הסנקציות החדשות על איראן חושפות את שיתוקו של האו"ם

בסוריה מטפלת הליגה הערבית, בלוב טיפלה נאט"ו, וגם בגרעין האיראני בחרו אירופה וארה"ב ללכת בנתיב עוקף או"ם. בניו יורק לא מסתירים את התסכול

כתב "הארץ" בניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתב "הארץ" בניו יורק

התגובות המסוייגות במסדרונות האו"ם להחלטה שיצאה מבריסל, להטיל אמברגו נפט על איראן, ביטאו תסכול עמוק מחולשת מועצת הביטחון. המהלך התקיף של האיחוד האירופי מול איראן חשף באופן מביך את העדרה של מועצת הביטחון מתחום הטיפול במשברים - תחום שעליו היא מופקדת מטבע הגדרת פעילותה.

החלטת האיחוד התקבלה בניו יורק כעקיפה מוצהרת ובוטה של מועצת הביטחון, וחשפה את המסגרת הסמכותית של האו"ם כמשותקת, בגין התעקשותן המתמשכת של רוסיה וסין נגד כל יוזמה אופרטיווית מול איראן.

"תוצאות המהפיכה בלוב נזקפות לזכות ברית נאט"ו, בסוריה המדממת נוכחים שליחי ופקחי הליגה הערבית ומול איראן הסרבנית פועל האיחוד האירופי", אמר דיפלומט בכיר.

מועצת הביטחון של האו"ם. מנועה מהתערבות במשברים הבינלאומיים במזרח התיכוןצילום: אי–פי

ואכן, על אף שהתערבות במהפכה בלוב לא היתה כלולה במנדט של האו"ם, ראשי נאט"ו, ובמיוחד צרפת ובריטניה, החליטו לשלוח סיוע אווירי למורדים, והם שזכו לתהילת מנצחים עם הפלתו של קדאפי. לפי הערכות רבות, הפלת המשטר בלוב לא היתה מתאפשרת ללא  התערבותם. בשבעת חודשי המשימה של נאט"ו, שהסתיימו בסוף אוקטובר, ביצעו מטוסי הברית הצפון אטלנטית 26 אלף גיחות אוויריות, מתוכן 9,600 משימות תקיפה. הם הרסו את מערכות ההגנה של לוב והשמידו יותר מאלף טנקים, כלי רכב, כלי נשק רבים ואת רשתות הפיקוד והשליטה של קדאפי. מזכ"ל הברית הצפון אטלנטית הגדיר את המבצע כאחד המוצלחים בתולדותיה.

ובאשר לסוריה, בעוד באופוזיציה קוראים לסיום משימת פקחי הליגה הערבית, והעברת הטיפול במשבר במדינה למועצת הביטחון, ספק אם האו"ם יוכל לאשר החלטה שמשמעה התערבות בסוריה, בשל התנגדות רוסיה וסין. על אף הביקורת על משימת הפקחים, הליגה הערבית היא זו שמובילה את ההתערבות הבינלאומית במדינה, והיא היחידה שהעמידה עד כה אולטימטום למשטרו של אסד.

רוב הערכות הרווחות בניו יורק גורסות כי האמברגו על יבוא נפט מאיראן לא יעמוד במבחן התוצאה. אחדות ממדינות האיחוד, בהן יוון, איטליה, ספרד ואירלנד, מתמודדות עם מצוקות כלכליות וקשיים פיננסיים בהיקף שלא זכור מזה שנים רבות. 30% מיבוא הנפט של יוון מגיע מאיראן. התייקרות במחירי הנפט תעצים את הקשיים של יוון והארצות האירופיות להיחלץ מהמשברים הכלכליים המעיקים עליהן. מנגד, סעודיה הבטיחה להגביר את תפוקת הנפט, כדי לוודא שהאמברגו לא יגרום להעלאת מחירים.

בנוסף, טורקיה מצאה הזדמנות לנקום באיחוד המסרב לקבל אותה כחברה, וכבר הודיעה כי אין בכוונתה להצטרף לחרם על ייבוא נפט מאיראן. ובאשר לסין, פרשן אמריקאי כתב השבוע כי "לאמריקאים סיכוי קלוש לשכנע את סין לחדול מרכישות נפט מאיראן, שהיא שותפת הסחר השלישית בגודלה של סין". הפרשן הוסיף כי "צריך הרבה דמיון כדי לצפות לכך שההחלטה להטיל אמברגו על יבוא נפט מאיראן תניב את התוצאה שארה"ב ועמיתותיה המערביות מקוות ומבקשות להשיג". מלים אלו מסכמות את התגובות הרווחות בניו יורק להחלטת האיחוד האירופי להחרים ייבוא נפט מאיראן.

דיפלומטים ומשקיפים העוקבים מזה שבועות אחר התהוות החלטת האיחוד האירופי מתייחסים בספקנות להשפעת האמברגו על מדיניות הגרעין של טהראן. "אנו לא יכולים להבטיח שהאמברגו אכן יביא ליישוב מהיר של הסכסוך", צוטט דיפלומט צרפתי באתר השבועון 'טיים'. "המירב שאפשר לצפות מהחלטת האמברגו הוא ששליטי איראן לא יוכלו להתעלם ולהתנער ממנה".

מומחים שונים מותחים ביקורת בתקשורת האמריקאית על החלטת האמברגו. התגובה
האופיינית היא, "ארה"ב איננה יכולה לקוות ולצפות למשא ומתן עם איראן בעת שהיא מתאמצת להרוס את כלכלתה", כפי שכתבה ב"פוריין-אפיירס" סוזנה מלוני, בכירה לשעבר במחלקת המדינה האמריקאית.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ