3 חודשים לבחירות בצרפת: שליש מהציבור מסכים עם עמדותיה של לה פן

עם זאת, הסקרים צופים כי מרין לה פן לא תוכל לנצח את הנשיא ניקולא סרקוזי ומועמד האופוזיציה הולנד, שביניהם מסתמן קרב צמוד

דנה הרמן
כתבת "הארץ" באירופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דנה הרמן
כתבת "הארץ" באירופה

שלושה חודשים בלבד לפני הסיבוב הראשון בבחירות לנשיאות בצרפת, החזית הלאומית, מפלגת הימין הקיצונית של מרין לה פן צוברת תמיכה, ולפי סקר שהתפרסם אתמול בעיתון לה מונד, שליש מהבוחרים מסכימים עם עמדותיה. מפלגת הימין, שהפכה ב-40 השנים האחרונות מכוח שולי למפלגה השלישית, ואולי אף השנייה, בגודלה בצרפת, דוגלת במדיניות של הגנה על התעשייה הצרפתית, אירוסקפטיות, ואפס סובלנות בסוגיות חוק וסדר. המפלגה גם ידועה בעמדות הנוקשות שלה כלפי הגירה, בפרט ממדינות שאינן אירופאיות, והואשמה לאורך השנים בכך שהיא אנטי-מוסלמית ואנטישמית.

"החזית הלאומית נכנסת לזרם המרכזי, לאחר שבעבר היתה מעין ברווזון מכוער", ציטט העיתון מדברי אדואר לסר, מנהל מכון הסקרים TNS Sofres. הוא זקף לזכות מרין לה פן, שנטלה לפני שנה את ראשות המפלגה מידי אביה ז'אן מארי, את הפיכתה של החזית הלאומית למפלגה מקובלת יותר, במיוחד בקרב מצביעים צעירים.

למרות זאת, בצרפת לא מאמינים שלה פן תגיע להישגים כמו זה של אביה ב-2002. בבחירות לפני עשר שנים, גבר ז'אן מרי לה פן על מועמד המפלגה הסוציאליסטית, ליונל ז'וספן, ועלה לסיבוב השני של הבחירות. מאוחר יותר הפסיד לז'אק שיראק, כשבוחרים משתי המפלגות הגדולות שילבו כוחות נגדו.

מנהיגת מפלגת "החזית הלאומית" , מרין לה פן, בחודש שעבר במץ. ידועה בעמדות הנוקשות שלה בנושא הגירה בעיקר ממדינות שאינן אירופיות צילום: רויטרס

סקר של מכון הסקרים OpinionWay וחברת השירותים העסקיים Fiducial, שהתפרסם אתמול, מראה כי נשיא צרפת ניקולא סרקוזי ויריבו פרנסואה הולנד מהמפלגה הסוציאליסטית צפויים לנצח בסיבוב הראשון שייערך ב-22 באפריל. לפי הסקר, 25% יצביעו לסרקוזי ו-27% צפויים להצביע להולנד.

הסקר צופה כי לה פן תגיע למקום השלישי, עם 17% מקולות המצביעים - עלייה של אחוז אחד מסקר שנערך בחודש שעבר. אף על פי שסרקוזי הצליח לצמצם את היתרון של הולנד, הסקר מראה כי הולנד צפוי לניצחון ברור בסיבוב השני עם 55% מקולות הבוחרים, לעומת 45% לסרקוזי.

מוקדם יותר השבוע, בתגובה לנתונים דומים שהעלו סקרים שהוצגו בעיתון היומי Aujourd'hui en France, הזהירה לה פן כי מוקדם עדיין לדעת מה יהיו תוצאות הבחירות, וכי היא צופה שתוכל לנצח את סרקוזי בסיבוב הראשון של הבחירות ולהתמודד נגד הולנד בסיבוב השני. לה פן הדגישה כי המצביעים הטיפוסיים של מפלגתה מחליטים לתמוך בה רק ברגע האחרון, וכי היא טרם השיקה את קמפיין הבחירות שלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ