לוגו רויטרס
רויטרס

מזכ"ל הליגה הערבית, נביל אל-ערבי, התייחס היום (חמישי) בראיון לטלוויזיה המצרית לדיווחים מסוריה ולמורת רוחם של חלק מהמשקיפים. אל-ערבי אמר כי הליגה לא יכולה להשלים את משימתה בהצלחה כיוון שהמשבר במדינה הפך מורכב מבעבר.

אל-ערבי גם התייחס לאפשרות שמדינות המערב יחליטו לבצע מהלך צבאי בסוריה, ואמר כי  "אין לאף אחד תמריץ מיוחד לעשות את זה. לסוריה אין מרבצי נפט, בארצות הברית צפויות בקרוב בחירות ואני לא חושב שהאמריקאים מעוניינים להיכנס להרפתקה צבאית בסוריה", אמר אל-ערבי. לדבריו, מועצת הביטחון של האו"ם הייתה מתערבת בנעשה במדינה בלא קשר למשקיפים של הליגה הערבית, וכי הליגה לא מהווה גורם בהחלטה עתידית של מועצת הביטחון לשלוח כוחות זרים לסוריה.  

ארגון זכויות אדם סורי טען היום שמשקיפים נוספים מטעם המשלחת של הליגה הערבית בסוריה, החליטו לעזוב במחאה על האלימות במדינה, לאחר שחזו היום בתקרית אלימה בדיר א-אזור שבצפון סוריה. על פי הדיווחים, כוחות הביטחון הסורים הרגו בתקרית 19 מפגינים. לדברי מוסאד עזאווי, חבר הארגון שבסיסו בלונדון, 11 הפקחים שצפויים לעזוב בקרוב, הגיעו מעיראק, כווית ואיחוד הנסיכויות.

אנואר מאלק, היוםצילום: רויטרס

לדבריו של אנואר מאלק, המשקיף הראשון שפרש מהמשלחת, רבים מעמיתיו מעוניינים אף הם לפרוש, אך לא עושים כן כיוון שמופעל עליהם לחץ מן המדינות שלהם. "אני לא יכול לנקוב במספר, אבל פקחים רבים חשים כעס רב על המתרחש שם", אמר. מאלק גם הוסיף שלדעתו למשלחת הליגה הערבית אין את היכולת לעצור את האלימות בסוריה. משקיף נוסף, שביקש להישאר בעילום שם, אמר כי גם הוא מתעתד לעזוב את סוריה: "המשימה הזו לא משרתת אף אחד", אמר.

ניקולאי פטרושב, ראש הפ.ס.ב לשעבר ויו"ר המועצה הרוסית לביטחון לאומי בהווה אמר היום לסוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס כי הוא חושד שהמערב מנסה להעניש את דמשק על הקשר שהיא מנהלת עם איראן. לדבריו, הלחץ של מדינות המערב על סוריה קשור בחוסר הרצון של אסד לנתק את קשריו עם איראן. "אנו מקבלים מידע על כך שחברות נאט"ו ומדינות ערביות אחדות מהמפרץ הפרסי נוקטות בדרך פעולה הדומה לתרחיש הלובי, והן מתכוונות להפוך את ההתערבות הנוכחית בענייני סוריה לפלישה צבאית ישירה", אמר.

הוא הוסיף כי "ברור שבמקרה זה סוריה הפכה לאובייקט התעניינות של 'קואליציית האינטרסים החדשה' לא בזכות עצמה. את דמשק מנסים להעניש לא בגלל האלימות נגד האופוזיציה אלא בשל היעדר הרצון לקטוע את שיתוף הפעולה עם טהראן".

הרשויות בסוריה מנעו היום את כניסתם של כ-200 פעילי זכויות אדם ממוצא סורי שניסו להיכנס למדינה מהגבול הטורקי ולהביא עימם ציוד סיוע, מזון ותרופות למתנגדיו של הנשיא אסד במדינה.

ראש אמ"ן, האלוף אביב כוכבי אמר אתמול כי "איראן והחיזבאללה מעמיקים את מאמציהם לסייע למשטר אסד לשרוד". לדבריו, "הם מספקים לו ידע, נשק ואמצעים ולאחרונה ניכרת מעורבות פעילה שלהם", על רקע העימותים האלימים בסוריה בין האופוזיציה לכוחות הביטחון הנאמנים לנשיא.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ