סוכנות הידיעות אי-פי פתחה סניף בצפון קוריאה

טניה ברניגאן, גרדיאן
טניה ברניגאן, גרדיאן

בייג'ין. צפון קוריאה תאפשר לסוכנות הידיעות אי-פי לפתוח משרד בשטחה, שיהיה הנציגות המלאה הראשונה של גורם תקשורת מערבי במדינה החשאית שבה נהוג פיקוח מחמיר. אי-פי הודיעה כי הצעד בא אחרי שיחות שנמשכו שנה.

צפון קוריאה מתירה לנציגי תקשורת זרים לבקר בה לעתים, בעיקר לרגל אירועים חשובים, ואולם היא מגבילה את תנועת העיתונאים והם מלווים בידי נציגים מהשלטון. פתיחת המשרד של סוכנות הידיעות הבינלאומית תוכננה לדצמבר אך נדחתה בעקבות מותו של מנהיג המדינה קים ז'ונג-איל. בכירי הסוכנות היו בדרכם לפיונגיאנג כשהתפרסמה הידיעה על מותו והם נאלצו לשוב לבייג'ין.

בהודעת הנשיא והמנכ"ל של אי-פי, טום קרלי, נאמר כי המשרד בפיונגיאנג יפעל על פי אותם סטנדרטים ונהלים כמו יתר משרדי הסוכנות ברחבי העולם. עוד נאמר: "כל מי שעובד באי-פי מתייחס במלוא הרצינות לאחריות שלו או שלה לעיתונאות חופשית והוגנת. אנחנו מתחייבים לעשות כמיטב יכולתנו כדי לשקף בצורה מדויקת את אזרחי צפון קוריאה וכן את מה שהם עושים ואומרים".

כבר ב-2006 פתחה הסוכנות מחלקת וידיאו בצפון קוריאה וכעת יוכלו הצלמים והכתבים שלה לעבוד שם באופן קבוע. הכתב והצלם הקבועים של אי-פי הם צפון קוריאנים. הרשויות הצפון קוריאניות קובעות מי יעבוד עם זרים, ואזרחי המדינה החשאית צפויים לעונשים חמורים על מסירת פרטים בלא אישור של המדינה, שבה ככל הנראה הפיקוח על מידע הדוק יותר מבכל מדינה אחרת בעולם.

מנהל המשרד של אי-פי בסיאול והצלם הראשי של הסוכנות באסיה יבקרו לעיתים תכופות בצפון קוריאה לצורך דיווח. עם זאת, אנדריי לנקוב מאוניברסיטת קוקמין בסיאול אומר כי כתבים זרים יתקשו להיפגש עם אזרחי המדינה, וכי "לצפון קוריאנים תהיה שליטה מלאה" על מקומות ואנשים. זרים יזדקקו לאישור לכל נסיעה מחוץ לפיונגיאנג וילוו על ידי נציגים רשמיים, אם כי בתוך העיר יוכלו כנראה לנוע בצורה חופשית יותר. יהיה עליהם להניח שמאזינים לכל התקשורות שלהם.

עם זאת, הוסיף לנקוב, "בהחלט אפשרי שבתוך זמן קצר צפון קוריאה תתחיל להשתנות. אני מסופק אם זה יקרה, אבל איני יכול לשלול אפשרות כזאת לגמרי. לכן הנוכחות שלהם בשטח עשויה להתגלות כבעלת חשיבות מכרעת".

המשרד של אי-פי ממוקם בתוך בניין סוכנות הידיעות הרשמית של צפון קוריאה (KCNA). נשיא KCNA, קים פיונג-הו, אמר כי אי-פי "הבטיחה לדווח על ארצו בצורה הוגנת, מאוזנת ומדויקת ומשתדלת לפעול ברוח זו תוך שיתוף פעולה עם KCNA".

עוד ציין לנקוב כי בעבר כתב של סוכנות הידיעות הרוסית הרשמית "איטר-טאס" - שמחזיקה משרד בפיונגיאנג, בדומה לסוכנות הידיעות הסינית "שינחואה" - סיפק תובנות לגבי צפון קוריאה רק על בסיס התבוננות בחיים ברחובות הבירה.

תגובות