רוסיה בוחרת |

מועמד לנשיאות נפסל, מועמד נוסף בדרך

הפגנות הרבבות לא עזרו: פוטין עשוי לנצח כבר בסיבוב הראשון, לאחר שוועדת הבחירות גילתה "ליקויים" במסמכי המועמדות של שניים מיריביו

אלי שווידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי שווידלר

ועדת הבחירות המרכזית ברוסיה פסלה היום (שני) את מועמדותו של דמיטרי מזנצב, שמתמודד בבחירות לנשיאות המדינה וזאת בשל כמות חריגה של חתימות לא תקינות בעד מועמדותו. בעיה דומה נמצאה גם לגבי מועמדותו של גריגורי יבלינסקי, המייסד של המפלגה הליברלית "יאבלוקו" והמועמד של הימין הליברלי בבחירות לנשיאות רוסיה שייערכו ב-4 במארס. עם זאת, ועדת הבחירות לערוך ספירה חוזרת של החתימות שאסף יאבלינסקי (ולהבדיל ממזנצב, מושל העיר הסיבירית אירקוטסק).

על פי חוק הבחירות, המועמדים שאינם משתייכים למפלגות המכהנות בפרלמנט הרוסי, היו חייבים להציג שני מיליון חתימות של תומכיהם. ועדת הבחירות שבחנה 20% מהחתימות, מצאה שאצל יבלינסקי ומזנצב מספר החתימות הלא תקינות חורג בהרבה מה-5% המותרים. כך למשל, אחוז החתימות הפסולות שאותרו אצל יבלינסקי הגיע ל-23% מתוך החלק שנבדק. עתה, ייבחנו עוד 10% מהחתימות לזכות יבלינסקי, ואם החריגה מ-5% תירשם גם הפעם, מועמדותו תיפסל.

גריגורי יבלינסקי במוסקווה, היוםצילום: אי-אף-פי

על פי ההערכות הראשונות, פסילתו של גריגורי יבלינסקי אמורה לסייע לראש הממשלה ולדימיר פוטין לזכות בבחירות כבר בסיבוב הראשון. המיליארדר מיכאיל פרוחורוב שאמור לזכות באישור המיוחל מוועדת הבחירות המרכזית, כבר הצהיר שאם יבלינסקי ייפסל, הבחירות ב-4 במארס "יאבדו את הלגיטימיות".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

אתמול דווח כי משלחת המשקיפים של האירגון לביטחון ושיתוף פעולה באירופה תחל את פעילותה ברוסיה כבר השבוע, אף שהבחירות לנשיאות יערכו רק בראשית מארס. מדובר ב-40 משקיפים "ארוכי טווח", שישהו ברוסיה עד הבחירות וגם אחריהן, לצורך כתיבת דו"חות.

מלבד 40 המשקיפים הקבועים, סמוך לבחירות יגיעו עוד 160 משקיפים ויתפרסו ברחבי רוסיה. המשקיפים שמקדימים להגיע אמורים לפקח על תהליך ההיערכות לבחירות.

מיכאיל פרוחורוב, היוםצילום: אי-אף-פי

בסוף השבוע נודע שגם האיחוד האירופי החליט לשלוח לרוסיה 30 משקיפים מטעמו לקראת הבחירות. טוני קוקס, מי שהיה ראש מערך המשקיפים של האיחוד האירופי בבחירות לדומא (בית התחתון של הפרלמנט), הודיע שהמשלחת תגיע למוסקווה כבר ב-7 בפברואר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ