סטיבן לי מיירס וסת מיידנס, ניו יורק טיימס

ארה"ב פתחה בסוף השבוע ביוזמה לכונן מחדש יחסים דיפלומטיים מלאים עם בורמה (מיאנמאר). היוזמה מגיעה בעקבות הרפורמות הפוליטיות והכלכליות הגורפות שמנהיגה הממשלה האזרחית בבורמה. על היוזמה נודע שעות ספורות לפני שחרורם של מאות עצירים פוליטיים.

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, בירך על שחרור האסירים וכינה אותו "צעד משמעותי לקראת רפורמה דמוקרטית". שחרור העצירים הוא המחווה המשמעותית ביותר של הממשלה האזרחית החדשה של בורמה עד כה, בניסיון לרצות את דעת הקהל הבינלאומית המסויגת ממדיניות הדיכוי במדינה, שדחקה אותה במשך עשרות שנים לבידוד דיפלומטי וכלכלי.

מספרם של העצירים הפוליטים בבורמה שנוי במחלוקת ולפי הערכות נע בין אלף לאלפיים. בין 651 העצירים הפוליטיים ששוחררו ביום שישי היו פעילים פוליטיים, עיתונאים וקרובי משפחה של הרודן שעמד ב-1962 בראש ההפיכה הצבאית, הגנרל נה וין.

שרת החוץ האמריקאית קלינטון עם נשיא בורמה בחודש שעברצילום: רויטרס

הודעת הממשל האמריקאי על שדרוג את היחסים היא צעד נוסף בשורת מהלכים שנקט באחרונה, אשר תרמו להקלה משמעותית במתח בין המדינות. אולם, על אף התאוצה שצוברת באחרונה ההתקרבות, נמנעים גורמים רשמיים מלהתייחס אליה כאל מגמה.

"זהו רגע אדיר לקבוצות התושבים השונות של בורמה", אמרה שרת החוץ של ארה"ב, הילרי קלינטון, שביקרה במדינה לראשונה לפני כשישה שבועות. "נמשיך לתמוך בהם ולעודד את ממשלתם לנקוט צעדים אמיצים", אמרה.

מאז נכנס לתפקידו במארס שעבר, הנהיג נשיא בורמה תיין סיין שורה של שינויים, המעידים ככל הנראה על נכונות לשים קץ למשטר הצבאי. תיין פעל באחרונה לחולל גם רפורמות בכלכלה ושם קץ לתלות של ארצו בסין.

מאז תפיסת השלטון בידי הכת הצבאית בבורמה, נמנעה ארה"ב מניתוק כולל של יחסיה עמה. עם זאת, היא החזירה את שגרירה מבורמה אחרי הבחירות ב-1990, בהן ניצחה מפלגת האופוזיציה. הממשלה הצבאית התכחשה לתוצאות הבחירות ופעלה ביד קשה נגד מתנגדיה. בעקבות זאת הרחיבה ארה"ב את הסנקציות.

ממשלו של אובמה אינו שוקל לפי שעה להסיר את הסנקציות, אולם קלינטון הודיעה שוושינגטון תמנה בקרוב שגריר חדש למדינה ותזמין אותה לשלוח שגריר לארה"ב. שרת החוץ גם ציינה שארה"ב מתכוונת לנקוט צעדי התקרבות נוספים, ככל שהמדינה תתקדם בנתיב הרפורמה.

מבחינות רבות, זו הצלחה מאוחרת של מדיניות הנשיא אובמה ליצירת מגע עם אויבים. מדיניות זו לא צלחה עם סוריה, איראן וצפון קוריאה ובשנתיים הראשונות לכהונתו, גם לא עם בורמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ