ניו יורק טיימס
דניס גריידי

מדענים הולנדים ואמריקאים, שביצעו ניסויים באחד מנגיפי שפעת העופות והפכו אותו למדבק יותר בקרב בני אדם, יקפיאו את מחקרם למשך חודשיים, בעקבות החשש שתוצאותיו יודלפו לארגוני טרור ויובילו למגיפת שפעת עולמית. השהיית המחקר, הנתפשת כצעד נדיר ביחס למחקרים ביו- רפואיים, תאפשר למומחים בינלאומיים לדון באופן שבו ניתן יהיה להמשיכו, מבלי לסכן את אוכלוסיית העולם בהתפרצות המחלה.

בקהילה המדעית קיימים חילוקי דעות בנוגע לעריכת המחקר, שעסק בנגיף H5N1, שתוקף בני אדם לעתים נדירות, ובוצע במרכז הרפואי ארסמוס ברוטרדם שבהולנד ובאוניברסיטת ויסקונסין בארה"ב. חלק מהמדענים מכירים בחשיבות המחקר ואחרים טוענים כי אסור היה לקיים אותו בשל הסכנות החמורות שבביצועו.

מכתב המנמק את החלטת ההקפאה של החוקרים פורסם בכתבי העת המדעיים Science ו-Nature, המתכננים לדווח על התפתחות המחקר תוך השמטת פרטים העשויים לאפשר לחוקרים אחרים לשחזר את הניסויים. על המכתב חתומים המדענים שיצרו את הגרסה החדשה והמדבקת יותר של הנגיף וכן 30 חוקרי שפעת נוספים.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים העולם ישירות לפייסבוק שלכם

ד"ר רון פושיה, חבר צוות החוקרים ההולנדי. "שינוי הנגיף היה קל"צילום: ניו יורק טיימס

המחקר ניסה להתחקות אחר המוטציות שעובר הנגיף ובוצע בחמוסים, שתגובתם לנגיף דומה לזו של בני אדם. באחרונה הודיעו צוותי המחקר ברוטרדם ובוויסקונסין כי הצליחו לייצר נגיף H5N1 המתפשט באוויר. כך, סביר להניח שיוכל להתפשט בקרב בני אדם. החוקרים מעריכים כי מחקרם יועיל לבריאות הציבור, אולם מודעים לחששות הכבדים מהאפשרות שהנגיף הקטלני ייגנב מהמעבדה על ידי ארגוני טרור ויגרום למגפה כלל-עולמית. ד"ר רון פושיה, חבר צוות החוקרים ההולנדי, סיפר כי היה קל יחסית לבצע את השינוי בנגיף ולהפוך אותו לזן ממנו חרד העולם כולו. בתוך כך, צוות החוקרים האמריקאי נדרש לשמור על סודיות כדי שגופים אחרים לא ישחזרו את מחקרם.

בחודש הבא יתקיים בז'נווה כינוס בינלאומי, ובו ידונו גורמים שנבחרו על ידי ארגון הבריאות העולמי בנוגע למהלכים שיש לנקוט ביחס למחקר. מאז 1997, אז זוהה הנגיף לראשונה, נדבקו בו כ-600 בני אדם ולמעלה ממחציתם מתו. על אף שיעור התמותה החריג, יש לזכור כי במרבית המקרים הנגיף התפתח בעקבות מגע עם עופות ולא הועבר בין בני אדם. למרות זאת, הוא תוקף מיליוני עופות והקהילה המדעית כבר התריעה מפני התפתחות מוטציה שלו, שבעקבותיה יוכל הנגיף לעבור מאדם לאדם ולגרום למגפה.

ד"ר אנתוני פאוצ'י, ראש המכונים הלאומיים לבריאות בארצות הברית, העריך כי המחקר יסייע לברר כיצד נגיפים התוקפים בעלי חיים בלבד מפתחים תכונות המאפשרות להם לתקוף בני אדם, לעבור מאדם לאדם ולחולל מגיפות. מנגד, הד"ר ריצ'רד אברייט, מומחה לביולוגיה מולקולרית מאוניברסיטת רטגרס בניו ג'רזי, הטיל ספק ביכולת המחקר לנבא מגיפות. להערכתו, 60 יום לא יספיקו לביצוע כל פעולות האבטחה הדרושות למחקר מסוג זה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ