רויטרס

בייג'ין (רויטרס). סין הודיעה כי בפעם הראשונה בתולדותיה, עולה מספר התושבים הגרים בערי המדינה על אלו שחיים באזוריה הכפריים. מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה של סין, שהתפרסמו השבוע, עולה כי 51% מ-1.34 מיליארד תושביה של סין התגוררו בשנה שעברה בערים, עלייה של 1.32% בהשוואה לשנת 2010. הנהירה לערים במדינה משקפת עלייה ברמת החיים, שעשויה להביא בסופו של דבר להאטת הצמיחה הכלכלית בסין.

סין דורשת מכל תושביה להירשם כתושבים כפריים או עירוניים, אולם הבחנה זו אינה חד משמעית משום שבאחרונה הוגמשו חוקי המגורים במדינה. בעקבות כך, מושלי אזורים רבים בסין עודדו כפריים לעבור לערים בתמורה לוויתור על הבעלות שהיתה להם על אדמותיהם החקלאיות. דבר זה הוביל לנהירה של סינים רבים מהאזורים הכפריים לערים.

לאורך נהר הפנינה התפתחה התעשייה בצעדי ענק. בתי חרושת רבים הוקמו וקלטו רבים ממאות מיליוני מחפשי עבודה שנהרו לערים הגדולות וסייעו לשמור על עלויות ייצור נמוכות. לדברי מומחים, הפועלים, ובמיוחד אלו שהגיעו לערים, דורשים כעת שכר גבוה יותר והטבת תנאים בעקבות העלייה החדה במחירי הנדל"ן וביוקר המחיה בסין. "זה איתות ברור לכל המשקיעים. כוח העבודה הסיני לא זול כפי שהיה בעבר", אמר צ'נג ג'יאנסן, מרצה באקדמיית גואנדונג למדעי החברה. "למיטב ידיעתי, מפעלים רבים עוברים מכאן לווייטנאם ולקמבודיה, שם כוח העבודה זול יותר".

סין הפכה ליצרנית מובילה בעולם בשנות ה-80 של המאה הקודמת לאחר תהליך של ליברליזציה כלכלית. המדינה הפכה ליצואנית גדולה של סחורות כמו נעלי ספורט איכותיות ומקלטי טלוויזיה, לאחר שיצרנים מכל העולם הקימו מפעלים באזור החוף הדרומי של סין.

מא ג'יאנטאנג, ראש הלשכה לסטטיסטיקה, אמר שהנתונים מחזקים תחזית ולפיה שיעור הצמיחה הכלכלית בסין בשנים 2015-2012 יגיע ל-7%, נמוך באופן ניכר מהמספרים הדו ספרתיים שאליהם הגיעה סין ברוב שנות העשור שחלף. על פי נתונים שפורסמו השבוע, כלכלת סין צמחה ברבעון האחרון ב-8.9% בלבד. זה שיעור הצמיחה הנמוך ביותר בשנתיים וחצי האחרונות.

עם זאת, אין הסכמה בין המומחים באשר לשאלה אם סין מתקרבת לנקודת לואיס או חצתה אותה - נקודת המפנה בתיאוריה שלפיה שכר העבודה באומה מתפתחת מתחיל לעלות ברגע שבו מסתמן מחסור בכוח אדם מהאזורים הכפריים.

אנשי עסקים ליד שנחאי. "כוח העבודה בסין לא זול כמו בעבר", אמר צ'אנג ג'יאנסן, מרצה למדעי החברהצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ