צרפת אישרה חוק האוסר את הכחשת רצח העם הארמני

הנשיא ניקולא סרקוזי צפוי לאשר סופית את הצעת החוק כשתובא לשולחנו. סגן ראש ממשלת טורקיה לעג לחוק החדש

דנה הרמן
כתבת "הארץ" באירופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה הרמן
כתבת "הארץ" באירופה

הפרלמנט בצרפת אישר אתמול את החוק שאוסר את הכחשת שואת העם הארמני בהחלטה שצפויה להחריף עוד יותר את היחסים עם טורקיה. בהצעת החוק תמכו 127 חברי פרלמנט, לעומת 86 מתנגדים. הנשיא ניקולא סרקוזי צפוי לאשר סופית את הצעת החוק כשתובא לשולחנו. הצעת החוק עברה לפני חודש בבית התחתון (האסיפה הלאומית). חברי הפרלמנט הדגישו כי ההצעה לא נועדה במיוחד לרצח העם הארמני, אלא לכל מקרה של רצח העם. הדיון בפרלמנט נמשך שעות ארוכות, כשחבריו דנו בכל סעיף בנפרד. צרפת הכירה רשמית לפני כעשר שנים בהרג הארמנים כרצח עם, אולם החוק החדש הוא עליית מדרגה והופך את הכחשת השואה הארמנית, או כל השמדת עם מוכרת אחרת, לעבירה שעונשה שנת מאסר וקנס של עד 45 אלף אירו. סגן ראש ממשלת טורקיה בולנט ארינץ' לעג לרעיון הענישה בעת ביקור בשטרסבורג. "מה יקרה אם אלף, עשרת אלפים או מאה אלף איש יתכנסו סביב מגדל אייפל ויאמרו 'לא היה רצח עם'? מה תעשה מערכת המשפט הצרפתית? האם היא תוכל להעמיד לדין עשרת אלפים או מאה אלף איש? לא נראה לי", אמר ארינץ'.

יום לאחר אישור החוק בבית התחתון של הפרלמנט בצרפת, החזיר ראש ממשלת טורקיה ארדואן את השגריר הטורקי בצרפת להתייעצויות, ביטל פגישות דיפלומטיות וסרב לשתף פעולה עם צרפת בפרוייקטים של האיחוד האירופי. במקביל, הזהיר שר החוץ הטורקי אהמט דבוטולו כי אנקרה מוכנה לנקוט צעדים נוספים נגד צרפת אם החוק יעבור. "טורקיה תמשיך ליישם את הסנקציות כל עוד נערכים דיונים בנושא הצעת החוק", אמר השר לכתבים אולם לא פירט לגבי אופי הסנקציות. "אנחנו מקווים שזה לא יהיה נחוץ ושההיגיון ינצח בסנאט הצרפתי", אמר דבוטולו.

"הערכים האירופיים נמצאים בסכנה", הוסיף שר החוץ הטורקי. "אם כל פרלמנט יקבל החלטות הנוגעות להשקפתו על ההיסטוריה ויישם אותן, נגיע לעידן אינקוויזיציה חדש באירופה. מי ששולל השקפה זו ייאסר. זו תהיה בושה גדולה לצרפת", הוסיף השר. במהלך הדיון התקיימו ברחוב למרגלות בניין הפרלמנט הפגנות של תומכי טורקיה וארמנים וביניהם חצצו כוחות משטרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ