בואו של "השרברב הטורקי": פולין פותחת שעריה

3 מיליון אזרחים עזבו את פולין מאז שהצטרפה לאיחוד האירופי, והשלטונות החליטו להקל על המבקשים להשתקע במדינה, שנחשבה עד כה למסוגרת

רומן פריסטר
כתב הארץ בוורשה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רומן פריסטר
כתב הארץ בוורשה

פסק דין של בית המשפט לחוקה בפולין שפורסם השבוע מקל בהליך קבלת האזרחות. עד כה, רק נשיא המדינה ומושלי המחוזות היו רשאים, על פי קריטריונים שלא הוגדרו בבירור וכמעשה של חסד, להנפיק דרכון פולני למי שביקש זאת. העיתונות המקומית מדגישה, כי בחסדו של הנשיא היו זוכים בעיקר ספורטאים שהיו נחוצים לקבוצות מקומיות. למושלי המחוזות, מנגד, היה מותר להעניק אזרחות לפי ראות עיניהם למבקשים שגרים בפולין באורח חוקי 10 שנים לפחות ויכולים להוכיח מקור מגורים ומקור פרנסה קבוע.

רק לגבי ישראלים ממוצא פולני, עם זאת, הונהגו הליכים מקלים ומזורזים; יהודים שאזרחותם נשללה מהם עם עלייתם לישראל או כאלה שנאלצו לעזוב את המדינה, קיבלו אזרחות ללא סיבוכים מיוחדים. אחרי מסע הטיהור האנטישמי של מארס 1968 זוכים יהודים בדרכון פולני גם אם אינם גרים במדינה ואפילו אם אינם מצהירים על רצונם לשוב לארץ אבותיהם. בישראל הונפקו למעלה מ-10,000 דרכונים והתורים בפתח הקונסוליה הפולנית בתל אביב עדיין ארוכים. לעתים ניתן להבחין בין הממתינים גם בצעירים לובשי מדי צה"ל.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

קרקוב, פוליןצילום: אי–פי

החוק החדש תואם את הנהלים המקובלים בארצות האיחוד האירופי ועשוי לשנות במידת מה את אופייה הסגור של החברה הפולנית. אחד מסעיפיו מדגיש כי אסור שהמועמדים לקבלת האזרחות יהוו סכנה לביטחון המדינה. בתחום זה פולין לומדת לקח מהמהומות של המיעוטים המוסלמים בצרפת ובארצות מערב אירופה האחרות. לא ברור עדיין מי וכיצד יבדוק את ההיבט הזה בפניות הזרים המבקשים להתיישב בפולין, אך יש להניח שלא יועלו חשדות בלתי מבוססים.

מאז הצטרפה פולין לאיחוד האירופי ב-2004, היגרו כשלושה מיליון מאזרחיה למערב אירופה בחיפוש עבודה ומניחים כי רבים מהם – ובעיקר אלה שהקימו שם משפחות – לעולם לא ישובו הביתה. הדבר גורם מחסור חמור בכוחות עבודה מקצועיים. פתיחת גבולות לזרים עשויה לקהל במידת מה על מצוקה זו.

טורקים, רוסים, ארמנים וכן מהגרים מווייטנאם מהווים רוב בקרב המבקשים להתיישב על אדמת פולין. צוות ממשלתי מיוחד מכין תוכנית חברתית שמצד אחד אמורה להקל על החדשים להיקלט בפולין, ומצד שני להכין את החברה לדו קיום עם הזרים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ