פרנסואה הולנד: לאפשר למהגרים להצביע בבחירות המקומיות בצרפת

"אנחנו כאן, ידידיי, כדי לשנות את עתיד ארצנו", אמר המועמד הסוציאליסטי, שהבטיח לרסן את הבנקים ולהדק את הפיקוח בתחום הכלכלי

דנה הרמן
כתבת "הארץ" באירופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה הרמן
כתבת "הארץ" באירופה

פאריס. הבחירות לנשיאות צרפת אמורות להיערך בעוד שלושה חודשים, ואתמול פתח המועמד הסוציאליסטי פרנסואה הולנד את מסע הבחירות שלו: הוא הציג את המצע שלו, חלק כבוד להוריו והבטיח "לשנות את עתיד המדינה".

"אנחנו כאן, ידידיי, כדי לשנות את עתיד ארצנו. אני מוכן לקחת על עצמי את האחריות הזו. אני רוצה את השלטון, אבל אני לא חמדן. אני פשוט רוצה לשרת את העם הצרפתי", אמר הולנד, בן 57, בנאום מול קהל של 15,000 מתומכיו שנאספו באחר הצהריים האפור בלה בורז'ה, פרבר השוכן מצפון לפאריס.

בלי לנקוב אפילו פעם אחת בשמו של יריבו העיקרי, הנשיא ניקולא סרקוזי, הולנד הבטיח לשנות את מדיניות הממשלה הנוכחית בתחומים רבים. לדבריו, הוא יבטל את הצמצומים במערכת החינוך, יקטין את משכורותיהם של הנשיא וחברי הממשלה ב-30%, וייתן לחברות תמריצים לשכור צעירים. הולנד גם הבטיח להעניק לזרים את זכות ההצבעה בבחירות המקומיות, כפי שהמפלגה הסוציאליסטית שואפת לעשות זה זמן רב, כדרך שתאפשר למהגרים הרבים להשתלב טוב יותר בחיים בצרפת.

הולנד, שצעק ונופף באגרופו, דיבר באריכות על הכלכלה. הוא הבטיח להטיל מס על עסקות פיננסיות, להדק את הרגולציה על בונוסים, ולרסן את הבנקים באמצעות חוק שיגרום להפרדת פעולותיהם הקשורות להלוואות כספים מפעולותיהם הספקולטיביות. "מי הוא היריב שלי? זהו עולם הפיננסים", אמר הולנד לתשואות הקהל.

הולנד סיים את דבריו בחיקוי לנאום ההשבעה המפורסם של נשיא ארה"ב, ג'ון פ. קנדי, וקרא ליצור מדינה שאזרחיה אינם שואלים "מה הרפובליקה יכולה לעשות למענם, אלא מה הם יכולים לעשות למען הרפובליקה".

לפי סקרי דעת קהל שנערכו לאחרונה, הולנד צפוי לקבל 30% מהקולות, לעומת 23% שיקבל סרקוזי בסיבוב הראשון של הבחירות, שייערכו ב-22 באפריל, ו-57% לעומת 43% שיקבל סרקוזי בסיבוב השני שייערך שבועיים לאחר מכן. ואולם, למרות שהולנד, המכונה "מסייה נורמל", מוביל בסקרים בעקביות, מסע הבחירות שלו לא זכה עד כה לתהודה רבה, ורבים סבורים שעליו להתאמץ יותר כדי לעורר התלהבות ולשמור על יתרונו.

הפופולריות הגוברת של "החזית הלאומית", מפלגתה הימנית-קיצונית של מרין לה פן, ושל מועמד מפלגת המרכז, פרנסואה ביירו, נחשבים לגורם בלתי צפוי בבחירות. אם הולנד ינצח, הוא יהיה הנשיא הסוציאליסטי הראשון מאז פרנסואה מיטראן, שהיה הנשיא בשנים 1981-1995. בבחירות האחרונות שנערכו ב-2007, הובסה סגולן רויאל, בת זוגו לשעבר של הולנד ואם ארבעה מילדיו. גורמים במפלגה ייחסו את התבוסה למחלוקות הקשות ששררו בין מנהיגיה. "אין לזה שום קשר למסע הבחירות של 2007", אמרה נג'את ואלו-בלקאסם, הדוברת של הולנד, בראיון ב"פראנס 24". "ב-2007 הסוציאליסטים לא היו מאוחדים. היום כולם יודעים שהולנד שולט במצב".

הולנד, שכמעט אינו ידוע מחוץ לצרפת, ומעולם לא כיהן כשר בממשלה כלשהי, זכה במועמדות מפלגתו אחרי שדומיניק שטראוס-קאהן, שבמשך זמן רב נחשב למועמד כמעט בטוח מטעם המפלגה, הואשם באונס בניו יורק וכתוצאה מכך נאלץ לפרוש מהמרוץ.

בנאום שנשא אתמול, הולנד כמעט לא התייחס לעניינים בינלאומיים ואמר רק שהוא בעד אמנה עם גרמניה, שאת טיבה לא הסביר, והבטיח כי אם ייבחר, יפעל להחזיר במהירות את 3,600 החיילים הצרפתים המוצבים כעת באפגניסטאן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ