צלה של המעצמה העולה

לצד שאלות כלכליות יתמקדו הבחירות הקרובות בטייוואן ביחסים הטעונים עם סין. לאחר שנים של התקרבות חוששים רבים בטייפה שככל שהשפעת המעצמה גדלה, כך פוחתת עצמאות האי

אנדרו ג'ייקובס, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנדרו ג'ייקובס, ניו יורק טיימס

לקראת סוף תקופת כהונתו הראשונה, נאלץ נשיא טייוואן מא יינג-ג'ו להתמודד עם סדרת אתגרים חברתיים שוודאי נשמעים מוכרים לפוליטיקאים מערביים: הקפאת שכר, התרחבות הפערים בין עשירים לעניים, ומחירי הדיור המאמירים שפוגעים בעיקר בצעירים בני המעמד הבינוני.

יריבתו המרכזית בבחירות מבטיחה ליצור מקומות עבודה חדשים, לבנות מאות אלפי יחידות דיור זולות ולהעניק סובסידיות נדיבות לגמלאים ולחקלאים. ואולם, כשהבוחרים ילכו לקלפיות ב-14 בינואר, בפעם החמישית בלבד מאז ביטול השלטון החד-מפלגתי ב-1996, הם יחשבו גם על נושא אחר וחשוב לא פחות: האם האי הדמוקרטי, שאוכלוסייתו מונה 23 מיליון בני אדם, צריך לזרז, להאט או לעצור לגמרי את ההתקרבות הזהירה לעבר סין.

אחרי שנאלצו הלאומנים להימלט מסין בעקבות תבוסתם במלחמת האזרחים של 1949, היחסים ששררו בין שתי המדינות היו עוינים. מטרתה של סין היתה ונשארה איחוד עם טייוואן, גם במחיר של שימוש בכוח, וכל צד פקח עין על משנהו בתקופות של שקט ותסיסה. היחסים בין שתי המדינות, המתאפיינים בקרבה תרבותית מחד וחשדות מדיניים מאידך, הופכים טעונים יותר ויותר ככל שעוצמתה הכלכלית של בייג'ין עולה והשפעתה באזור מתרחבת.

נשיא טייוואן, מא יינג-ג'ו, שיתמודד גם בבחירות הקרובות לנשיאות, בניו טייפה, אתמול. ממשלתו חתמה על הסכמים ששינו מן היסוד את היחסים בין שתי המדינותצילום: אי-פי

ממשלתו של הנשיא מא, איש המפלגה הלאומנית, בן 61, חתמה על סדרת הסכמים ששינו מן היסוד את היחסים בין אזרחי שתי המדינות. כעת יש טיסות ושירותי דואר ישירים, נתיבי סחר ימיים והסכם סחר חופשי שהביא לביטול מכסים על מאות מצרכים.

ההתקרבות הביאה גם לפתיחת השערים ולשיטפון של תיירים סינים - 213 אלף בני אדם באו לטייוואן בנובמבר האחרון, 30% יותר מאשר בנובמבר 2010, והעניקו זריקת מרץ לכלכלה המקומית. זוג דובי פנדה ענקיים ניתנו במתנה מסין לטייוואן, כגמול למחוות הידידותיות של מא, וכאלף סטודנטים מסין התחילו ללמוד באוניברסיטאות של טייוואן. ואולם, מגמת התקרבות זו הקימה לתחייה רגישויות ישנות ואף עוררה מתחים חדשים.

נייתן באטו, מומחה למדע המדינה ב"אקדמיה סיניקה", מכון מחקר בטייפה, אמר כי אף על פי שהמועמדים מדברים על כלכלה, הנושא החשוב בעיני בוחרים רבים הוא אם טייוואן תישאר אוטונומית ככל שעוצמתה של בייג'ין הולכת וגוברת.

ארה"ב לא התערבה רשמית במרוץ הנוכחי לנשיאות, אולם כמה בכירים בממשל האמריקאי מביעים בשיחות פרטיות אי-נוחות מיריבתו של מא, טסאי אינג-ון. טסאי, בת 55, היא אקדמאית, שרה לשעבר שמפלגתה, "המפלגה הדמוקרטית הפרוגרסיבית" (DPP), דוגלת באופן מסורתי בעצמאות רשמית לטייוואן. בעבר ניסיונות להכריז על עצמאות גרמו לזעם רב בסין ודאגה בארה"ב, בעלת בריתה הנאמנה ביותר של טייפה וספקית הנשק העיקרית שלה.

בייג'ין אותתה בבירור את מי היא מעדיפה. במסיבת עיתונאים שנערכה בשבוע שעבר אמר דובר המשרד לענייני טייוואן, כי ניצחון טסאי יפגע ביחסים בין שתי המדינות ו"אין ספק שיאיים על התפתחות היחסים ביניהן".

הכפשות הדדיות רווחות במרוץ והתקשורת הטייוואנית בולעת אותן בשקיקה. בשבוע שעבר האשימו טסאי ועמיתיה את הנשיא בניצול המודיעין למעקב בלתי חוקי אחריה. מחנה מא הגיב בהעלאת תהיות על אודות הרווחים שטסאי מקבלת מחברת ביוטכנולוגיה הממומנת בידי המדינה. שני המועמדים הכחישו את האשמות שיוחסו להם.

השניים לכאורה דומים מאוד. שניהם רכשו את השכלתם מחוץ למדינה - מא בהרווארד ובאוניברסיטת ניו יורק וטסאי באוניברסיטת קורנל ובלונדון סקול אוף אקונומיקס. שניהם עשו את ראשית הקריירה שלהם באקדמיה ומעדיפים שלא להופיע בטלוויזיה. לפי סקרי דעת קהל, יש ביניהם כמעט שוויון. מועמד שלישי, ג'יימס סונג, מקבל כ-10% מהקולות, רובם על חשבון מא.

אנשי העסקים והסוחרים הטייוואנים יודעים היכן נמצא הכסף הגדול. כמיליון מהם עובדים ומשקיעים בסין והם תומכים במא. "ברור שאיננו רוצים לפגוע בסטטוס קוו", אומר ליו צ'יה-האו, דובר מטעם "טייפה 101", מגדל הזכוכית הירקרק השולט בקו האופק של טייפה. לדבריו, תיירים מסין שבאים בהמוניהם למצפה של גורד השחקים ולחנויות היוקרה שבו סייעו לסיים את השנה ללא הפסדים. "אנחנו רוצים שהמגמה הזו תימשך", הוסיף ליו, שעה שהתבונן בעובדים שהתכוננו לפתיחת החנות הגדולה ביותר בעולם של כריסטיאן דיור.

בטייוואן יש מפלגות רבות, ובהן מפלגות של התושבים המקוריים של האי ושל צאצאי הסינים שהתיישבו בו לפני עשרות ומאות שנים - אפילו לפני בואם של הלאומנים. ואולם, אפילו בכמה מבסיסי התמיכה המסורתיים של המפלגה הדמוקרטית הפרוגרסיבית, כמו תושבי מחוז פינגטונג, שבו נולדה טסאי, הולכים התושבים בעקבות הכסף. בכירים סינים השואבים עידוד ממדיניות הסחר החדשה של מא משלמים סכומי עתק בשביל המנגו, הבננות והסחלבים שמגדלים חקלאי פינגטונג.

צ'נג צ'נג-יינג, מנהל "האגודה הטייוואנית ליצוא חקלאי", מבטא את תחושות החקלאים. לדבריו, "הנשיא מא הבטיח שיפתח שווקים חקלאיים בסין והוא עשה כך כבר בחודש הראשון לנשיאותו. אם תשאלו את השכנים שלי, הם אומרים שהם ירוקים (צבע דגל הפרוגרסיבים), אבל בתוך תוכם הם נעשו קצת כחולים (צבע הלאומנים)".

עם זאת, התחממות היחסים עוררה גם חששות שנטועים עמוק בלב הטייוואנים, וטסאי וחברי מפלגתה אינם מהססים לפרוט על הנימים האלה. "בואו נדבר גלויות. הסינים רוצים לבלוע אותנו, לא פחות מכך, והמפלגה הלאומנית (הקואומינטנג) מסגירה אותנו לידיהם", אמרה ז'ו ז'ו-ז'ן, אחות בגמלאות בת 78.

תרגום: גילה דקל. עריכה: עדי ערמון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ