רצח בחסות המשטרה

לקראת גביע העולם ב-2014 זכתה ברזיל לשבחים על כך שהשתלטה על שכונות פורעות חוק בריו דה ז'ניירו. מקרי רצח שבוצעו בידי שוטרים חושפים פן אפל במדיניות הביטחון של המדינה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פטריסיה אסיולי, שופטת שלא היססה לשלוח שוטרים שסרחו לכלא, החנתה באחד הערבים של חודש אוגוסט את מכוניתה ליד ביתה בעיירת מגוריה במפרץ שליד ריו דה ז'ניירו. חמושים שעקבו אחריה הגיעו מיד למקום וביצעו את משימתם: הם ירו בה למוות 21 פעמים. "רצתי החוצה אחרי ששמעתי את היריות", אמר בנה מייק שגאס, סטודנט בן 20, שמצא את גופת אמו במכונית. "אני לא מאחל לאף אחד לראות את אמא שלו מוצאת להורג ממש על סף ביתה", אמר. "לא היה לי ספק שהרגו אותה בגלל עבודתה".

שעות ספורות לפני שנרצחה, הספיקה אסיולי להוציא צווי מעצר לשלושה אנשי משטרה שהואשמו בהרג צעיר לא חמוש בן 18 באחת הפאבלות, כפי שמכונות כאן שכונות העוני. השלושה, שהשתייכו לכאורה לקבוצה של שוטרים שהקימה חוליית חיסול, נעצרו כעבור זמן קצר בחשד שהיו מעורבים ברצח אסיולי לצד שמונה אנשי כוחות משטרה אחרים. עדותם בבית המשפט, שבה תיארו כיצד עקבו אחר אסיולי ותכננו במשך חודשים להרוג אותה, חשפה פן מדאיג במדיניות הביטחון הנמרצת החדשה שריו דה ז'ניירו אימצה לקראת משחקי גביע העולם ב-2014 והאולימפיאדה ב-2016.

מאז קצרו פרנסי העיר שבחים על הצלחתם להשתלט על שכונות פורעות חוק ברחבי המטרופולין המונה כ-12 מיליון תושבים ולעקור אותן מידיהם של סוחרי סמים. ואולם, תמונת העיר המשתקמת הופכת לקודרת על רקע פעילותן השנויה במחלוקת של המיליציות החמושות הפועלות בה, המורכבות לרוב משוטרים בשירות פעיל ובגמלאות, סוהרים וחיילים. קבוצות אלה הן מעין גידולי פרא של המדינה ופועלות כארגוני פשע. אנשיהן סוחטים דמי חסות מתושבים, מפעילים תחבורה ציבורית בלא רישיון, דורשים דמי תיווך על עסקות נדל"ן, מענישים את מי שעומד בדרכם, וחמור מכל, מוציאים להורג בני אדם מחוץ לכל סמכות שיפוטית כלשהי.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הסיפורים מרחבי העולם ישירות לפייסבוק שלכם

לדברי אלבה זלואר, אנתרפולוגית באוניברסיטה של ריו דה ז'ניירו שהתמחתה בלימודי ביטחון הציבור, תפקיד המיליציות מרחיק לכת הרבה מעבר לקווי האכיפה החוקיים. ממחקר שערכה מתברר שאחיזתן בפאבלות של ריו התרחבה בשנים האחרונות ועלתה מ-12% ב-2005 ל-45% ב-2010. "הם פולשים לשכונות, מפקחים עליהן וקונים אותן מידי סוחרי סמים", היא אומרת.

חקירה פרלמנטרית שנערכה ב-2008 על שיטות הפעולה של המיליציות הסתיימה במעצרם של אישי ציבור רבים, ובהם מחוקקים, חברי מועצת העיר ובכירים במשטרה. לפי דו"ח של ארגון Human Rights Watch שפורסם ב-2009, המיליציות של ריו לצד חוליות חיסול שהוקמו בידי משטרת מדינת סאו פאולו השכנה אחראיות למאות מקרי רצח ואנשיהן לא באים לרוב על עונשם.

פשיטה על שכונת העוני הגדולה בריו דה ז'ניירו, לפני חודשיים:

גורמים רשמיים בריו, בהם פביו גלוואו, סגן השר לענייני מודיעין של מדינת המחוז, אומרים שהבעיה מוכרת, אולם מציינים שעם התחזקות המיליציות בעשור האחרון, חלה גם עלייה במספר המעצרים בקרבן, שעלו מחמישה ב-2006 ל-250 ב-2009 ו-143 ב-2010. לדברי גלוואו, כוחם של אנשי המילציות גבר משמעותית לפני שש שנים, עוד בטרם עוררו מקרי רצח של אישים בולטים כאסיולי את תשומת הלב התקשורתית. "המפלצת צמחה, וכשהחלו להילחם בה היא כבר הפכה לעסק גדול ממדים".

הסימנים בשטח מצביעים על כך שבחודשים האחרונים החלו המיליציות להשתלט גם על אזורים שמחוץ למעוזן בריו. בתחקיר שפרסם העיתון או גלובו דווח שאנשי המיליציות כבר חדרו ל-11 מ-26 מדינות המחוז של ברזיל. לעתים תופסים אנשיהן אחיזה בפאבלות לאחר שהם מחסלים כנופיות של סוחרי סמים וקונים בכך את אמון תושבי המקום. ואולם, משחדרו לשכונה, הם כופים על התושבים את שיטותיהם ואת תכתיביהם. לדברי איש המודיעין גלוואו, המסתמך על מחקרים הנוגעים לארגוני המיליציה, מספר מקרי הרצח אמנם יורד בשכונות שעליהן הם משתלטים, אולם שיעורם של פשעים אחרים, בהם הכאות או אונס, גדל.

השימוש שעושות המיליציות בעינויים פורט ב-2011 בדו"ח מצמרר שכתב נילטו קלאודינו, צלם לשעבר של עיתון בריו, שנחשף בידי אנשיהן שעה שהיה במשימה עיתונאית חשאית באחת הפאבלות של ריו, לצד כתב העיתון. קלאודינו, שברח מאז מריו וירד למחתרת, תיאר בפרוטרוט את שבע שעות העינויים שעבר, שכללו שימוש בחשמל וחניקה חוזרת באמצעות שקית פלסטיק. הוא גם סיפר שבין אלה שעינו אותו היו אנשי משטרה. "אחד מהם אמר לי שחיי כבר לא יהיו מה שהיו", כתב בדו"ח, "והוא ידע מה הוא אומר".

לגורמים רשמיים וחוקרים אין אומדנים מדויקים על מספרם של אנשי המיליציות הפועלים בריו, אולם הם מעריכים שמדובר במאות בני אדם ואולי אף יותר מכך. מנהיגיהם ממשיכים לנהוג בהתרסה גם אחרי מעצרם והם מעבירים לאנשיהם פקודות מהכלא. בדיון שהתקיים בנובמבר במשפט הרצח של השופטת אסיולי, הפגין קצין המשטרה הבכיר החשוד בתכנון הרצח נינוחות רבה ואף חייך למצלמות. אסיולי עסקה בחקירת מעורבותו ומעורבות פקודיו בעשרות מקרי רצח של בני אדם שהתנגדו לטענתם למעצר. "הרגשתי שהיא עשתה לי עוול אז החלטתי להרוג אותה", אמר חשוד אחר ברצח, סרז'ו קוסטה, שהודה שהשתמש ברובה נוסף רק כדי לוודא הריגה. פרשת רצח השופטת עוררה גל של זעם ציבורי ובשפת הים של העיר ניטרוי אף הוקם גלעד לזכרה. בחודש שעבר הודח מפקד המשטרה החדש שהיה ממונה על היחידה שאסיולי חקרה. הוא נעצר עם עשרה מאנשיו בחשד לקבלת שוחד מסוחרי סמים בפאבלה סמוכה למקום שבו היא נרצחה. מאז קיבלו שופטים נוספים איומים על חייהם.

תרגום: סביונה מאנה. עריכה: עדי ערמון

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ