מתרגלים לדמוקרטיה בבית הנבחרים המצרי

שנה לאחר המהפכה, דיון הבכורה בפרלמנט הדמוקרטי הראשון זה 60 שנה התאפיין בוויכוחים וצעקות; המועצה הצבאית ביטלה חלקית את חוקי החירום

דיוויד קירקפטריק, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דיוויד קירקפטריק, ניו יורק טיימס

כשנפתח שלשום מושב הפרלמנט הנבחר הראשון במצרים ב-60 השנים האחרונות, קיבלו האחים המוסלמים שיעור בהתנהלות המסורבלת של הדמוקרטיה, כשוויכוח על בחירת היו"ר הידרדר לקרב צעקות שהעיב על חגיגיות היום.

רק אחרי רדת הלילה הצליחו האחים המוסלמים להדוף את ההתנגדויות לבחירתו של סאעד אל-כתאתני, אחד מראשי התנועה, ברוב של כ-400 לעומת פחות ממאה מתנגדים, ניצחון שהיה ציון דרך נוסף במהפך שעובר על התנועה - מאופוזיציה למשטר.

האחים המוסלמים קיבלו קרוב למחצית מהמושבים בפרלמנט בבחירות החופשיות הראשונות שנערכו במצרים לאחר סילוקו של חוסני מובארק. אחרי שנאבקה במשך 84 שנים בצל המלוכה והרודנות, הצליחה התנועה החשאית הזו, ההיררכית, הקיצונית לשעבר, שנהפכה למקור השראה לאידאולוגיות איסלאמיות, לזכות בכוח פוליטי ובתקווה ללגיטימיות דמוקרטית כתוצאה מההצבעה.

חברי הפרלמנט מתפללים לזכר קורבנות האלימות בכיכר תחריר, שלשוםצילום: אי-פי

"דמוקרטיה במיטבה"

ניצחונה, בלב העולם הערבי ובמרכז ההתקוממויות האזוריות בשנה שעברה, קירב אותה לשלטון לראשונה מאז היווצרותה לפני 80 שנה. אף תנועה איסלאמית אחרת לא הצליחה כמוה להתקרב לשלטון על מדינה ערבית כלשהי. למרות שמפלגה בעלת שורשים איסלאמיים ניצחה בסתיו בבחירות בתוניסיה, היא התאמצה להתנער מהתיוג הזה כדי להדגיש את מחויבותה לדמוקרטיה ולפלורליזם, בעוד שהאחים המוסלמים ממשיכים לראות את עצמם כספינת הדגל של תנועתם.

בנאום שנשא אחרי בחירתו ליו"ר ביום שני בלילה אמר אל-כתאתני כי חילוקי הדעות, שבאו לידי ביטוי בהסתייגויות שהגישו חברי הפרלמנט לבחירתו, הם דמוקרטיה במיטבה. "זוהי דמוקרטיה שלא נראתה באולם הזה שנים, וכעת אנשים מבינים זאת. אנחנו רוצים שמצרים והעולם כולו ידעו שהמהפכה שלנו תימשך, שאנחנו לא נשקוט ושעינינו לא ייעצמו עד שהמהפכה תמלא את כל הדרישות ממנה", אמר אל-כתאתני.

טנטאווי נעדר מהדיון

שנה למהפכה. לחצו להגדלהצילום: אי-פי

ראש המועצה הצבאית השולטת במצרים, הגנרל חוסיין טנטאווי, הודיע אתמול על ביטול חלקי של חוקי החירום במדינה. עם זאת, הוא הבהיר שהחוקים חלים עדיין על פשעים שבהם מעורבות קבוצות בריונים. טנטאווי אמר בנאום לאומה, ששודר בטלוויזיה, כי ביטול חוקי החירום ייכנס לתוקפו היום, יום השנה הראשון להתקוממות העממית שהפילה את משטרו של הנשיא לשעבר חוסני מובארק.

ההחלטה לבטל חלקית את החוקים, שתקפים כבר עשרות שנים ומעניקים למשטרה סמכויות נרחבות, לא תענה על דרישותיהם של ארגוני זכויות האדם לביטולם המוחלט. לדבריהם, הצבא ממשיך לשמור לעצמו את הזכות לעשות ככל העולה על רוחו. טנטאווי חזר על התחייבויותו שהשלטון במדינה יועבר לבסוף לרשויות האזרחיות.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

מנהיג המועצה הצבאית בלט בהיעדרו מהכינוס הראשון של הפרלמנט. אולם הצבא הוא זה שעמד על כך שמושב הפתיחה יתקיים יומיים לפני יום השנה למהפכה, כדי להעביר מסר שהצבא לא מתכוון להמשיך לשלוט במצרים, והשלטון האזרחי החל את דרכו.

הדברים החריפים שהופנו נגד אל-כתאתני בפרלמנט היו תזכורת לקשיים שמצפים לראשי תנועת האחים המוסלמים בתקופה שבה מצרים עדיין נשלטת על ידי הגנרלים שתפסו את השלטון אחרי נפילת משטרו של מובארק. הבלגן ששרר בבית הנבחרים העיב על היום שהחל בשמחה לרבים מחברי התנועה האיסלאמית. מאות מהם ניצבו ליד הפרלמנט משעות הבוקר, אחרי שקיבלו הוראות ממנהיגיהם להריע לנציגים החדשים ולהבטיח שלא יהיו התפרצויות אלימות. "כל אחד מהמפגינים יש תפקיד", אמר מוחסן עיד, בן 44, מהנדס וחבר האחים המוסלמים.

לרבים זו היתה ההזדמנות הראשונה להכיר בהישג שלהשגתו נדרשו שלושה דורות. "זה היום השני בחשיבותו בחיינו, אחרי היום שבו מובארק נפל מהשלטון", אמר עבד אל-מונעים טנטאווי, מהנדס מכונות בן 67. "זו החגיגה שלנו", הוסיף בזמן שהביט על בניין הפרלמנט. "לפני כן, אילו עמדנו כאן, היינו נשלחים מיד לכלא".

ריקודים ברחובות

גברים החזיקו ידיים ורקדו ברחוב כשהם שרים שירים דתיים ופטריוטיים. הם נשאו על כתפיהם גברים בגיל העמידה, לבושים בחליפות ובעניבות, שניהלו את השירה. אחדים מהם חילקו פרחים לחברי הפרלמנט שהתקרבו לשערי הבניין, ואחדים מהגברים והנשים בכו מאושר.

חלק מחברי הפרלמנט ניסו להגיע אליו במכונית, אבל הקהל היה צפוף כל כך שהם נאלצו לצאת ממכוניותיהם וללכת ברגל. הרחובות מסביב לפרלמנט נוקו וסוידו כדי להסתיר את עקבות ההתנגשויות האלימות שאירעו באזור לפני חודש בלבד בין כוחות הביטחון לבין המפגינים נגד השלטון הצבאי. ואולם, בשעות אחרי הצהריים המוקדמות באו לכאן אלפי מפגינים נוספים. רבים מהם חזרו על הדרישה לפרישתם המיידית של הגנרלים, קריאה שהאחים המוסלמים אינם תומכים בה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ