לוגו הארץ
הארץ

סטר אנגלי, אחד מגזעי הכלבים העתיקים ביותר בבריטניה, נמצא לראשונה בתולדותיו בסכנת הכחדה ואגודת הכלבים הגדולה בבריטניה תולה את האשמה בידוענים. על פי ה"Kennel Club", נטיית הציבור לחקות ידוענים כמו פאריס הילטון גם בבחירת חברו הטוב ביותר של האדם הביאה לירידה חמורה במספרם של הכלבים המקומיים.

גזע כלבים נחשב לנתון בסכנת הכחדה כאשר נרשמים פחות מ-300 גורים שלו בשנה. על פי נתוני המועדון, רק 234 גורי סטר אנגלי נרשמו אשתקד. מדובר בירידה של 33% לעומת 2010, ובעשור האחרון ירד מספרם בכמעט שני שלישים. בשל הצניחה במספר גורי הסטר האנגלי, הוא התווסף לרשימת 25 הגזעים המקומיים הפגיעים של אגודת הכלבים הארצית.

לעומת זאת, יותר מ-6,000 כלבי צ'יוואווה ארוכי שיער וקצרי שיער נרשמו באגודת הכלבים אשתקד. מספרם עלה ביותר מרבע ב-2010, לאחר שבעלי הכלבים החליטו לחקות את פאריס הילטון, הנוהגת להצטלם לעתים קרובות עם טינקרבל, "כלבת הארנק" שלה.

"לידוענים, לתרבות הפופולרית ולאופנה יש תפקיד גדול בחברה של ימינו, ולמרבה הצער הכלבים אינם חסינים מפני הטעם ההפכפך שלנו", אמרה מזכירת האגודה קרוליין קיסקו בשיחה עם כתב ה-BBC. "הקורבן האחרון הוא הסטר האנגלי, כלב מקסים ונאמן", הוסיפה קיסקו. לדבריה, לסטר האנגלי "יש אופי נפלא. זה כלב רגיש מאוד, אוהב, נאמן ומראהו אלגנטי מאוד. הכלבים האלה טובים עם ילדים. הם יכולים להיות קצת עקשנים, אבל אני דווקא אוהבת את זה", סיכמה.

הסטר האנגלי ותיק מאוד בבריטניה. תולדות הגזע הזה החלו לפני מאות שנים, כשהכלבים שימשו לציד ציפורים. זהו גזע בינוני בגודלו המאופיין בפרווה מנוקדת. הוא נחשב לחיית מחמד טובה, אולם הוא זקוק לבית גדול ולפעילות גופנית רבה.

מבין גזעי הכלבים שנמצאים בסכנת הכחדה בבריטניה, הגזע שמצבו הוא הגרוע ביותר הוא ככל הנראה האוטרהאונד, כלב קולני עם שיער ארוך. אשתקד נרשמו רק 38 כלבי אוטרהאונד ומדובר בירידה של 33% לעומת 2010.

יו"ר מועדון האוטרהאונד האנגלי, פם מרסטון-פולוק, אומרת שכיום יש רק שלושה מגדלי אוטרהאונד בבריטניה. המומחים מעריכים שיש בעולם כיום כ-600 פרטים מגזע זה, אולם רק חלק קטן מהם מתאימים לרבייה. על פי המגדלים, אם ייתנו לגזעים הילידים להיכחד חלק מהמורשת הבריטית עלולה להיעלם איתם.

"למרבה הצער, אנו למדים על מספרם הגדל של הכלבים מגזעים אקזוטיים בגלל הפניות הרבות לשירותינו", אומרת קיסקו. על פי נתוני האגודה, מספר הכלבים מגזע האסקי סיבירי בבריטניה שילש עצמו בעשור האחרון. "בעלי הכלבים האלה מבקשים שנושיע אותם, שכן הם אינם מסוגלים לספק לכלביהם את הפעילות הגופנית, הטיפוח והטיפול שהם זקוקים לו", היא מסבירה.

עם זאת, נראה שלידוענים מסוימים יש דווקא השפעה חיובית, לפחות על גזע בריטי שמצבו נחשב לפגיע - כלבים מסוג קרדיגן וולש קורגי. בשנה שעברה היתה עלייה תלולה של 134% ברישום גורי הקורגי הוולשי. יודעי דבר מייחסים השפעה עצומה על הפופולריות שלהם ל"אפקט החתונה המלכותית", כמו גם קרבתו של גזע זה לפמברוק וולש קורגי - הכלב של המלכה אליזבת.

כלבים בבריטניהצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ