הקיצוץ מחזיר את החיילים האמריקאים מאירופה

בתקופת השיא של המלחמה הקרה הגיע מספר החיילים האמריקאים ביבשת ל-277 אלף חיילים. בקרוב הוא יצטמצם לכ-30 אלף חיילים בלבד

תום שנקר וסטיבן ארלנגר | ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תום שנקר וסטיבן ארלנגר | ניו יורק טיימס

וושינגטון. במקביל להודעה על החזרת שתי חטיבות של לוחמים מגרמניה לארצות הברית, ומדיניות חדשה של התמקדות בפרישת הכוחות באזור אסיה והאוקיינוס השקט, ינסה ממשל אובמה לשכנע את בעלות בריתו במערב כי אין לפרש את הצעדים כזניחת הזירה האירופית בניסיון להתאים לקיצוצים בתקציב.

אבל המספרים מספרים את הסיפור. בתקופת השיא של המלחמה הקרה, כשהכוחות האמריקאים החמושים בכבדות באירופה העניקו נחמה לבעלות בריתם והיו כוח הרתעה מול ברית המועצות, הגיע מספר החיילים האמריקאים באירופה ל-277,342. כעת, לפי תוכניות שחשף בחמישי האחרון שר ההגנה של ארה"ב, ליאון פאנטה, נסיגתן של שתי החטיבות תצמצם את מספר החיילים באירופה בעשרת אלפים - וייוותרו בה 30 אלף חיילים. חטיבה של חיל פרשים אמריקאי עדיין תהיה מוצבת בגרמניה וחטיבה של חיל האוויר באיטליה.

הקיצוץ במספר החיילים האמריקאים באירופה מתרחש במקביל לטענות שהעלו באחרונה מנהיגים ופרשנים באירופה, ולפיהן יש להשאיר נוכחות אמריקאית גבוהה ביבשת כדי להתמודד עם חוסר הוודאות, הנובע בין היתר מהמתח עם רוסיה. זאת, למרות שאותן מדינות באירופה, החברות גם בנאט"ו, אינן מסוגלות או אינן רוצות להגדיל את תקציב ההגנה שלהן.

גורמים אמריקאיים הודו כי המשבר הכלכלי העולמי, הגורם לקיצוץ בתקציבי הביטחון בברית נאט"ו, הוא אתגר לא פשוט. "קיצוצי תקציב הביטחון שאנו רואים בצד השני של האוקיינוס, וקיצוצי התקציב שנתמודד עמם כאן, יגבירו את הלחץ", אמרה ג'וליאן סמית, סגנית שר ההגנה האמריקאי, הממונה על זירת אירופה ונאט"ו. לדבריה, המשימה העומדת כעת בפני ארה"ב ובפני נאט"ו היא "לחשוב על רעיונות יצירתיים תחת הכותרת של 'הגנה חכמה', שבה נצטרך לחשוב על שיתוף פעולה בינלאומי ולגבש גישות חדשניות".

שר ההגנה פאנטה וגורמים צבאיים נפגשו בימים האחרונים בפנטגון, עם עמיתים מבריטניה, הולנד, נורווגיה וליטא, כדי לדון בשינוים העתידיים בפרישת הכוחות. ראש המטות המשולבים של צבא ארה"ב, הגנרל מרטין דמפסי, יגיע בשבוע הבא לאירופה לשיחות פרטיות עם כמה ממפקדי נאט"ו.

החלטת אובמה להקטין את מספר החיילים באירופה "אינה הפתעה", אמר גורם צרפתי בכיר. "אם כמה חיילים אמריקאים יעזבו את אירופה, הדבר לא ייצור בעיה פוליטית. אחרי הכל, איננו רואים עוד ברוסיה אויבת, אלא שותפה, גם אם היא שותפה קשה".

גורם אחר בממשל הצרפתי הביע ספק בכך שמדינות האיחוד האירופי ישקיעו תקציבים נוספים במערך ההגנה שלהם, דבר שלדעתו עליהן לעשות, וזאת משום ש"אף אחד לא מרגיש איום בתוך אירופה". עם זאת, אותו גורם התריע כי רק לשתי מדינות אחרות בנאט"ו - צרפת ובריטניה - יש כוח צבאי משמעותי היכול להגן על האינטרסים של נאט"ו. "יחד אנחנו מהווים 70% מיכולת ההגנה של אירופה", אמר.

ממשל אובמה יטען כנגד טענות אלה כי הצבא האמריקאי יכול להציב את כוחותיו במקומות אחרים שיכולים לחזק את הביטחון באירופה, שבה סביר להניח כי האיום נשקף מטרור וממלחמה אינטרנטית, ופחות מתקיפה צבאית. כך למשל, כשהצבא מסיג שתי חטיבות מגרמניה, הצי ישלח ארבע ספינות מלחמה לרוטה שבספרד, כחלק ממערכת הגנה אירופית מקיפה נגד מתקפת טילים אפשרית מאיראן. ארה"ב אף תבנה מערכת רדאר בטורקיה ותציב טילי יירוט ברומניה ובפולין.

חברי הקונגרס בארצות הברית מנסים כבר עתה להפנות את החיילים החוזרים מגרמניה לבסיסי האם שלהם, אך סביר להניח כי בתקופה של קיצוצים בתקציב, החטיבות מגרמניה יעלמו מהמצבת שלו.

נשיא ארה"ב אובמה בביקור חיל האוויר של ארה"ב בגרמניה ב-2009צילום: הבית הלבן

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ