האיחוד שוקל להפסיק את הסיוע הכספי להונגריה

בשנה האחרונה הפרלמנט ההונגרי אישר רצף חוקים שהגבילו את התקשורת, מערכת המשפט ופגעו בעצמאות הבנק המרכזי

ג'ק אווינג וג'יימס קנטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ק אווינג וג'יימס קנטר

ניו יורק טיימס

האיחוד האירופי העביר שלשום לממשלת הונגריה התרעה אחרונה נוכח מה שהגדיר כהתנתקות מדאיגה מהדמוקרטיה. לפי ההודעה, האיחוד יפתח בהליך משפטי נגד הונגריה ביום שלישי הבא אם לא תודיע על שינויים בסדרת חוקים שמאיימים על איזון הכוחות במדינה.

ההתרעה חסרת התקדים באה בתגובה להחלת החוקה בתחילת 2012 ולכמה חוקים חדשים שאושרו בסוף 2011. חוקים אלו מעבירים את השליטה בבנק המרכזי, התקשורת ומערכת המשפט לידי ממשלתו של ויקטור אורבן. בנוסף, הזהיר אולי רן, חבר בוועדה הכלכלית של האיחוד, כי יפסיק את הסיוע להונגריה אם לא תפעל להפחתת הגירעון התקציבי שלה. תורביורן יאגלנד, המזכיר הכללי של מועצת אירופה שמפקחת על ערכי הדמוקרטיה ביבשת, אמר כי "קיימת סכנה מוחשית לדמוקרטיה של הונגריה".

העימות בין הונגריה לאיחוד פרץ בעיתוי גרוע לשני הצדדים. גוש האירו נמצא במאבק הישרדות, והונגריה, שקרובה למיתון כלכלי ומבקשת סיוע מקרן המטבע ומהאיחוד, לא יכולה להרשות לעצמה להתנתק משותפיה האירופים. לדברי אנליסט בכיר בבנק ארשטה ההונגרי, לבודפשט לא תהיה ברירה אלא להסכים לפשרות ולוויתורים. בהודעה מטעם ממשלת הונגריה נאמר כי "אנו מחויבים לערכים האירופיים ומוכנים למשא ומתן כדי למצוא פתרון למצב".

באירופה ובאופוזיציה בהונגריה מאשימים את אורבן בניצול הרוב שיש לו בפרלמנט להגבלות בחופש העיתונות ומערכת המשפט. האיחוד מוטרד מעצמאות הבנק המרכזי של הונגריה ומחוק הגמלאות, שמאפשר לממשלה להביא לפרישתם של שופטים ותובעים ולמנות במקומם בעלי תפקידים על פי בחירתה.

גורמים באירופה קיוו שהחשש מפני איבוד סיוע כספי מקרן המטבע ומהאיחוד יובילו את אורבן וממשלתו לביטול חלק מהחוקים החדשים שפוגעים בדמוקרטיה, אולם הצדדים ממשיכים להתבצר בעמדותיהם. הנציבות האירופית הבהירה כי תהיה מוכנה לגרור את הונגריה לבית המשפט כדי לבטל את מה שמחזיר אותה, לדברי מבקרים, למצב שהיתה בו לפני קריסת המשטר הקומוניסטי, בתחילת שנות ה-90.

"הנציבות מזכירה כי סביבת חוק יציבה המבוססת על חוק וסדר וכוללת חופש ביטוי, עקרונות דמוקרטיים וזכויות יסוד היא הערובה הטובה ביותר לנאמנות האזרחים ולאמון מצד שותפים ומשקיעים. הדברים חשובים ביותר בימים של משבר כלכלי. הדרך המהירה ביותר להסיר את הדאגות תהיה פעולה מצד ממשלת הונגריה עצמה", נאמר בהודעת הנציבות.

נציבת האיחוד לענייני משפט ויויאן רדינג אמרה שלשום כי אורבן מנצל את הרוב שיש לו בפרלמנט כדי לעצב את החוקה לטובת מפלגתו, Fidesz, ולא לטובת המדינה. "על ממשלת הונגריה לנצל את הרוב המוחלט שיש לה בפרלמנט בצורה אחראית ובהתאמה לחוק האיחוד האירופי".

לדברי יאגלנד, מועצת אירופה היא המתאימה ביותר לבדיקת החוקים השנויים במחלוקת, כיוון שלאיחוד האירופי אין אפשרות לכפות שינויים בתחום זה. הוא הוסיף כי אם הונגריה לא תכניס בחוקיה שינויים התואמים את מחויבויותיה כחברה במועצת אירופה, אזרחים יהיו רשאים לפנות לבית הדין האירופי לזכויות אדם. "אנו דואגים למרכיבי היסוד של החברה הדמוקרטית", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ