מנכ"ל החברה שייצרה שתלי הסיליקון פגומים נעצר ועשוי להיות מואשם בהריגה

ז'אן קלוד מאס, מייסד חברת PIP, ישהה במעצר 48 שעות עד שיוחלט באיזה סעיפים יואשם

רויטרס
דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס
דן אבן

ז'אן קלוד מאס, מנכ"ל ומייסד חברת PIP, אשר ייצרה שתלי סיליקון שהתגלו כפגומים, נעצר היום (חמישי) על ידי משטרת צרפת ועשוי להיות מואשם בהריגה. מאס נעצר ב-7 בבוקר בביתו שבדרום צרפת, והוא ישהה במעצר 48 שעות, בשעה שהתובעים יחליטו אם להאשים אותו בגרימת מוות שלא בזדון וגרימת נזקים גופניים. בכיר נוסף ב-PIP, סמנכ"ל הכספים קלוד קוטי, נעצר ב-8 בדצמבר.

PIP ייצרה שתלי סיליקון שהושתלו בקרב עשרות אלפי נשים בעולם, ובעיקר באירופה ובדרום אמריקה. בשנה שעברה, סגרה ממשלת צרפת את מפעלי החברה בחשד כי השתמשה בסיליקון באיכות נמוכה שלא קיבל את אישור משרד הבריאות הצרפתי. חקירה נפתחה נגד החברה לאחר שב-2010 מתה לקוחה שלה מסרטן, אם כי בתחילה טענו הרשויות הצרפתיות כי אין קשר בין המחלה לבין השתלים.

הפרשה התעצמה בנובמבר, כשנציגי הממשל בצרפת דיווחו על שמונה מקרי סרטן בקרב נשים שעברו השתלה של מוצרי PIP. ממשלת צרפת המליצה בחודש שעבר לכ-30 אלף נשים בצרפת להסיר את השתלים ואף הציעה לשלם עבור הניתוח. לפי ההערכות, בעולם נמכרו כ-300 אלף שתלים של PIP המכילים ג'ל באיכות נמוכה.

בתחילת החודש, לאחר התייעצות משותפת בין משרד הבריאות לאיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית, הוחלט שלא להמליץ על החלפה גורפת בישראל של שתלי סיליקון בשדיים, מתוצרת החברה. במשרד הבריאות הוחלט כי למרות ההמלצה הנוכחית, בקרב נשים שהרופא המטפל ימליץ על על החלפת השתל מסוג PIP בגופן, עקב חשד לדליפה, תתאפשר החלפה בבתי חולים ציבוריים. הניתוח יבוצע ללא עלות, פרט לעלות השתל החדש.

ז'אן קלוד מאס, היוםצילום: אי–פי

באיגוד לרפואה פלסטית ואסתטית התקבלו עד כה דיווחים על שבע ישראליות שאובחנה אצלן, בחודשים האחרונים, דליפה מהשתל, מתוך כ-850 נשים שעברו הגדלת חזה עם שתלי סיליקון מסוג PIP. ההערכה היא שיש מקרים נוספים של דליפות מהשתל שאותרו בשנים האחרונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ