עקב איומי האיחוד: הונגריה תדון בשינוי חוקים אנטי-דמוקרטיים

ראש הממשלה הודיע כי ישנה את החוקים המאיימים על עצמאות הבנק המרכזי במדינה ועל הרשות להגנת המידע, וגרמו לאיחוד לאיים בתביעה משפטית

סטיבן קאסל, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סטיבן קאסל, ניו יורק טיימס

בריסל. ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן, מתכנן לשנות את החוקים שגרמו לאיחוד האירופי לאיים על הונגריה בתביעה משפטית ועוררו במערב חששות לפגיעה בדמוקרטיה, כך הודיע אתמול נשיא הנציבות האירופית, ז'וזה מנואל בארוזו.

בארוזו אמר שקיבל מכתב מאורבן, שהודיע לו על "כוונתו לתקן את החוקים הרלוונטיים ולשתף פעולה עם הנציבות".

המכתב נשלח שעות ספורות לפני שהושמעה ביקורת נוקבת נגד המנהיג ההונגרי בפרלמנט האירופי ויום לאחר שהנציבות, הזרוע המבצעת של האיחוד האירופי, הודיעה כי בכוונתה להגיש תביעה משפטית נגד בודפשט בשל אחדים מהחוקים החדשים המאיימים על העצמאות של הבנק המרכזי במדינה ועל הרשות להגנת המידע.

ויקטור אורבן בבניין הפרלמנט בשבוע שעברצילום: אי–פי

על פי החוק האירופי, אפשר לכפות על הונגריה לשנות את החקיקה, ואם היא מסרבת אפשר להעמידה לדין בבית הדין האירופי לצדק.

הנציבות הודיעה כי בידיה מספיק ראיות המאפשרות לה לפתוח בהליכים משפטיים נגד הונגריה בשלושה תחומים - מערכת המשפט, הבנק המרכזי והמשרד להגנה על נתונים - שבהם נראה כי הזכויות הדמוקרטיות בסכנה.

"אנחנו מוכנים להתחשב בעמדת הנציבות האירופית", אמר אורבן על הביקורת שהושמעה נגדו. הוא הוסיף כי רוב הדברים הנאמרים על אודות עצמאות הבנק המרכזי נכונים בדרך כלל.

אורבן אמר שהוא מצפה למצוא בקרוב פתרונות לתביעות של הנציבות, זמן רב לפני שיגיעו לשלב הדיונים בבית המשפט. "אנחנו מדברים על עיצוב מחדש בקנה מידה אדיר", הוסיף.

מבקרי ממשלת הונגריה טוענים שהיא מנסה להשליט בכוח חוקה חדשה, שמטרתה לשנות את הונגריה ולהפוך אותה למדינה בעלת ערכים נוצריים שמרניים. המנהיג ההונגרי ייפגש ביום שלישי הבא עם בארוזו בבריסל לשיחות נוספות על החוקים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ