המבוקשים של משטרת טקסס: ילדים שאיחרו לשיעור

אלפי ילדים מגיל שש ומעלה הובאו בשנה האחרונה בפני שופט לאחר שהואשמו בהתנהגות בלתי הולמת

כריס מקגריל, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כריס מקגריל, גרדיאן

סעיף האישום לפי דו"ח המשטרה היה "הפרת הסדר בכיתה". אולם שרה בוסטמנטה, בת 12, שנעצרה אחרי שהתיזה על צווארה מעט בושם, רואה את הדברים אחרת. חבריה לכיתה כינו אותה "מסריחה". "אני מוזרה. הילדים לא אוהבים אותי", אומרת שרה, שסובלת מהפרעת קשב וריכוז וממשקל עודף. "הם פגעו בי ולעגו לי ללא סיבה. אז בתגובה שמתי על עצמי קצת בושם, ואז הם אמרו: 'תזרקי את זה. זה הריח הכי נורא בעולם'. לאחר מכן המורה קראה למשטרה".

השוטר לא היה רחוק ממקום האירוע. הוא מוצב בבית הספר של שרה - חטיבת הביניים פולמור באוסטין שבטקסס - שם הוא מפטרל מדי יום. בדומה למאות בתי ספר בארה"ב, הוקצה לפולמור כוח משטרתי משלו, הכולל שוטרים חמושים במדים, שתפקידם לשמור על הסדר בקפטריה, בחצר ובכיתות. שרה הורחקה מהכיתה, הואשמה בהתנהגות עבריינית פושעת וזומנה להתייצב בבית המשפט.

בכל יום מתייצבים מאות ילדים בבתי המשפט של טקסס, בעקבות אישומים כמו קללות, התנהגות לא הולמת או התקוטטות בחצר בית הספר. ילדים נעצרים משום שעישנו סיגריות, באו לבית הספר ב"לבוש לא הולם" או פשוט איחרו ללימודים. בשנת 2010 רשמה המשטרה כמעט 300 אלף דו"חות לילדים מגיל שש ומעלה בשל עבירות בבית הספר ומחוצה לו. הוטלו עליהם קנסות או עבודות שירות למען הקהילה. חלקם אף נידון למאסר בפועל. אירועים שבעבר היו מסתיימים בנזיפה או בשיחה עם ההורים עשויים להוביל לעונשי מאסר ורישום פלילי, ולמנוע מנערים ונערות להתקבל לאוניברסיטה או לעבודה בהמשך חייהם.

"בטקסס מתייחסים להתנהגות ילדותית רגילה כאל פשיעה", אומרת קיידי סימפקינס, פרקליטתה של שרה בוסטמנטה. "הם בסך הכל ילדים. הפרת הסדר בכיתה? בכל פעם שאני נתקלת בחוק הזה, אני חושבת לעצמי: אלוהים אדירים, אני לא הייתי מצליחה לשרוד בבית ספר אמריקאי. אני גדלתי באוסטרליה ושם כולם קצת פרועים. אני לא מבינה איך הילדים האלה מצליחים ללכת לבית הספר מבלי להפר את החוק", היא תוהה.

שוטר בכניסה לחטיבת ביניים בטקסס, לפני כשבועיים. שרה בוסטמנטה, בת 12: "צריך להפסיק לרשום דו"חות. אולי רק כשמדובר במעשי בריונות ואלימות"צילום: אי–פי

בימים אלה שוקלים בטקסס מחדש את הצעדים, שנועדו במקור להילחם באלימות בני הנוער במדינה. לטענת המבקרים, המדיניות הביאה ל"מסלול ישיר מבית הספר לבית הכלא". נשיא בית המשפט העליון של טקסס, וולאס ג'פרסון, מתריע כי "האשמת ילדים בביצוע עבירות פליליות, כשבעצם מדובר בבעיות התנהגות לא חמורות, עשויה לגרום לכך שרבים מהם יבלו את חייהם בבית הכלא. בשנה שעברה שונה החוק בטקסס, וכעת לא ניתן לרשום דו"חות לילדים עד גיל 11 שהתנהגו לא יפה בכיתה. ואולם, הצעת חוק שתמנע באופן גורף ענישה של תלמידי בית הספר לא התקבלה, ורק בעוד שנתיים ניתן יהיה להגישה שנית.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות העולם ישירות לפייסבוק

גם הממשלה הפדרלית התערבה בנעשה. התובע הכללי בארה"ב, אריק הולדר, אמר שהשימוש במשטרה להשלטת סדר בבתי ספר "חייב להיפסק". "הבעיה נעוצה בסערה הציבורית שקמה בגלל העלייה בשיעור הפשיעה בקרב בני נוער בתחילת שנות התשעים", אומרת דברה פאולר, מארגון Texas Appleseed, ארגון זכויות אזרח שפרסם מחקר העוסק בתוצאות השיטה בבתי הספר בטקסס. "הוחלט לנקוט אמצעי ענישה חמורים במסגרת מדיניות היד החזקה נגד פשיעה". פאולר מספרת כי "המונח 'אפס סובלנות' התייחס תחילה למאבק בסחר בסמים, ואולם כעת עושים בו שימוש נרחב כשמדובר במשמעת וענישה בבתי ספר".

בשנת 1999 בתיכון קולומביין שבקולורדו, ירו שני תלמידים למוות ב-13 בני אדם ולאחר מכן התאבדו. בעקבות המקרה, תבעו ההורים הגנה לילדיהם, והפעלת כוחות משטרה בבתי ספר נראתה כפתרון הולם. ואולם, רוב בתי הספר אינם נתונים לאיום של אלימות קיצונית כמו בקולומביין, והשוטרים שמסתובבים במסדרונות ובקפיטריות לא נתקלים ביותר ממעשי שובבות.

הקנסות על התנהגות לא הולמת עשויים להגיע ל-500 דולר. מדובר בסכומי עתק להורים מעוטי יכולת. ילדים והוריהם שמתעלמים מהדו"ח עשויים להיעצר בהגיעם לגיל 17 ולהישלח לכלא. גם אלה שמשלמים את הקנסות ימשיכו לשלם מחיר. "תשלום הקנס מהווה הודאה באשמה והתוצאה היא רישום פלילי", אומרת סימפקינס. "עלות ההשכלה הגבוהה בארה"ב גבוהה, ונער או נערה בעלי רישום פלילי שמבקשים מהמדינה סיוע במימון שכר הלימוד יידחו על הסף".

השופטת ז'אן מיורר מטקסס פוסקת כבר כמעט 30 שנה במשפטים שבהם מואשמים ילדים בעבירות בדרגות חומרה שונות. כשמיורר מנסה לקבוע אם לשחרר ילדים עד למועד המשפט, או להשאירם במעצר, היא עוברת מנימה קשוחה ליחס אמהי, בהתאם לילד המתייצב מולה. רבים מהילדים שמופיעים בפני מיורר סובלים מלקויות למידה והפרעות קשב. ילדים אלה עשויים להיפגע באופן מיוחד מנוכחות המשטרה בבתי הספר.

מיורר לא מתנגדת להצבת שוטרים בבתי הספר, אולם היא תוהה אם המשטרה צריכה להתייחס לילדים ולנוער באותה גישה שהיא נוקטת למניעת פשע ברחובות. "כשנסחפים ומשתמשים בחוקים ככלי להשתלט על התנהגות שאינה בלתי חוקית. כלומר, מעשים המותרים על פי חוק כשמדובר באוכלוסייה בוגרת, מתעוררת בעיה", היא אומרת. "בעבר בתי הספר טיפלו בבעיות בעצמם, וכעת הם נעזרים במשטרה ובמאבטחים כדי להבטיח את הסדר.

ובאשר לשרה בוסטמנטה, ארגון סיוע למוגבלים ופגועים התגייס לעזרתה והצליח להביא לביטול ההאשמות נגדה לאחר מאבק שנמשך כמה חודשים. כששואלים אותה מה היא מרגישה לגבי נוכחות המשטרה, אומרת בוסטמנטה: "צריך משטרה בבית הספר. יש מקרים של אלימות פיזית. אבל צריך להפסיק לרשום דו"חות. אולי רק כשמדובר במעשי בריונות ואלימות, לא על התנהגות בכיתה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ