תיאטרון בבית המשפט

בית המשפט העליון בפקיסטאן מתערב יותר ויותר בעניינים שבאחריות הממשלה, כגון הגנה על זכויות טרנסג'נדרים. המתיחות בין הרשויות גורמת לרבים לחשוש מפני התערבות צבאית חדשה

דקלאן וולש, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דקלאן וולש, ניו יורק טיימס

פעם הם נחשבו לגיבורים: שופטים בגלימות שניצבו בחזית מרד גדול נגד השלטון הצבאי בפקיסטאן. הם נתמכו בידי פרקליטים לוחמניים וזכו להערצה בציבור. ואולם, עתה נוקט בית המשפט העליון בפקיסטאן גישה של אקטיביזם שיפוטי שנוי במחלוקת שהביאה אותו למסלול התנגשות עם ממשלה אזרחית נבחרת. אזרחים רבים במדינה חוששים כי המאבק המשפטי בין שתי הרשויות עלול לפגוע במשטר השברירי ולהביא להתערבות צבאית חדשה.

בית המשפט העליון של פקיסטאן שוכן במבנה מפואר, מכוסה שיש, הממוקם על גבעה המשקיפה על העיר איסלאמבאד. מאז 2009 פרסמו השופטים, ובראשם נשיא בית המשפט, איפתיחאר מוחמד צ'אודרי, פסקי דין רבים שנוגעים לנושאים שהיו באופן מסורתי בתחום אחריותה של הממשלה. בית המשפט הכתיב את מחיר הסוכר והדלק, הגן על זכויות טרנסקסואלים וכיוון את התנועה, תרתי משמע, בעיר הגדולה קראצ'י.

השופטים טוענים שהסמכות להתערב הוענקה להם מהעם כבר ב-2007, בימי המאבק נגד שלטונו הצבאי של הגנרל פרבז מושארף, וסייעה בסופו של דבר להביא להדחתו. התחושה המשכרת של אותם ימים, שבהם התעמתו עורכי דין עם שוטרים, והשופטים נחשבו כמעט לקדושים, עדיין חקוקה בזיכרון.

בית המשפט שקע עמוק בחודשים האחרונים בשני מקרים שונים ורגישים מבחינה פוליטית. בשבוע שעבר, במסגרת דיון בפרשת שחיתות, זימן בית המשפט את ראש הממשלה, יוסוף רזה גילאני, להעיד. בית המשפט איים שאם יורשע בביזיון בית הדין, עלול ראש הממשלה להישלח לתקופת מאסר ולעזוב את תפקידו.

בית המשפט גם החל לדון בשערורייה שנודעה בכינוי "ממוגייט" שעוסקת בפרשה אפלה ומלודרמטית שמטלטלת את המערכת הפוליטית מאז נובמבר שעבר. עד כה הודח מתפקידו שגריר פקיסטאן בארה"ב, וכעת נשקפת סכנה למשרותיהם של בכירים אחרים בממשלה, הנאשמים בכך שביקשו סיוע מארה"ב כדי למנוע הפיכה צבאית פוטנציאלית. השערורייה, שבה משורבבים מכתבים סודיים, מסרונים וקנוניות בצבא, מתמקדת בימים האחרונים בסרטון וידיאו שנוי במחלוקת. הסרטון, שבו מככבות מתאבקות בביקיני, יוצג במשפט כראיה להתנהלותו הבלתי מוסרית של גיבור הפרשה, מנסור איג'אז, איש עסקים אמריקאי ממוצא פקיסטאני.

איג'אז טוען שבידיו מסמך מפליל נגד הבכירים שפנו לארה"ב לאחר חיסולו של אוסמה בן לאדן. ואולם, מהימנות המסמך מוטלת בספק. בסרטון הווידיאו שעלה לאינטרנט מופיע איג'אז כפרשן, שעה שנשים בלבוש מינימלי מתאבקות ביניהן. בציבור נשמעה ביקורת חריפה על כך שבית המשפט העליון הפך לזירת ההתרחשות של תיאטרון פוליטי זול. כשבית המשפט הורה לממשלה לחשוף אם ראשיה התכוונו לפטר קצינים הקשורים לפרשה, נמתחה נגדו ביקורת שלפיה הוא חורג מסמכותו באופן מעורר דאגה.

"מדובר במגמה שעשויה להיות מסוכנת מאוד בטווח הארוך", אומר מוניר מאליכ, נשיא לשעבר של לשכת עורכי הדין. "השופטים אינם נבחרי הציבור, אולם הם נוטלים לידיהם עוצמה כאילו היו הממונים היחידים על הצדק במדינה", הוא אומר. לדבריו, "כל הדיקטטורים חוטאים בתפישה שלפיה רק הם טהורי כפיים ויודעים לעשות את המעשה הנכון". תומכי בית המשפט אומרים בתגובה שהוא מחזק את הדמוקרטיה ומגן עליה מפני משטרו המושחת והכושל של הנשיא, אסיף עלי זרדארי. צ'אודרי דוחה את הביקורת נגדו ובכנס של עורכי דין בקראצ'י שהתקיים באחרונה אמר כי תפקידו של בית המשפט הוא לקבוע נורמות דמוקרטיות ופרלמנטריות. "השחיתות השלטונית העמוקה בפקיסטאן מכרסמת במערכת המשפט. גורלו של בית המשפט נתון בידינו", אמר.

צ'אודרי מונה ב-2000 לנשיא בית המשפט העליון בידי הגנרל מושארף. לאחר שנתיים כתב פסק דין שניקה את השליט הצבאי מכל חשד בנוגע להפיכה שעמד בראשה ב-1999. ואולם, כעבור שבע שנים, הכה צ'אודרי את פטרונו ואת הציבור הפקיסטאני בתדהמה שעה שפרסם שורת צווים שערערו על סמכותו של מושארף. בתגובה, ניסה מושארף להדיח את השופט והטיל עליו מעצר בית. עורכי דין התאגדו והפגינו למען נשיא בית הדין. רשתות הטלוויזיה שידרו תמונות של המהומות והגנרל מושארף, שאיבד מכוחו, נאלץ לפרוש כעבור 18 חודשים.

ואולם, השמחה היתה מוקדמת מדי, שעה שהתגלו חילוקי דעות בין בית המשפט לממשלה החדשה. הנשיא החדש, אסיף עלי זרדארי, לא השיב את צ'אודרי לתפקידו, היות שחשש מקשריו עם יריביו הפוליטיים והצבא. המבוי הסתום הוביל ב-2009 להתחדשות ההפגנות ברחובות, בהנהגת מנהיג האופוזיציה נוואז שריף. בסופו של דבר החזיר זרדארי את צ'אודרי לתפקידו כנשיא בית המשפט.

בקרב הציבור זכה בית המשפט העליון לאהדה רבה. הוא נקט צעדים תקיפים, כמה מהם חסרי תקדים, לטובת האזרחים. השופטים פעלו למען זכויותיהם של בני ההיג'רה, טרנסג'נדרים שסבלו שנים רבות מאפליה; פעלו נגד אישי ציבור ובכירים במשטרה שסרחו; עצרו מיזמים עסקיים שעברו על חוק התכנון והבנייה, ובהם סניף של מקדונלדס באיסלאמבאד ופרסמו צו נגד עקירת עצים בלאהור. החלטות בית המשפט העלו את חמתה של הממשלה, אבל זכו לשבחים מצד בני מעמד הביניים. מדובר באנשים צעירים שחשים תסכול מהפוליטיקה המסורתית וכעס על השחיתות בפקידות הגבוהה.

לדברי פולה ניוברג, חוקרת באוניברסיטת ג'ורג'טאון שבארה"ב, על רקע ההתנצחויות הבלתי פוסקות בין הגופים השונים במערכת הציבורית אין לאיש תוכנית ברורה שתנווט את המדינה בענייני פנים ומדיניות חוץ. "לפקיסטאן יכול היה להיות עתיד ורוד, אבל היא מתישה את עצמה במאבקי כוח בלתי פוסקים".

תרגום: יעל אלין-קוטנר. עריכה: עדי ערמון

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ