סין מתחה ביקורת על תכנית הגרעין האיראנית

על פי הדיווח ב"ניו יורק טיימס", ראש ממשלת סין חתם בביקורו בארצות המפרץ על עסקאות בהיקף נרחב כדי להפחית התלות בייבוא נפט מאיראן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

סין פועלת לצמצום תלותה בנפט המיובא מאיראן, כך עולה מהדיווחים על תוצאות ביקורו של ראש ממשלת סין וון ג'יאבאו בארצות המפרץ הפרסי, לפיהם נחתמו במהלך הביקור חוזים לאספקת נפט בהיקף נרחב מארצות המפרץ. זאת למרות שסין שוללת באופן עקבי ותקיף כל יוזמה להידוק הסנקציות נגד איראן, ואף הודיעה כי תמשיך לרכוש נפט מאיראן.

ראש הממשלה של סין הביע באופן חריג ביקורת על תכנית הגרעין של איראן, בשיחות שקיים עם מנהיגי ארצות המפרץ בעת ביקורו בשבוע שעבר. "סין מתנגדת באופן תקיף לכך שאיראן תפתח ותחזיק בנשק גרעיני", אמר, ואף הזהיר את איראן שלא לנסות ולחסום את מפרץ הורמוז.

ה"ניו יורק טיימס" המסתמך על מקורות בבייג'ין, דיווח כי בעת ביקורו בארצות המפרץ ראש ממשלת סין חתם על חוזים לאספקת נפט "בהיקף של מיליארדי דולרים", במטרה לצמצם את תלות מדינתו בנפט המיובא מאיראן.

לדברי העיתון, הנכונות של סין לרכוש נפט בארצות המפרץ היא תוצאה מהלחצים שהממשל האמריקאי מפעיל באחרונה על סין וארצות באסיה, לצמצם את היקף רכישות הנפט שלהן עם איראן.

ואולם, לדברי מקורות בבייג'ין, ראש הממשלה הדגיש בשיחותיו עם ראשי המדינות במפרץ כי עסקאות הסחר בין סין לאיראן הן "דבר נפרד ונבדל מבעיות דיפלומטיות", וכי "סנקציות הן איום על הסחר הגלובלי".

ראש ממשלת סיןצילום: אי-אף-פי

העיתון ציטט פרשנים שהסבירו כי החוזים לאספקת נפט מארצות המפרץ שראש ממשלת סין חתם, אינם בהכרח הוכחה לכוונת סין לצמצם את תלותה בנפט מאיראן, אלא מהלך שמטרתו להרחיב את חשיפת סין למקורות נפט נוספים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ