על אף פרישתו, רוס מוסיף לייעץ לאובמה ולהיפגש עם נתניהו

ל"הארץ" נודע כי דניס רוס, שהיה יועץ בכיר לענייני איראן והמזה"ת ופרש, מוסיף לייעץ לנשיא ארה"ב באופן לא רשמי וסיווגו הביטחוני נשמר

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

לפני חודשיים וחצי הודיע דניס רוס - יועצו הבכיר של נשיא ארה"ב ברק אובמה לענייני המזרח התיכון - כי הוא עוזב את הבית הלבן, אחרי יותר משנתיים בתפקיד. ואולם, ל"הארץ" נודע כי רוס ממשיך לייעץ לנשיא אובמה באופן לא רשמי, ומקיים ערוץ קשר מול ראש הממשלה בנימין נתניהו ויועציו.

רוס שימש בשלוש השנים האחרונות בתפקידים בכירים בממשל, האחרון שבהם היה יועץ בכיר לאובמה לענייני איראן והמזרח התיכון. כיום רוס אינו מחזיק בכל תפקיד רשמי בממשל ואינו נוטל חלק בשלב זה בקמפיין של הנשיא אובמה לבחירות לנשיאות בנובמבר 2012.

כאשר רוס הודיע על עזיבתו את הבית הלבן, לא עברו אלא שעתיים עד שמכון וושינגטון למזרח תיכון פרסם הודעה שבישרה שרוס חוזר לתפקיד של חוקר בכיר במכון, שאותו מילא עד לפני שלוש שנים. מאז חזרתו של רוס הוא מרבה להתראיין, לשאת נאומים בכנסים ולכתוב מאמרים בעיתונות האמריקאית. יש המעריכים הוא עומד לכתוב ספר על השנים שבהן עבד עבור אובמה.

אך למרות שלכאורה רוס עזב את הממשל, הוא עדיין שומר על קשרי עבודה - הן עם היועץ לביטחון לאומי תום דונילון ועם הנשיא ברק אובמה עצמו. פקיד בכיר בממשל האמריקאי אמר ל"הארץ" כי על אף שרוס אינו מחזיק בכל תפקיד בממשל האמריקאי, הוא קיבל אישור מיוחד לשמור על הסיווג הביטחוני שלו בצורה שתאפשר לו להמשיך לקחת חלק בדיונים בבית הלבן ולהיחשף למידע מסווג. "דניס עדיין נכנס ויוצא מהבית הלבן מדי כמה ימים", אמר הבכיר.

דניס רוס ונתניהו בשנת 1998צילום: אי-פי

לפני כמה ימים בא רוס לישראל כדי לתת הרצאה באירוע של המכון לתכנון מדיניות העם היהודי בירושלים. רוס היה יו"ר המכון עד כניסתו לתפקיד בממשל האמריקאי וכעת, לאחר עזיבתו, חזר לשמש בתפקיד. רוס גם הרצה אתמול בכנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי בתל אביב. לדברי שני מקורות ישראליים, בין ההרצאות נפגש רוס בחשאי עם נתניהו ועם יועצו עו"ד יצחק מולכו. פקיד בכיר בירושלים אישר שרוס נפגש עם נתניהו, אך ציין כי הפגישה הוגדרה "פרטית" והתקיימה לבקשתו של רוס. לא ברור מה היה העניין שבו דנו נתניהו ורוס בפגישה.

הפקיד האמריקאי הבכיר העריך כי רוס ממשיך להעביר מסרים בנוגע לפלסטינים ובסוגיה האיראנית בין וושינגטון לירושלים באופן בלתי-רשמי, תוך ניצול קשריו הקרובים עם מולכו. בערוץ כזה יוכל לעקוף את מחלקת המדינה, ואפילו את אגף מזרח תיכון במועצה לביטחון לאומי בבית הלבן.

בשלוש השנים האחרונות היו יחסיו של רוס עם נתניהו ויועציו קרובים מאוד. הוא ניהל ערוץ שיחות ישיר עם מולכו ולמעשה עקף את שגרירות ארה"ב בתל אביב, את שגרירות ישראל בוושינגטון ואת מחלקת המדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ