המאפיה הפכה לבנק של העסקים הקטנים באיטליה

עם הון עצום של כ-65 מיליארד יורו, ובנקאים ועורכי דין במקום פושעים "קלאסיים", המאפיה מנצלת את המשבר הכלכלי למתן הלוואות בריבית קצוצה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

המאפיה האיטלקית לא נפגעה מהמשבר הכלכלי באיטליה, להיפך - היא מנצלת אותו לתועלתה. עם הון נזיל עצום, שמוערך בכ-65 מיליארד יורו, מתחזק בימים אלה מעמדה כ"בנק" הגדול באיטליה.

המאפיה מנצלת את הירידה בנכונות הבנקים לתת אשראי. סירוב הגופים הפיננסיים הממוסדים גורם להגברת הלחץ על בעלי עסקים קטנים המעדיפים לקחת הלוואות בתנאי ריבית מופרזים. "העבריינים ממלאים את החלל הזה כשחקנים ראשיים, עם כסף שמקורו בפעילות פלילית ונכונות בלעדית לקחת סיכון", מסביר אריק ורנייה, מומחה להלבנת הון. "עבור בעלי המלאכה והעסקים קטנים, המאפיה היא כיום האפשרות המעשית היחידה להצלת העסק שלהם".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

קבצנית הולכת סמוך לבנק ברומא, בחודש שעברצילום: אי–פי

לפי דו"ח לשנת 2010 שחיברה עמותה איטלקית בשם "אס-או-אס אימפרזה" וצוטט ב"לה פיגארו", כ-200 אלף בני אדם ברחבי המדינה נפלו קורבן לסחיטה. ההערכה היא כי המאפיה עומדת מאחורי כ-1,300 פשעים כלפי בעלי עסקים מדי יום, כ-50 לשעה, כפשע אחד כל דקה. הסחטנות הביאה לסגירת כ-1,800 עסקים ולאובדנם של אלפי מקומות עבודה.

על פי ה"לה מונד", הארגון קם לפני כעשור בפאלרמו שבסיציליה כדי להיאבק בתופעת סחיטת דמי החסות המרעילה את חיי בעלי העסקים הקטנים באי. ממדי התופעה גדלו לדברי הארגון עד כדי כך שהביאו ל"מצב חירום לאומי".

נתוני הדו"ח השנתי מצביעים על רווח של 140 מיליארד יורו שמקורם בפעילות פלילית, לעומת נתוני רווח נמוכים בכ-10 מיליארד בשנת 2007. ארגוני המאפיה, בראשם קוזה נוסטרה מסיציליה, הקאמורה באזור נאפולי והנדרנגטה במחוז קלבריה, גורפים היום רווחים
השקולים כנגד 7% מהתמ"ג של המדינה ופוגעים אנושות בכלכלה האיטלקית.

עוד עולה מהמסמך כי חל שינוי בדרכי הפעולה של המאפיה: את הפושעים ה"קלאסיים" מחליפים כיום בנקאים, עורכי דין ורואי חשבון. מדובר בעברייני צווארון לבן שתחומי העיסוק שלהם מקנים להם היכרות קרובה עם מבנה השוק והתנאים למתן אשראי. המשמעות היא שבמקרים רבים, אנשי המאפיה מכירים מקרוב את מצבו הכלכלי של האדם איתו הם עושים "עסקים".

לדברי אריק ורנייה, תופעת ההלוואות בריבית קצוצה החלה להתפתח בין השנים 1980 ל-1990, "כשהמאפיה החלה להתערות יותר ויותר בכלכלה ועברה בעיקר לפעילות פיננסית". כעת עולה השאלה האם תצליח איטליה להפוך את היוצרות ולבלום את התופעה. ורנייה סבור כי "מרגע שנוהג מסוים הופך להרגל מוכר, קשה מאוד לשנות אותו".

אס-או-אס אימפרזה מתאמץ לשכנע את קורבנות המאפיה להגיש תלונות. "בשנה שעברה קיבלנו פניות מכ-3,000 בעלי עסקים. אלא שמדובר במקרים נדירים ואותם אנשים ננטשים לעתים קרובות על ידי הפוליטיקאים, הבנקים ואף על ידי בני משפחתם", אמר ורנייה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ