משקיפים יגיעו לרוסיה עוד השבוע לקראת הבחירות לנשיאות

הארגון לביטחון ושיתוף פעולה באירופה שולח משקיפים שאמורים להשגיח על ההיערכות לבחירות; סקרים צופים לפוטין 48% תמיכה

אלי שווידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי שווידלר

משלחת המשקיפים של האירגון לביטחון ושיתוף פעולה באירופה תחל את פעילותה ברוסיה כבר ב-26 בינואר, אף שהבחירות לנשיאות יערכו רק ב-4 במארס. מדובר ב-40 משקיפים "ארוכי טווח", שישהו ברוסיה עד הבחירות וגם אחריהן, לצורך כתיבת דו"חות.

מלבד 40 המשקיפים הקבועים, סמוך לבחירות יגיעו עוד 160 משקיפים ויתפרסו ברחבי רוסיה. המשקיפים שמקדימים להגיע אמורים לפקח על תהליך ההיערכות לבחירות.

בסוף השבוע נודע שגם האיחוד האירופי החליט לשלוח לרוסיה 30 משקיפים מטעמו לקראת הבחירות. טוני קוקס, מי שהיה ראש מערך המשקיפים של האיחוד האירופי בבחירות לדומא (בית התחתון של הפרלמנט), הודיע שהמשלחת תגיע למוסקווה כבר ב-7 בפברואר.

קוקס ציין שהשלטונות והאופוזיציה כאחד אינם מתכחשים להפרות החוק והזיופים בבחירות לדומא, אבל חלוקים לגבי היקפם. דו"ח המעקב הרשמי אחרי הבחירות לדומא יוצג מחר בפרלמנט האירופי בשטראסבורג.

המשלחת הפרלמנטרית של מועצת אירופה סבורה שיש לבצע רפורמה בעצם המבנה של ועדות הבחירות ברוסיה. במסמך שהופץ אתמול, נכתב שרפורמה נחוצה, "למען הבטחת אמון החברה למערכת הבחירות כולה". כמו כן, המשלחת רואה צורך עליון בכך שהצבעה ברוסיה תתקיים תחת השגחה של "שופט בלתי תלוי".

הפגנת הקומוניסטים במוסקווה, שלשוםצילום: אי-אף-פי

בינתיים נודע שהמפלגה הימנית-ליברלית "יאבלוקו" וארגון "הבחירה הדמוקרטית" עתידים להתאחד ולהפוך לגוש אלקטורלי אחד. מנהיג הארגון, ולדימיר מילוב, קרא לתומכי "הבחירה הדמוקרטית" לתמוך במועמדותו של מייסד 'יאבלוקו", גריגורי יבלינסקי, בבחירות לנשיאות.

על פי הדיווח של ערוץ הטלוויזיה הרוסי הראשון (ORT), חלה עלייה ברמת הפופולריות של הנשיא דמיטרי מדבדב וראש הממשלה, ולדימיר פוטין. בדיווח שמתבסס על משאל ציבורי, נאמר שבהשוואה לדצמבר 2011, רמת הפופולריות של הנשיא מדבדב בינואר 2012 עלתה מ-39% ל-42% ושל ראש הממשלה פוטין מ-44% ל-47%.

אילו הבחירות לנשיאות היו מתקיימות כיום, פוטין היה זוכה ב-48% מהקולות בסיבוב הראשון - זאת לעומת 11% למנהיג הקומוניסטים, גנאדי זיוגאנוב, 10% ללאומן ולדימיר ז'ירינובסקי ו-3% בעד המיליארדר מיכאיל פרוחורוב. ז'ירינובסקי, אשר נפגש ביום שישי עם נציגי האיחוד האירופי, הצהיר ש"מתוך 7 מועמדים לנשיאות חמישה הם קומוניסטים ועוד אוליגארך אחד שחבריו לרוב יושבים בכלא".

אתמול קיימה המפלגה הקומוניסטית עצרות מחאה בכמה ערים גדולות. במוסקווה, בנוכחות כשלושת אלפים מפגינים, הודיע גנאדי זיוגאנוב בכוונת המפלגה לשלוח כ-500 אלף משקיפים מטעמה לקלפיות בבחירות לנשיאות.

יממה אחרי שפירסם את תוכניתו בבחירות לנשיאות, הבהיר מיכאיל פרוחורוב שאינו מתכוון לבנות את קמפיין הבחירות שלו על ביקורת כלפי ולדימיר פוטין. "האם אף אחד אינו יודע, מה מתרחש בארצנו?", אמר פרוחורוב במסיבת עיתונאים בעיר קאזאן. "האם ביקורת כזאת מעניינת מישהו?". המיליארדר גם הבהיר שהוא "רוצה להיות שונה מ'זקני הדומא' שבאופן מעשי עובדים עבור הקרמלין".

בתוכניתו, אשר חלקה פורסם בעיתון "קומרסאנט", הציע פרוחורוב להגביל את האפשרות לכונן בתפקיד נשיא מדינה או מושל לשתי קדנציות של 4 שנים, כשהוא בעצמו מוכן להסתפק בכהונה אחת בלבד. כמו כן, מציע פרחורוב להוריד את אחוז החסימה בבחירות לדומא מ-7% ל-3% בלבד, ועד 2014 לצמצם את מספר הפקידים בשירות המדינה בשליש. פקידים ממשלתיים גם יצטרכו לדווח על הוצאות והכנסות שלהם ויחול עליהם איסור חמור להיות בעלי עסקים.

ביום שישי שירותי ביטחון פדרליים עיכבו לחקירה שמונה חברות של להקת פאנק פמיניסטית, אחרי שאלה יזמו הופעת רוק ספונטנית בכיכר האדומה. אחת הנוכחות כתבה בבלוג שהמעצר בוצע אחרי שהושמע שיר על פחדיו של פוטין מההתקממות ברוסיה. לאחר המעצר, מקום הקונצרט נסגר, "לצורך ביצוע תחקיר האירועים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ