165 הרוגים בסדרת פיגועים בניגריה

ארגון מוסלמי קיצוני לקח אחריות על מתקפת הטרור, וטען שעשה זאת משום שהממשלה המרכזית סירבה לשחרר את חבריו המוחזקים בידי המשטרה

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אי-פי

165 אנשים נהרגו אתמול (שישי) בקאנו, העיר הגדולה ביותר בצפון ניגריה, בפיגועים מתואמים שבוצעו על ידי איסלאמים קיצונים, כך מדווחים עדי ראייה ומקורות רפואיים. חיילים ושוטרים הציפו היום את רחובות קאנו, שמספר תושביה עולה על 9 מיליון.

כמה מגופות ההרוגים נלקחו על ידי המשפחות לקבורה מיידית בהתאם למנהג המוסלמי. שאר הגופות מוחזקות בבתי חולים ובמרפאות בעיר.

בהודעה שהתפרסמה אמש אמר דובר המשטרה הפדרלית, אולוסולה אמורה, כי התוקפים פגעו בחמישה בניינים של המשטרה, בשני בניינים של משרד ההגירה ובמטה המקומי של שירותי הביטחון הממלכתיים (המשטרה החשאית של ניגריה).

נוואקפא א' נוואקפא, אחד מדוברי הצלב האדום הניגרי, אמר שמתנדבים העניקו
עזרה ראשונה לפצועים, ופינו את הפצועים קשה לבתי חולים מקומיים. לדבריו, הרשויות
המשיכו עדיין לאסוף גופות המוטלות מסביב למקומות שבהם בוצעו הפיגועים. הוא הוסיף
כי מבירור שערך הצלב האדום בשני בתי חולים, התברר כי לפחות 50 אנשים נפצעו.

תושבי העיר הסתתרו בבתיהם, והשלטונות הכריזו בליל שבת על עוצר של 4
שעות. אחד מדוברי בוקו חראם, שכינה את עצמו אבו אל-קאקא, שלח לעיתונאים מסר ובו הודיע שארגונו ביצע את הפיגועים. לדבריו, הפיגועים נעשו משום שהממשלה המרכזית סירבה לשחרר את חברי ארגונו המוחזקים בידי המשטרה.

זירת אחד הפיגועים בניגריהצילום: רויטרס

ארגון בוקו חראם מבצע פיגועים קשים שתחכומם גדל והולך, במסגרת שאיפתו ליישם את חוקי השריעה המחמירים בכל ניגריה, למרות שיש בה יותר מ-160 מיליון תושבים, בני עמים שונים ודתות שונות.

הארגון, שתרגום שמו הוא "החינוך המערבי הוא חילול הקודש" בשפת האוסה המקומית, הרג בשנה שעברה בלבד יותר מ-510 בני אדם. מתחילת השנה הנוכחית הוא גרם למותם של 219 בני אדם לפחות.

הארגון פגע עד כה במוסלמים ונוצרים כאחד, ואולם, בתקופה האחרונה הוא החל לפגוע
במיוחד בנוצרים, לאחר שהבטיח כי יהרוג את כל הנוצרים המתגוררים בצפון ניגריה, אזור
שרוב תושביו מוסלמים. הודעתו ליבתה עוד יותר את המתח הבין עדתי בניגריה, שבשנים
האחרונות נהרגו בה אלפי אנשים במעשי אלימות בין עדתיים באזור התפר בין הצפון לבין
הדרום שרובו נוצרי.

בחג המולד האחרון אירעו שלושה פיצוצים גדולים בשלוש כנסיות ברחבי המדינה. בשעות הבוקר התפוצץ מחבל מתאבד בכנסייה בבירה אבוג'ה שהביא למותם של לפחות 39 בני אדם. זמן קצר לאחר מכן אירע פיצוץ גדול בכנסייה בעיירה ג'וס שבמרכז המדינה, בפיצוץ הזה נגרם נזק רב ואדם אחד נפצע בלבד. בשעות הצהריים המוקדמות אירע פיצוץ גדול נוסף בכנסייה בעיירה גאדאקה שבצפון-מזרח המדינה והביאה לפציעת מתפללים רבים.

הפיגועים של אתמול עלולים להגדיל את אי השקט באזור; מעשי אלימות בקאנו גרמו בעבר לפיגועים בכל רחבי צפון ניגריה, כולל מעשי האלימות שאירעו באפריל, אחרי הבחירות, ובהם נהרגו 800 בני אדם. קאנו, עיר עתיקה, היא עיר בעלת חשיבות רבה בהיסטוריה של האיסלאם בניגריה, וכיום מתגוררים בה אישים בעלי חשיבות דתית רבה.

לפחות שני עיתונאים נהרגו בפיגועים האחרונים. אנצצ'ב אקײגוױ, שעבד ככתב בתחנת
הטלוויזיה הפרטית "צ'אנלס טלוויז'ן" נורה למוות אתמול בקאנו שעה שדיווח על הפיגועים. ננסוק סאלח, עורך חדשות לתחנת הרדיו "היילנד אף-אם" הממשלתית, נרצח ביום חמישי בעיר ג'וס שבמרכז ניגריה, מסרה הוועדה להגנה על עיתונאים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ