דייוויד סמית, גרדיאן

שני בכירים בממשלת קניה יועמדו לדין בבית הדין הבינלאומי בהאג עקב חלקם בתכנון מהומות אלימות לאחר הבחירות לנשיאות ב-2007, שבהן נהרגו יותר מ-1,200 בני אדם. סגן ראש הממשלה אוהורו קנייטה ושר החינוך לשעבר ויליאם רוטו הואשמו בפשעים נגד האנושות, בהם רצח ועקירת אזרחים מבתיהם. נוסף על כך, הוגשו כתבי אישום נגד שר נוסף בממשלה ושדרן רדיו. שני בכירים נוספים, קצין משטרה ושר לשעבר, זוכו מחוסר ראיות. כל הנאשמים הצהירו עוד לפני פתיחת הדיונים כי הם חפים מפשע. מבית הדין נמסר כי הקורבנות יהיו זכאים לדרוש פיצויים אם הנאשמים יורשעו.

ההתנגשויות האלימות פרצו ב-2007 בין תומכיהם של שני מועמדים יריבים לנשיאות, ראילה אודינגה ומוואי קיבאקי, והפכו לסכסוך עקוב מדם. יותר מ-1,200 בני אדם נהרגו במשך שבועות אחדים של מהומות וכ-600 אלף נוספים נאלצו להימלט מבתיהם. הנאשם הבכיר ביותר, סגן ראש הממשלה קנייטה, בן ה-50, הוא בנו של נשיא קניה הראשון והאזרח העשיר במדינה, שהונו האישי נאמד בכ-500 מיליון דולר. קנייטה תמך בקיבאקי וארגן פעולות אלימות שכללו מעשי רצח ואונס שכוונו נגד תומכי אודינגה.

השופטת אקטרינה טרנדפילובה אמרה כי ארבעת הבכירים שהואשמו לא ייעצרו עד לסיום ההליכים נגדם, אולם ההחלטה תיבחן מחדש אם יגרמו שוב לאלימות. ואולם, שר החינוך לשעבר רוטו אמר כי יתמודד לנשיאות חרף ההאשמות נגדו. "אני לא מתכוון להסיר את מועמדותי. אזרחי קניה ישפטו אותי בקלפי", אמר במסיבת עיתונאים בבירה ניירובי.

------------------------------------------------------------------------------------------------

האלימות לאחר הבחירות בקניה

ב-2007 נערכו בחירות לנשיאות קניה, שבהן התמודדו ראילה אודינגה ומוואי קיבאקי, נשיא קניה דאז. קיבאקי הוכרז כמנצח, אך האופוזיציה טענה כי התוצאות זויפו. ההאשמות עוררו מהומות אתניות שבהן נהרגו למעלה מ-1,200 בני אדם ויותר מ-600 אלף נמלטו מבתיהם.

וויליאם רוטוצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ