סרקוזי: "ייתכן שהגעתי לסוף הקריירה הפוליטית"

בשיחה עם עיתונאים, אמר נשיא צרפת כי יפרוש מפוליטיקה אם לא ייבחר לנשיא. מנהיג המפלגה הסוציאליסטית הולנד הציג את מצעו ואמר כי יעלה את המס לעשירים

דנה הרמן
כתבת "הארץ" באירופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה הרמן
כתבת "הארץ" באירופה

פאריס. נשיא צרפת ניקולא סרקוזי אפילו לא הודיע עדיין רשמית שהוא מתמודד לנשיאות, אולם הוא כבר מדבר על תבוסה. דברים שאמר סרקוזי לא לציטוט מראים כי הנשיא, שזכה לפני ארבע שנים ל-67% מהקולות, מבין כי ייתכן שהגיע לסוף הקריירה שלו.

לפי הדלפות שפורסמו בתקשורת, אמר סרקוזי לקבוצת עיתונאים קטנה, בנסיעה לגיאנה, כי הוא מתכנן לעזוב את החיים הפוליטים אם לא ייבחר מחדש בבחירות של אפריל. "אני אשנה לגמרי את חיי ולא תשמעו ממני יותר", אמר. "בפעם הראשונה בחיי אני נאלץ לחשוב על האפשרות שהגעתי לסוף הקריירה שלי. אם אפסיד, אני אפרוש מהפוליטיקה בוודאות", הוסיף סרקוזי.

אם סרקוזי לא יתמודד או לא יצליח להיבחר מחדש, הוא יהיה הנשיא הצרפתי הראשון מאז שנות ה-70 שכיהן קדנציה אחת בלבד. זו תהיה נפילה אדירה לעורך הדין השאפתן שהפך לפוליטיקאי ונבחר לנשיא ב-2007 בעזרת מצע שהציע שינויים נרחבים במדיניות הכלכלית והמדינית של צרפת, ורבים ראו בו את הדמות שהחזירה את צרפת למקומה החשוב בעולם.

חייו האישיים של סרקוזי, ובמיוחד נישואיו עם השחקנית-זמרת קרלה ברוני, היו שנויים במחלוקת. הם גם חלק מהסיבה לתיעוב שצרפתים רבים רוחשים לו. כל אלה, נוסף למשבר הכלכלי שבו שרויה צרפת והפופולריות הגוברת של המועמד הסוציאליסטי פרנסואה הולנד, יקשו על בחירתו של סרקוזי לכהונה נוספת.

הולנד, המשיך אתמול את מסע הבחירות שלו, והציג במסיבת עיתונאים תוכנית כלכלית. הולנד אמר כי תוכנית המסים שלו תכניס 29 מיליארד אירו למדינה שיכסו את עלות התוכנית שלו - 20 מיליארד אירו. לפי תכניתו של הולנד, המדינה תעסיק 50 אלף מורים ושוטרים חדשים, תסייע לחברות חדשות, ותיצור בסך הכל 150 אלף מקומות עבודה חדשים.

"אלה שנהנים מרמות השכר גבוהות במיוחד יצטרכו לתרום יותר לצרפת", אמר הולנד, שהבטיח להעלות ל-45 אחוזים את מדרגת המס לבעלי המשכורות הגבוהות. "אם יתעורר הצורך להקריב קורבנות, העשירים הם אלה שישלמו יותר מסים למדינה", הדגיש הולנד.

הולנד ציטט אמש את נשיא ארה"ב ברק אובמה, שאמר ביום שלישי בנאום מצב האומה, כי אחוז המס שמשלם המיליארדר וורן באפט קטן יותר מזה שמשלמת מזכירתו, וציין כי הוא מסכים לחשיבה הזו. "אובמה אמר שהוא רוצה כי מזכירתו של מיליארדר לא תצטרך לשלם יותר מסים מהמיליארדר עצמו", אמר הולנד. "גם אני רוצה בכך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ