הולנד אסרה על צריכת גת: "גורם לרעש וקבוצות משוטטות"

המדינה, בה מותר עדיין לעשן מריחואנה הביעה חשש כי עלי הגת עשויים לגרום לפסיכוזה או סכיזופרניה; ממאי תיאסר מכירת מריחואנה לזרים בדרום המדינה

דנה הרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה הרמן

בהולנד מותר לעשן מריחואנה, אבל אם תנסו ללעוס גת אתם עלולים למצוא את עצמכם בצרה צרורה: משרדי ההגירה, הבריאות והמשפטים במדינה פירסמו השבוע הודעה משותפת שלפיה מעתה ואילך תיאסר בחוק צריכת הצמח.

באתיופיה, קניה, סומליה ותימן נפוץ זה מאות שנים מנהג לעיסת גת, שאותו מגדלים בקרן אפריקה. אלה הצורכים את הצמח נוהגים ללעוס את עליו בשל הרכיבים הממריצים שבהם. בהולנד צורכים את הצמח בעיקר בקהילת המהגרים מסומליה, המונה כ-27 אלף בני אדם.

עד עתה יובא הגת באופן חוקי דרך שדה התעופה סחיפול שבאמסטרדם. ארבע פעמים בשבוע הגיעו משלוחי גת שהופצו ברחבי הולנד, וכן לגרמניה, שוודיה, דנמרק ונורווגיה. לפי נתונים, כ-843 טון של גת - ששוויים מוערך ב-14 מיליון אירו - עברו בשדה התעופה ב-2010. מדובר בעלייה, לעומת 714 טון שיובאו ב-2009, ו-693 טון ב-2008.

"צריכת כמויות מתונות של גת אינה מעוררת בעיות", נאמר בהודעת הממשלה שבה הוסבר האיסור החדש. "אבל בדיקה הוכיחה כי היא עלולה להיות בעייתית עבור כ-10% ממשתמשי הגת - ולגרום בעיות בריאותיות וחברתיות".

בהודעה הוזכר דו"ח עצמאי שהוזמן על ידי הממשלה, המונה בהשפעות של צריכת הצמח מטרדים כגון רעש, לכלוך וקבוצות גברים "המשוטטים ברחובות ונתפשים כמאיימים". נוסף על כך, הובע חשש מכך שהסם עלול לגרום לפסיכוזה או לסכיזופרניה.

גם בשוודיה, ש-200 טון של גת מועברים לשטחה כל שנה דרך הולנד, בירכו על ההחלטה. לדברי גורמים במשטרה, הכסף ששולם עבור הצמח - 190 דולרים עבור כל קילו, שימש ארגוני טרור כמו אל-שבאב בסומליה.

"אנחנו נתקלים במבריחי גת בגבול המדינה כמה פעמים בשבוע, אך רובם לא נתפסים", אמר סטפן קלמן, ממחלקת הסמים של משטרת שוודיה. "החוק בהולנד יוכל לשנות את התמונה. הברחות מהולנד יהפכו לקשות יותר".

האיסור החדש נקבע בשעה שהולנד, הידועה בגישתה הליברלית כלפי שימוש בסמים הקלים, נוקטת צעדים להחמיר את המדיניות שלה בנוגע לצריכת כל הסמים הנרקוטיים. במסגרת פעילות זו, צפוי שינוי גם בתחום צריכת המריחואנה, ומחודש מאי הקרוב תיאסר כניסה של מי שאינם תושבי הולנד לבתי קפה המוכרים מריחואנה בדרום הולנד. לאחר מכן, בשנה הבאה, יורחב האיסור לשאר חלקי המדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ