הקרואטים קרועים בין זאגרב לבריסל

לאחר עשור של רפורמות, יצביעו היום בקרואטיה אם להצטרף לאיחוד האירופי. רבים במדינה תוהים אם זה הזמן הנכון לחבור לגוש 27 המדינות, שנחשב בעבר ל"מועדון העשירים" של היבשת

סוזאן דיילי וסטיוון קאסל, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוזאן דיילי וסטיוון קאסל, ניו יורק טיימס

זוראן סלוגה הוא בעל משק חקלאי קטן בעיירה הרמיצ'ה שבקרואטיה, על גבול סלובניה. הוא מגדל אלפי תרנגולות בלול בן 300 שנים. ואולם, אם הקרואטים יצביעו היום בעד הצטרפות לאיחוד האירופי, המשק שלו יספוג מכה קשה. הכלובים שבהם הוא מגדל את העופות לא עומדים בתקנים של האיחוד האירופי, ואם קרואטיה תצטרף לגוש שבו 27 מדינות, הוא יידרש להכניס שינויים שעלותם גבוה. נוסף על כך, עם ההצטרפות לאיחוד, ייפתחו שוקי קרואטיה ליצרני ביצים מאיטליה, ובכך המחיר שהוא יקבל על תוצרתו עלול להיות נמוך בהרבה. סלוגה חושש שההצטרפות לאיחוד תאלץ אותו לשנות את סגנון החיים שלו, ותוהה מדוע זה נחוץ. "תראו מה קורה ביוון", הוא אומר, "הם קיבלו מיליארדים מהאיחוד האירופי, אבל זה לא עובד".

דברים רבים השתנו בעשור שחלף מאז הגישה קרואטיה את הבקשה הראשונה להצטרף לאיחוד. אולם מה שהיה בעבר מועדון של עשירים, שאליו רצתה המדינה להצטרף, לא נראה עוד כמתכון בטוח לשגשוג. האיחוד האירופי שרוי היום במשברי חובות, הדוחפים חלק מחברותיו לסף פשיטת רגל, ומאיימים על עצם קיומו. סקרים אחרונים שנערכו בקרואטיה מלמדים שיש עדיין רוב לתומכים בהצטרפות לאיחוד. אם התחזיות יתממשו, וקרואטיה תצטרף לאיחוד, יעבור ההליך לשלב הבא, שבמסגרתו יידרשו 27 מדינות האיחוד לאשר את חברותה של קרואטיה. אם הצטרפותה תאושר, המדינה ממזרח אירופה תהפוך לחברה רשמית באחד ביולי, ותהיה ככל הנראה המדינה האחרונה שתחבור לגוש האירופי בשנים הקרובות.

סרדיאן דומיסיץ', מנהל מכון איפסוס פולס, שערך בשנים האחרונות סקרים רבים על החבירה לאיחוד, אומר שבשבועות החולפים נרשמה ירידה במספר התומכים בהצטרפות, ושמספרם עשוי להצטמצם עוד. לדבריו, חלק מהקרואטים מתלוצצים ואומרים שהצטרפות עכשיו משולה לכניסה למסיבה בשעה 2 לפנות בוקר, כשרוב החוגגים שיכורים והשאר כבר הלכו לביתם.

אפילו ראש הממשלה החדש של קרואטיה, זוראן מילנוביץ' מהמפלגה הסוציאל-דמוקרטית כבר לא נשמע להוט לחבור לאיחוד. מילנוביץ' טוען כי היתרונות בהצטרפות גוברים על החסרונות, ומדגיש את הרווח הגלום בעצם הנגישות לשוק עצום של קרוב ל-500 מיליון צרכנים ובקבלת סיוע שנתי בסך שני מיליארד אירו בשנה. מילנוביץ' גם מרוצה מהרפורמה במערכת המשפט של קרואטיה, שהאיחוד דרש את ביצועה. עם זאת, הוא אומר שאירועי השנים האחרונות מוכיחים שהחברות בגוש האירופי לא מבטיחה הצלחה, ושעל הקרואטים להיות מוכנים לעבוד קשה כדי להתמודד בסביבה תחרותית.

המתנגדים להצטרפות לאיחוד אומרים שהאירועים האחרונים מלמדים שגרמניה וצרפת הן שמקבלות את ההחלטות החשובות באיחוד, ושלמדינה כמו קרואטיה, שאוכלוסייתה 4.5 מיליון בני אדם, לא תהיה כמעט השפעה. המתנגדים אומרים שקרואטיה מצטרפת לאיחוד בעיתוי גרוע, וככל הנראה תסייע לממן את חובותיהן של יוון ושל מדינות אחרות. עוד מביעים המתנגדים חשש מכך שקרואטיה, ששוכנת לחוף הים התיכון, תיאלץ להתמודד עם גל של מהגרים. "בפרלמנט האירופי יהיו לנו 12 חברים מתוך 740, ובמועצת שרי אירופה, יהיו לנו שבעה קולות מתוך 350", אומר מריאן בוסניאק, המזכיר הכללי של המועצה למען קרואטיה, שמתנגדת להצטרפות לאיחוד. "מי יתחשב בכלל בדעתם של הקרואטים?", מוסיף בוסניאק.

כחלק מהמאמצים להעניק הזדמנות שווה לכל חבריו, מקפיד האיחוד על חוקים מקיפים, אפילו בתעשיית ייצור הביצים. תקנות האיחוד קובעות שיש להקצות לכל תרנגולת 750 סמ"ר בכלוב. התקן הנוקשה משעשע את סלוגה. "באיחוד האירופי, לתרנגולות יש יותר זכויות מאשר לבני אדם", הוא אומר. ואולם, סכום הכסף שייאלץ סלוגה להוציא כדי לעמוד בדרישות האיחוד לא מצחיק אותו בכלל. סלוגה מעריך שיצטרך להוציא כמאה אלף דולר לרכישת כלובים חדשים, או 13 אלף לקניית ציוד משומש כדי לעמוד בתקן.

למרות החסרונות בהצטרפות לאיחוד, מומחים רבים סבורים כי ההליך הוא חיובי למדינה, שהתקשתה עד כה להתמודד עם מורשת מעיקה של פשעי מלחמה בימי מלחמות הבלקן שפרצו בשנות התשעים. בעבר סירב האיחוד להתחיל בשיחות עם זאגרב על הצטרפות לאיחוד, עד שהמדינה תעצור את הגנרל לשעבר אנטה גוטובינה, שהורשע מאוחר יותר בפשעי מלחמה בבית הדין של האו"ם. בריסל גם עמדה בשעתו על כך שקרואטיה, שהיתה נגועה בשחיתות תבצע רפורמה במערכת המשפט שלה.

בוסניאק מהמועצה למען קרואטיה ממשיך לנהל את המערכה נגד ההצטרפות לאיחוד ממשרד קטן של שלושה חדרים, שאין בו אפילו חימום. הוא חושש שצירופה של קרואטיה לאיחוד יפגע בעצמאותה, ושנכסיה ייפלו לידי תאגידים אירופיים ענקיים. "הכלכלה שלנו לא תחרותית", הוא אומר. עם זאת, נראה שגם מתנגדי ההצטרפות סבורים שלמדינה אין ממש ברירה אחרת. סלוגה חושש שהצבעתו נגד החבירה לאיחוד לא ממש תעזור. "אני מודע לכך שבסופו של דבר נצטרף לאיחוד האירופי, אבל אני גם יודע ששום דבר טוב לא יצא מזה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ