יום השואה הבינלאומי |

אובמה: נילחם נגד התחדשות האנטישמיות

נשיא ארה"ב פרסם הודעה מיוחדת בה הוסיף כי "נמשיך בתיקון העולם". ראש ממשלת נורווגיה הביע צער עמוק על מעורבות בני עמו בגירוש יהודים

ד-פ-א
נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד-פ-א
נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בארה"ב

ברחבי העולם מציינים היום (שישי) את יום השואה הבינלאומי, 67 שנים אחרי שחיילי הצבא האדום שחררו את מחנה ההשמדה אושוויץ בירקנאו. בבתי הפרלמנט באירופה ציינו את האירוע בישיבות מיוחדות. ראש ממשלת נורווגיה ג'נס סטולטנברג הביע בנאומו "חרטה עמוקה" על כך שנורווגים לקחו חלק במעצרים וגירושים של יהודים מהמדינה שהייתה תחת כיבוש גרמני במלחמת העולם השנייה.

"למרות שהנאצים הם האחראים, הגיע הזמן להכיר בעובדה שקציני משטרה ונורווגים אחרים לקחו חלק במעצרים וגירושים של יהודים", אמר סטולנברג בנאומו. הוא הוסיף כי "זה הזמן להביע את צערנו העמוק כי זוועה כזאת יכולה היתה להתקיים על אדמה נורווגית". במהלך מלחמת העולם השנייה גורשו 772  פליטים ויהודים נורווגים למחנות ריכוז נאצים, 34 בלבד מהם שרדו.

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, פרסם הודעה מיוחדת לציון יום השואה הבינלאומי. "אני ומישל מצטרפים לתושבי ארה"ב, העם בישראל ואזרחי יתר העולם, וזוכרים את ששת מיליון היהודים ומיליוני האחרים שנרצחו בידי הנאצים. אנו מחויבים לשמור את זכרם בחיים לא רק במחשובותינו אלא גם במעשינו".

ניצולי שואה מניחים זרי פרחים באושוויץצילום: אי–פי

אובמה הוסיף כי במקביל להתחייבות לזכור את הקורבנות "שמתו במחנות, מאושוויץ עד טרבלינקה, דאכאו עד סוביבור, אנחנו מתחייבים להילחם באלה שמכחישים את השואה". אובמה הבטיח "לעמוד איתן מול כל מי שיבצעו זוועות, נגד התחדשות האנטישמיות, ונגד שנאה לכל צורותיה...אנחנו מתחייבים להמשיך בעבודה הקשה לתיקון העולם".

אתמול סיפר נשיא הפרלמנט האירופי החדש, מרטין שולץ, על הרגשתו כגרמני שנולד אחרי מלחמת העולם השנייה. "אני מרגיש שמוטלת עלי אחריות מיוחדת במינה כיוון שחיסול העם היהודי, שעליו הוחלט בוועידה המכונה ועידת ואנזה, נעשה בשם העם הגרמני. אך העם הגרמני של היום אינו אשם בשואה. הוא אחראי לכך שזכר השואה לא יימחה", הוסיף.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ