אי-פי

מסמך חדש שהתגלה בשוודיה מאשש סברה שלפיה הק-ג-ב דרש בראשית שנות ה-90 להפסיק לחקור מה עלה בגורלו של ראול ולנברג. הדיפלומט השוודי הוכר לאחר מותו כחסיד אומות העולם לאחר שיוחסה לו הצלתם של אלפי יהודים הונגרים מידי הנאצים במהלך מלחמת העולם השנייה. עקבותיו של ולנברג נעלמו לאחר שהצבא האדום עצר אותו בהונגריה ב-1945.

באופן רשמי טענו הרוסים כי ראול ולנברג הוצא להורג ב-17 ביולי 1947, אך מקורות אחרים טענו שישנה הסתברות גבוהה שולנברג שרד תקופה ארוכה יותר. לאכזבתם של העוסקים בחקר קורותיו של ולנברג, חשיפת מסמכי הכלא לאחר נפילת מסך הברזל לא סיפקה פריצת דרך  בפרשה.

היסטוריונית גרמניה בשם סוזן ברגר נועדה עם צוות רוסי-שוודי שהוביל את החקירה המקורית בדבר היעלמותו של ולנברג, שהתפרסה על-פני עשור והסתיימה ב-2001. לטענת ברגר, שחשפה את הסיפור בפני סוכנות הידיעות אי-פי, מסמך של משרד החוץ השוודי מאשש את הטענה לפיה ה ק-ג-ב פעל בשעתו לבלימת מאמצי החקירה.

ב-16 בספטמבר 1991 העביר השגריר השוודי במוסקווה תזכיר המצטט את ראש "הארכיון הסובייטי המיוחד", אנטולי פרוקופנקו. הבכיר הרוסי דיווח לדיפלומטים השוודים על הוראה מהק-ג-ב, שלא לאפשר להיסטוריונים מטעם הוועדה הבינלאומית למען ולנברג לחפש מסמכים העוסקים בו.

ראול ולנברגצילום: אי–פי

על פי הדיווח, שלאחרונה אומת על-ידי משרד החוץ השוודי, פרוקופנקו אף העביר דרישה מצד ארגון הביון הסובייטי לקבלת עותקים מכל המסמכים שכבר הגיעו על-ידי החוקרים.ברגר מייחסת חשיבות מיוחדת למסמך, בין השאר מפני שהוא מדגים כמה הגישה למסמכים שהוחזקו בידי הסובייטים הייתה קשה עבור חוקרים, גם שנים לאחר תום המלחמה הקרה.

בראיון תגובה שהעניק לאחרונה פרוקופנקו לסוכנות אי-פי, הוא טוען כי חוקרים של הועדה הבינלאומית הביעו באותה תקופה התלהבות מוגזמת נוכח מציאת מסמכים שנגעו להעברתו של ולנברג בין בתי כלא. לטענתו זו היתה טעות, שכן שיתוף המידע גרר הוראה ישירה מהק-ג-ב. לחסום את הגישה למסמכים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ