מועצת הביטחון של האו"ם תדון ב"העברת סמכויות" בסוריה

יוזמה של דיפלומטים מערביים וערבים תנסה להוביל לצעדים אופרטיביים במדינה. רוסיה וסין צפויות להטיל וטו. האו"ם: למעלה מ-5,000 נהרגו עד כה בעימותים

שלמה שמיר
כתב "הארץ" בני יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה שמיר
כתב "הארץ" בני יורק

מועצת הביטחון של האו"ם צפויה לדון בהצעה שגובשה בידי ארה"ב ואירופה בנושא סוריה, שאמנם לא קוראת מפורשות להדחתו של הנשיא בשאר אסד, אך מעוניינת לקדם "העברת סמכויות" במדינה. היוזמה גובשה בימים האחרונים בין נציגים אמריקאים ואירופים לנציגים ערבים בכירים ונוסחה ביתאום עם הליגה הערבית.

לעת עתה לא נקבע מועד לדיון בהצעה במועצת הביטחון, אולם לדברי מקורות בניו יורק, הבכירים הערבים מובילים מאמץ לקיים את הדיון מוקדם ככל האפשר ויתכן שהמועצה תתכנס באמצע השבוע הבא. במכתב ששיגרו למזכ"ל האו"ם באן קי-מון, ראשי הליגה הערבית ביקשו לכנס את המועצה על מנת לסקור בפני חבריה את המצב בסוריה על סמך הדיווחים שפקחי הליגה הערבית העבירו מביקוריהם בסוריה.

כל הצעה של מועצת הביטחון בדבר שינוי המשטר הסורי צפויה להיתקל בהתנגדות רוסיה וסין - שתי המעצמות שלהן זכות ווטו במועצה, שמתנגדות בתקיפות לכל מהלך של המועצה מול סוריה הנושא משמעות אופרטיבית. רוסיה וסין סיכלו באוקטובר של השנה שעברה הצעת החלטה שכללה רק איום על הטלת סנקציות על סוריה.

כרזה של בשאר אסד שהושחתה בעיר דומאצילום: רויטרס

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב חזר אתמול (רביעי) והצהיר כי רוסיה מתנגדת לסנקציות נגד סוריה. לברוב גם התריע והזהיר נגד כל ניסיון להתערבות צבאית בסוריה בדומה לזאת שננקטה בלוב. שר החוץ הרוסי הזכיר כי על שולחן מועצת הביטחון נמצאת מזה חודשים אחדים טיוטה של הצעת החלטה רוסית "הקוראת לכל הצדדים המעורבים בסכסוך בסוריה" להפסיק את פעולות האלימות.

לפי דיווח רשמי של האו"ם שפורסם בתחילת השבוע, מספר ההרוגים בסוריה עלה על 5,000 ובהם מאות ילדים. עד היום אושרה במועצת הבטחון החלטה אחת בנוגע לסוריה: החלטה שגינתה את הפגיעות בקונסוליות זרות שביצעו מפגינים אוהדי המשטר.

כוחות הביטחון הסוריים פשטו היום על העיר דומא שבפרברי דמשק, ימים לאחר שנסוגו משם בעקבות עימותים עזים עם כוחות האופוזיציה. כוחות הביטחון ביצעו מעצרים נרחבים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ