלחמת האזרחים ב-1994 שבה נהרגו יותר מ-800 אלף בני אדם, רובם מבני הטוטסי. החקירה, שעליה החליטו ב-2010, השופטים מארק טרווידיק ונטאלי פו, נועדה לשחזר את הנסיבות שבהן הופל המטוס של נשיא רואנדה דאז, ז'ובנל הבריאמנה, ב-6 באפריל 1994, לקראת נחיתתו בקיגאלי. המנהיג, שנמנה עם בני הוטו, נהרג זמן קצר אחרי שהתחייב ליישם את הסכם השלום, שבמסגרתו היה אמור לחלוק את השלטון עם המורדים בני טוטסי.

מסקנות החקירה הראשונה שקיימה צרפת בנסיבות האירוע ב-1998, ייחסו עד כה את ההתקפה למורדים מהחזית הפטריוטית של רואנדה (FPR), תנועה חמושה של בני טוטסי בהנהגתו של פול קגאמה, נשיאה המכהן של רואנדה. בעקבות המסקנות הוצאו ב-2006 בצרפת תשעה צווי מעצר נגד מקורביו.

ואולם החקירה החדשה מפריכה מסקנות אלה וקובעת שהטילים שהפילו את מטוסו של הנשיא נורו ממחנה קנומבה, שהוחזק בשעתו בידי בני הוטו, ולא על ידי בני טוטסי. השופט טרווידיק הגיע למסקנות אלה לאחר שביקר בשטח יחד עם מומחים לירי טילים, צעד שלא ננקט בחקירה הקודמת ב-2006 בראשותו של השופט ברוגייר.

בתגובה למהפך במסקנות מערכת המשפט הצרפתית, אמר פרקליטם של מקורבי פול קגאמה ברנאר מנגן, כי מדובר ביום היסטורי חשוב. "מרשינו, שהואשמו על לא עוול בכפם ונרדפו במשך שנים, מקבלים עתה חיזוק לעמדתם", אמר. ממשלת רואנדה בירכה גם היא על מסקנות הדו"ח ואמרה שהוא "עושה צדק לעמדתה של רואנדה" ביחס לנסיבות האירועים ב-1994. "עתה ברור לכולם שהפגיעה המכוונת במטוס היתה למעשה הפיכה צבאית שנעשתה בידי קיצוניים מבני הוטו", אמרה שרת החוץ לואיז מושיקיואבו. "לנוכח עובדה מדעית זו, השופטים טרווידיק ופו שמו באחת קץ ל-17 שנים של התכחשות לאחריות לרצח העם", הוסיפה. החקירה הראשונה בראשותו של השופט ברוגייר העיבה זמן רב על היחסים בין צרפת לרואנדה, בעיקר משום שפול קגאמה סבר שצרפת מנסה לייחס לו את האחריות לרצח העם. הוצאת צווי המעצר נגד מקורביו אף הובילה ב-2006 לניתוק היחסים בין פאריס לקיגאלי. מאוחר יותר הם חודשו, ובפברואר 2010 הכיר נשיא צרפת ניקולא סרקוזי ב"טעות" של צרפת שתמכה במחנה של הנשיא המת הביארימנה, שממנו יצאו האחראים לרצח העם.

בתוך כך, השלטונות הקנדיים הודיעו אתמול כי הם מתכוונים לגרש מהמדינה את לאון מוסגסרה, המואשם שסייע בהסתה לרצח העם ברואנדה. בית המשפט הפדרלי של קנדה דחה אתמול את בקשתו להישאר במדינה, לאחר מאבק שנמשך 20 שנה. מוסגסרה, בן שבט הוטו, מתגורר בקוויבק סיטי. הוא מואשם כי ב-1992 נשא נאום שבו תמך ברצח בני שבט טוטסי ובכך הסית המונים לביצוע הרצח. הוא יהיה הראשון ממבקשי המקלט במערב שיישלח חזרה לרואנדה לעמוד למשפט באשמת ביצוע פשעי מלחמה.

רצח העם ברואנדה

העילה המיידית לתחילת רצח העם של בני הטוטסי בידי בני ההוטו ב-1994 הייתה הפלת המטוס שבו טס נשיא רואנדה, שהיה מבני ההוטו. ההאשמות הופנו הן כלפי בני הטוטסי והן כלפי קיצונים מבני ההוטו. למחרת נרצחה ראש ממשלת רואנדה בידי המשמר הנשיאותי. ב-3 החודשים לאחר מכן רצחו בני ההוטו, שהיו 85% מאזרחי המדינה, כ-800 אלף מבני הטוטסי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ