המפסידים הגדולים מנפילת הרודנים: הכפילים שלהם

הדחתם או מותם של דיקטטורים הם בשורה משמחת לעמים מדוכאים, אך לא לאנשים שמתפרנסים היטב מדמיונם הרב לשליטים שנפלו

פטריק קינגסלי, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פטריק קינגסלי, גרדיאן

כשקים ז'ונג-איל מת, חיילים בצפון קוריאה נפלו על ברכיהם ובכו, ילדים ייבבו ונשים התעלפו. אך מעטים היו עצובים יותר מקים יונג-סיק, בעל חנות דרום קוריאני, שאמר לעיתונאים: "אני מרגיש ריקנות, כאילו חלק ממני מת".

אבל קים הוא מקרה מיוחד כי בשל דמיונו הרב לרודן הצפון קוריאני הרוויח שנים רבות מעיסוקו הצדדי - כפילו המוכר ביותר של קים ז'ונג-איל. הוא הופיע במזרח התיכון לצד כפילו של ולדימיר פוטין במודעת פרסומת לשוקולד, ביפאן השתתף בסדרת טלוויזיה ובארצו הופיע בסרטים באורך מלא ובסרטוני וידיאו מוזיקליים. "לפעמים אני ממש מרגיש שאני קים ז'ונג-איל", הודה ב-2006.

כעת הוא חושש שהקריירה הזו הגיעה לסופה. "אנשים מנסים לנחם אותי ואומרים שמנהיגים נעשים מפורסמים יותר אחרי מותם", קונן קים. "אבל אני לא חושב שזה יקרה לקים ז'ונג-איל".

קים יונג-סיק, כפילו של שליט צפון קוריאה המנוח. "אני מרגיש כאילו חלק ממני מת", אמרצילום: אי-אף-פי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב מאמרי "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

אדם אחד שכבר מתמודד עם ההשלכות של נפילת הרודן הוא אנתוני פנה, שנהג לחקות את מועמר קדאפי בתוכנית האירוח של קונאן אובריאן. הסיכויים שהקריירה שלו תתרומם שוב לא מזהירים: זמן קצר לאחר מותו של קדאפי "חוסל" פנה על ידי מפיקי התוכנית בהוצאה להורג מדומה. "בהצלחה בעתיד", בירך אותו אובריאן.

אך לא הכל אבוד, אומרת פרנצ'סקה מקדאף-וארלי, המנהלת סוכנות בריטית לכפילים. "כפילים פוליטיים מקבלים יותר עבודה בסרטים תיעודיים אחרי מות הפוליטיקאי. כך למשל, אחרי מותו של אוסמה בן לאדן גבר העניין בכפילים שלו". לדבריה, בתעשיית הבידור, כפיליהם של כוכבים מקבלים עבודה רבה יותר אחרי מות הדמויות המקוריות. "בדרך כלל יש תקופת אבל של כשישה חודשים ואחר כך הכל מתעורר מחדש".

קים יכול להתעודד מהמתרחש במצרים. חקייניו של מובארק מבוקשים מאז המהפכה יותר מתמיד. בין היתר איימאן חוסני שהתפרסם ביוטיוב והופיע בטלוויזיה המצרית בסדרה שבה הוא מחקה את הרודן המודח, והשחקן מדחאת עבד אל-עז, שישחק את מובארק בסרט על ימיו האחרונים בשלטון.

אם כל האפשרויות האלה לא יתממשו, קים יוכל לכתוב ספר על חוויותיו ככפילו של הרודן מפיונגיאנג. זה מה שעשה לטיף יחיא, שומר ראשו וכפילו של עודאי חוסיין, בנו של סדאם. יחיא כתב שני ספרים - "הייתי בנו של סדאם" ו"כפילו של השטן" - שנהפך לסרט בכיכובו של דומיניק קופר.

כפילים אחרים עומדים לפעמים בפני סכנות ממשיות. ליונל אריאס, בן 47, כיסה ב-2004 את פניו במסכת בן לאדן בעירו בקוסטה ריקה. נהג מונית קפץ ממכוניתו וירה בו פעמיים בבטנו משום שחשב שאריאס מתכוון לשדוד אותו.

המצרי מוחמד בישאר הוכנס בכוח למכונית על ידי שלושה במאי פורנו שהציעו לו יותר מ-200 אלף ליש"ט כדי שישתתף בסרט סקס על סדאם. כשסירב, נזרק מהמכונית הנוסעת ואושפז בבית חולים. מאוחר יותר איימו הבמאים שיחטפו אותו שוב אם לא ישנה את דעתו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ