הרעב באפריקה |

האסון שניתן היה למנוע

דו"ח בינ"ל קובע כי אם המערב היה מכריז מיד על משבר הומניטרי במזרח היבשת, ניתן היה למנוע את מותם של עשרות אלפים ברעב

סיימון טיזדל, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיימון טיזדל, גרדיאן

דו"ח חדש קובע כי מותם של רבים מקורבנות הבצורת במזרח אפריקה יכול היה להימנע, אם ארגוני סיוע וממשלות לא היו מתעכבים בהגשת סיוע. לפי הדו"ח, הקהילה הבינלאומית לא הכריזה מהר מספיק על הבצורת כמשבר הומניטרי, דבר שגרם למותם של עשרות אלפים.

מנתוני הדו"ח, שפרסם לאחרונה הארגון "אגף הפיתוח הבינלאומי (DfID)" עולה כי בין 50 ל-100 אלף בני-אדם, מחציתם מתחת לגיל 5, מתו במהלך 2011 כתוצאה מהבצורת שפקדה את מדינות קרן אפריקה, ביניהן סומליה, אתיופיה וקניה. בנוסף, הממשל האמריקאי מעריך כי למעלה מ-29 אלף ילדים מתו במהלך תקופה בת 90 יום בין מאי ליולי בשנה שעברה. נלווה לכך הרס רב של אזורי מחייה ומרעה, שלפי ההערכות פגע בכ-13 מיליון בני אדם. גם עתה נמצאים מאות אלפים בסיכון מתמשך לתת-תזונה.

מחברי הדו"ח טוענים כי האסון נגרם בעקבות מדיניות פגומה מהיסוד של מערך הסיוע הבינלאומי למדינות מתפתחות. לדבריהם, מערך זה עתיד לעמוד שוב למבחן, בשל משבר הומניטרי נוסף הצפוי עקב מחסור במזון במערב היבשת ובאזור סאהל.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הסיפורים מרחבי העולם ישירות לפייסבוק שלכם

בדו"ח נטען כי מדיניותם של ארגוני סיוע וממשלות בעולם היא להימנע מסיכונים, דבר שהביא לאיחור ניכר בהערכת גודל המשבר. כתוצאה מכך, נגרם עיכוב בהגשת הסיוע למדינות אפריקה. בנוסף, רבים מבין התורמים הראשיים לארגונים רצו להיווכח שאכן מדובר במשבר הומניטרי חמור לפני שפתחו את כיסם.

"ההמתנה מנגד בטרם מוגשת עזרה, עד שהמשבר מגיע לנקודה קיצונית, היא גישה בעייתית מאוד לטיפול באזורים האלה. על הקהילה הבינלאומית לשנות את דרכי הפעולה שלה לטיפול באתגרים התכופים שמציבים אזורי המשבר", נכתב בדו"ח. "המענה המתאים ביותר לבצורת יהיה פיתוח ארוך טווח".

ברברה סטוקינג, מנהלת בכירה בארגון "אוקספאם"(Oxfam) אמרה כי "כולנו נושאים באחריות לעיכוב המסוכן שגבה את חייהם של אנשים רבים במזרח אפריקה, ועלינו להפיק לקחים מהתגובה המאוחרת". עוד אמרה כי "העובדה שהאוכלוסייה הענייה ביותר עדיין משלמת בחייה על חוסר היכולת שלנו להגיב במהירות ובצורה נחושה - היא דבר מזעזע".

ג'סטין פורסית', העומד בראש ארגון הסיוע "הצילו את הילדים" (Save the Children) הוסיף כי "אסור שיימשך המצב האבסורדי שבו העולם מתעלם ממשבר ידוע, עד שהטלוויזיה מראה תמונות ילדים רעבים. סימני האזהרה המקדימים היו ברורים, ואילו יותר כסף היה מגיע בזמן, היינו יכולים למנוע סבל מאלפי ילדים".

מחברי הדו"ח מונים שורה של המלצות ואסטרטגיות לייעול מערך הסיוע, שיאפשרו סיוע כספי גמיש יותר, וכן הצעות לפעילות הומניטרית בשטח.

דובר "אגף הפיתוח הבינלאומי" ציין כי בריטניה היתה זו שהובילה בשנה האחרונה את מתן הסיוע לקרן אפריקה, וקרא ליתר המדינות לפעול באופן דומה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ