עימותים עזים בסין בין כוחות ביטחון לטיבטים שסירבו לחגוג את השנה החדשה

לפחות שני טיבטים נהרגו מירי כוחות הביטחון בעימותים החמורים ביותר זה שנים, על רקע דרישת הטיבטים לחופש דת

ניו יורק טיימס וגרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס וגרדיאן

פרץ האלימות החמור ביותר שנרשם בארבע השנים האחרונות בין כוחות הביטחון של סין לבין מפגינים טיבטים אירע השבוע במחוז הסיני הדרום-מערבי סצ'ואן. התנגשויות דמים בין כוחות הביטחון של סין למפגינים טיבטים החלו ביום שני בעיר לוהו במערב המדינה והתפשטו שלשום למוקד שני בעיר סמוכה, כך דיווחו ארגונים טיבטיים חיצוניים. לפחות שני טיבטים נהרגו מירי כוחות הביטחון הסיניים ועשרות נפצעו.

על התקריות שפרצו שלשום בעיר סדה, הקרויה בפי הטיבטים סרתאר, דיווחו ארגון טיבט החופשית, ארגון שבסיסו בלונדון החותר לכינון אוטונומיה בטיבט, ואתר של גולים טיבטים - Phayul.com. מדיווחיהם עולה שכוחות הביטחון של סין פתחו באש לעבר קבוצה של מפגינים טיבטים בסרתאר והשלטונות הטילו עוצר על העיר.

"זהו היום השני ברציפות שכוחות סיניים פתחו באש והרגו מפגינים טיבטים לא חמושים", אמרה סטפאני בריגדן מארגון טיבט החופשית. "ההפגנות מתפשטות וגוברות ותגובת סין נעשית יותר ויותר חסרת פרופורציה", אמרה בריגדן והוסיפה: "בכך שהיא לא מתייחסת למצוקותיהם ולדרישות הלגיטימיות של הטיבטים ומגיבה בכוח רב, סין מדרדרת את המצב". אתר Phayul.com טוען שמספר ההרוגים גבוה יותר ועומד על חמישה ושיותר מ-40 מפגינים נפצעו. האתר גם דיווח כי הצבא הסיני הטיל עוצר על תושבי העיר וכי כוחות נרחבים מסיירים בשטחה. ממשלת סין לא הגיבה לפי שעה על הדיווחים על התנגשויות בסרתאר, שפרצו יממה אחרי האירועים האלימים שהיו ביישוב לוהו הסמוך, שבהם הרגו כוחות סין שני טיבטים לפחות.

מומחה לטיבט באוניברסיטת קולומביה, רוברט ברנט, גם אמר כי "נראה שהמחאות מתרחבות לאזורים ולמרכזי לימוד טיבטיים נוספים".

בניגוד לדיווחי הארגונים הטיבטיים, טענה שלשום הממשלה שאירוע זה החל לאחר שנזירים ומפגינים תקפו חנויות ותחנת משטרה בלוהו. "המוני מפגינים, שחלקם היו מצוידים בסכינים, השליכו אבנים לעבר שוטרים והרסו שתי ניידות משטרה ושני אמבולנסים", נאמר בדיווח של סוכנות הידיעות הממשלתית שינואה.

דיווח זה סותר את אלה של טיבט החופשית, של הארגון הבינלאומי למען טיבט ושל הממשלה הגולה של טיבט בהודו, שטענו ביום שני שכוחות הביטחון של סין פתחו באש נגד המפגינים בלוהו, המכונה בפי הטיבטים דראגו.

לדברי ארגון טיבט החופשית, גל הההפגנות החדש פרץ בעקבות דרישות הטיבטים לחופש דת או בגלל סירובם לחגוג את כניסתה של השנה הסינית החדשה, שמציינת סין חודש לפני מועד החגיגה הטיבטי המסורתי.

יחסי סין-טיבט

• בין טיבט לסין היסטוריה ארוכה של עימותים, החל מהמאה ה-5 לספירה. ב-1950 פלשה סין לטיבט וב-1951 אולצו הדלאי לאמה ומנהיגים נוספים לחתום על הסכם המעניק לסין שליטה במדינה. ב-2011 12 נזירים בודהיסטים הציתו עצמם במחאה על כיבוש טיבט

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ