צרפת מתקפלת? הפרלמנט מתנער מהחוק להכחשת רצח עם

בבית התחתון בפרלמנט הצרפתי טוענים כי אישור החוק יהווה פגיעה בחופש הביטוי, ומציעים במקום לעסוק בהנצחה. לא ברור אם הדבר ישפיע על החקיקה

דנה הרמן
כתבת "הארץ" באירופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה הרמן
כתבת "הארץ" באירופה

הליך חקיקה שנוי במחלוקת שגרם למשבר חריף בין פאריס לאנקרה יכול לקבל תפנית דרמטית. על פי הצעת החוק, ניתן יהיה לפסוק מאסר של שנה וקנס של 45 אלף אירו על הכחשת רצח עם בצרפת. בתום דיון של פאנל שנערך היום (רביעי) ועסק בהצעת החוק בבית התחתון בפרלמנט הצרפתי, הצביעו המשתתפים בעד החלטה לפיה אישור החוק שאוסר הכחשת רצח עם עלול להפר את הזכות לחופש הביטוי וכן זכויות אחרות בחוקה.

בהצהרה שפרסמו חברי הפאנל צוין כי בעוד "היה רצח עם (של הארמנים בידי העותמנים ב-1915), והוועדה מבקשת להביע את רגשי הכבוד העמוקים ביותר כלפי העם הארמני והמאורעות הנוראים שעברו, עלו ספקות באשר ללגיטימציה בהתערבות בחקיקה בתחום ההיסטוריה". לשיטת חברי פאנל הבית התחתון, הנצחה או חוקים שונים עשויים להוות פתרון מוצלח יותר להביע אהדה לקורבנות מאשר להעביר חוקים שפוסלים "סוגים שונים של התבטאויות".

החלטות הפאנל אינן מחייבות את הבית העליון בפרלמנט הצרפתי, הסנאט, ולאו דווקא מעידות על עתידה של הצעת החוק. עם זאת, המהלך נחשב למפתיע ועשוי לעכב או אף להכשיל סופו של דבר את אישור החוק.

טורקים מפגינים מול הפרלמנט הצרפתי, בחודש שעברצילום: אי–פי

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

המתיחות בין טורקיה וצרפת גאתה לאחר אישור ראשוני של הצעת החוק בחודש שעבר. טורקיה מיהרה להשיב את שגרירה מפאריס וראש הממשלה, רג'פ טייפ ארדואן המשיך בקו התקיף נגד פאריס הודיע על ביטול כל הפגישות הפוליטיות, הכלכליות והצבאיות בין נציגי המדינות. כמו כן, הוא אסר על מטוסים צרפתיים לנחות ועל כלי שיט צרפתיים לעגון בטורקיה. "פאריס פותחת פצע שיהיה קשה לסגור", אמר. שר החוץ של צרפת, אלן ז'ופה, כינה את ההחלטה "הגזמה".

יוזמת החוק, ואלרי בוייר, אמרה כי היא "המומה" מהניסיונות להתערב בענייני הפרלמנט והוסיפה: "הצעתי לא מתייחסת לאף מדינה באופן ספציפי. היא מושפעת מהחוק האירופי שקובע שיש להטיל סנקציות על גורם שמכחיש רצח עם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ