הקברניט האיטלקי: קיבלתי הוראות להתקרב לחוף

פרנצ'סקו סקטינו טען בביהמ"ש כי מפגני הצדעה ליד החוף נעשו כדי לפרסם את משטי התענוגות. ראש צוות החיפוש: ייתכן והיו נוסעים סמויים על הסיפון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פרנצ'סקו סקטינו, קברניט האונייה הטרופה קוסטה קונקורדיה, המואשם בהריגה, גרימת טביעה ונטישת הספינה, טען בפני בית משפט באיטליה כי התקרב בצורה מסוכנת לחופי האי ג'יליו מתוך כוונה "להצדיע" לתושביו, בעקבות הוראה שקיבל מבעלי הספינה, חברת קוסטה קרוצ'רה. לדבריו מדובר בנוהל מקובל שמטרתו פרסום האניות של החברה ומשטי התענוגות שהיא מציעה.

"משט ההצדעה לאי ג'יליו היה מהלך שקוסטה תכננה עוד לפני ההפלגה מנמל צ'יוויטבקיה", אמר סקטינו לשופטת ולריה מונטסקריו, החוקרת את נסיבות טביעתה של האוניה שעלתה ב 13 בינואר על שרטון במרחק 150 מטרים מחופי האי, כך עולה מהדלפות התמליל שהתפרסמו בעיתון "לה רפובליקה".

לדברי הקברניט, מהלך "ההצדעה" בוצע בשל התעקשות החברה לבצע מפגנים מסוג זה, היות שראתה בכך אמצעי פרסום מוצלח לשיט התענוגות שלה. "קוסטה היתה מודעת למהלך 'ההצדעה' ברחבי העולם", אמר סקטינו. הקברניט, המוחזק במעצר בית, מואשם בהריגה, גרימת טביעה ונטישת הספינה. לפי שעה מניין הנספים עומד על 15 בני אדם לפחות. צוללנים מצאו היום גופות של שתי נשים נוספות על הסיפון.

בתגובה לדברי סקטינו, הודיעה בעלת האניה, קוסטה קרוצ'רה, שאינה מתכוונת להתייחס לשום פן של ההליכים המשפטיים, ואולם טענותיו סותרות לכאורה את הדברים שאמר בשבוע שעבר מנכ"ל קוסטה, פייר לוריג'י פוסקי, לפיהם ייתכן שכמה מהקברניטים נהגו להשיט את ספינות החברה סמוך לחופים, אבל עשו זאת בלי ליידע את החברה. בהתייחסו להתקרבות לחופי האי ג'יליו ב 13 בינואר, אמר פוסקי באותו מעמד שיוזמתו של הקברניט לא אושרה בידי החברה וגם לא היתה ידועה לה. 

בעדותו לפני השופטת סתר סקטינו דברים אלה וגם חלק על טענת מנכ"ל החברה, לפיהם העלים מהנהלת החברה את מצב הספינה אחרי שעלתה על השרטון והחלה לטבוע, ולא נתן לה דיווח מדויק של המתרחש.על פי התמלילים, סקטינו גם אמר לשופטת שבליל ההתנגשות גילה שחלק מהציוד המקליט את נתוני ההפלגה לא פעל, עובדה העלולה להערים קשיים על מאמצי החוקרים לשחזר את נתיב ההפלגה של הקוסטה קונקורדיה.

סטיית האוניה מהמסלול הרגיל. לחצו להגדלה. נתונים: גוגל ארת', לוידס ובי-בי-סי

ראש צוות החילוץ והחיפוש, פרנקו גבריאלי, אמר כי על האונייה היו ככל הנראה "נוסעים סמויים" שהוזמנו להפלגה כאורחים של אנשי צוות וששמם לא הופיע משום כך ברשימה הרשמית של הנוסעים. לדבריו, בשל עובדה זו יתכן כי מספר הנספים גבוה מהמשוער, וכי משימת זיהוי הגופות הופכת לקשה יותר.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ