הארץ

העיתון האיטלקי "לה רפובליקה", פרסם תיעוד של שיחות טלפון שנערכו, לכאורה, בין קברניט האנייה "קוסטה קונקורדיה", שטבעה בסוף השבוע בסמוך לחופי טוסקנה שבאיטליה, לבין רשות הנמלים המקומית. מתמליל השיחות עולה כי הקברניט נטש את כלי השיט בטרם פונו ממנה כל הנוסעים, כפי שמתחייב מתפקידו, ובנוסף לכך שיקר בדבר מקום הימצאו במהלך פינוי האנייה. הקברניט, פרנססקו סקטינו, שוחרר היום למעצר בית בתנאים מגבילים למרות בקשת התובעים להשאירו מאחורי הסורגים.

הרשויות באיטליה הודיעו כי אנשי החילוץ מצאו היום (שלישי) חמש גופות נוספות בספינה. כך עולה מספר ההרוגים הרשמי באסון ל-11. לא ברור אם הגופות שנמצאו הם של נוסעים או אנשי צוות. לפי הדיווח, הם נמצאו עם חליפות הצלה. לפי הודעת הרשויות, 29 בני אדם עדיין נעדרים.

על פי תמלול השיחות, ביום שישי ב-00:32 פנו מרשות הנמלים לקברניט, פרנססקו סקטינו בן ה-52, ושאלו אותו כמה נוסעים נותרו על הספינה. סקטינו השיב, כך על פי הדיווח, כי נותרו בין 200-300 נוסעים שטרם פונו. לאחר מכן הוא נשאל האם הוא יהיה האחרון שיוותר על הספינה והוא השיב על כך בחיוב. עשר דקות לאחר מכן, נשאל הקברניט פעם נוספת כמה אנשים נותרו על הספינה, בשלב זה על פי החשד, השיב סקטינו כי "התקשרתי ואמרו לי שנשארו כמאה נוסעים. אני מתאם את פעולות החילוץ, אבל אני לא יכול לשוב לספינה, נטשנו אותה". קצין רשות הנמלים ההמום שאל אותו: "קפטן, אתה באמת נטשת את הספינה?" סקטינו ענה בהיסוס "לא, לא, אני כאן, אני מתאם את פעולות החילוץ".

7 מתוך 7 |
אנשי הצלה על סיפון האונייה
1 מתוך 7 |
קברניט הספינה פרנססקו סקטינו
2 מתוך 7 |
הקוסטה קונקורדיה, היום

בשלב זה של השיחה, קצין רשות הנמלים עבר לטון תקיף ופנה לסקטינו: "קפטן, זוהי פקודה, אני האחראי מעתה והלאה. חזור לספינה ותטפל בפעולות החילוץ, יש אבדות בנפש". קברניט הספינה פנה בשלב זה לקצין ושאל אותו כמה בני אדם טבעו. "אתה אמור לענות לי על זה, מה אתה בדיוק רוצה לעשות, ללכת הביתה?", השיב לו הקצין ופקד עליו פעם נוספת לשוב לספינה ולדווח מה ניתן לעשות בשלב זה. למרות שהבטיח לרשות הנמלים שהוא שב לספינה, על פי הדיווח המובא, סקטינו לא עשה זאת לבסוף.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

אתמול פורסמו חשדות לפיהן הקברניט קירב את האונייה לחוף כדי שהמלצר הראשי יוכל לנופף למשפחתו. דקות לפני שהאונייה נתקעה בסלעים לחופי האי ג'יליו פרסמה אחותו של המלצר הראשי באונייה הודעה בפייסבוק, בה כתבה: "עוד זמן קצר האונייה קונקורדיה תעבור קרוב מאוד לחוף. דרישת שלום חמה לאחי שסוף סוף יקבל חופשה ביבשה".

סטיית האוניה מהמסלול הרגיל. לחצו להגדלה. נתונים: גוגל ארת', לוידס ובי-בי-סי

לפני יומיים נלקח סקטינו למעצר לאחר שנחקר בידי המשטרה. הוא צפוי להיות מואשם במספר מקרים של הריגה ובגרימת אסון. הקופסה השחורה של כלי השיט אמורה לסייע גם היא בחקירת הרגעים שלפני פרוץ האסון.

באסון הטביעה של הקוסטה קונקורדיה נהרגו שישה בני אדם, אולם 29 נוספים עדיין מוגדרים כנעדרים - בהם 25 נוסעים ו-4 אנשי צוות. צוללנים של חיל הים האיטלקי פערו היום ארבעה חורים בבטן האנייה, באמצעות חומר נפץ, כדי לסייע בפעולת האיתור והחילוץ.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ