צבא סוריה החופשית נהפך לאיום על המשטר

האופוזיציה החמושה הצליחה להשתלט על כמה שכונות בפרברי דמשק, ופעולות הדיכוי הולכות ונחלשות. האם התקוממות אלימה תצליח להפיל את אסד?

כארים פחים, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כארים פחים, ניו יורק טיימס

אם אפשר לשפוט לפי מה שנראה כאן ביום שישי, הרי שהאופוזיציה החמושה לשלטון בסוריה הצליחה להשתלט על עיירה על מפתנה של הבירה דמשק וייתכן שגם על כמה שכונות נוספות, עוד סימן להסלמת האלימות במדינה המסוכסכת.

בהלוויה של עוד הרוג במלחמת האזרחים המתפתחת בסוריה, שמספר קורבנותיה עולה כבר על 5,400, שמרו לוחמים רעולי פנים של "צבא סוריה" החופשית. הם עמדו בקצה הכיכר חמושים ברובי סער ואר-פי-ג'י. אלפי מפגינים צעדו מאחורי הארון, שהיה עטוף בדגל ירוק-לבן-שחור של האופוזיציה - ולא בדגל של ממשלת סוריה. ההמון התנפל על מי שנחשדו שהם סוכנים שכל כוחות המודיעין.

האלימות הגואה והנחישות של הכוח הצבאי, שארגונו רופף מאוד, רומזות על התפקיד ההולך וגדל של החמושים בתנועה שהחלה בהפגנות שקטות לפני יותר מעשרה חודשים. כיום מצטרפים אליה עוד ועוד עריקים של הצבא הסורי מדי יום.

לאחר חודשים של נקיטת יד קשה מצד השלטון בניסיון לדכא את המחאה, פעולות הדיכוי הולכות ונחלשות, ורבים מהמפגינים מקבלים בברכה את הלוחמים שמשמשים מחסום נגד כוחות הביטחון הנאמנים לנשיא אסד.

המנהיגות של צבא סוריה החופשית יושבת ברובה מעבר לגבול בטורקיה. לא ברור אם יש לה שליטה ארגונית על המיליציות המקומיות בסוריה, שיש מי שתיאר אותן כ"זיכיונות". על פי מה שנראה בכיכר סאקבה, הרי ששורות הלוחמים התחזקו במגויסים ואחרים, כולל ותיקי חיל האוויר. במקומות מסוימים המיליציות מאוישות על ידי אנשי המקום, ובמקומות אחרים, כגון סאקבה, רבים מהעריקים באים מחלקים אחרים במדינה. הם מתקבלים בברכה, ועם זאת מסתכלים עליהם בחשדנות מה.

"אנחנו לא יודעים מי המפקדים שלהם", אומר ריפעת עובייד, בן 37, אחד המפגינים. "אנחנו רק יודעים שהם מגינים עלינו".

בצבא סוריה החופשית, הממשלה ניצבת מול איום הולך ומתחזק. המורדים התפרסו על פני המדינה ובונים מיליציות שכנראה מאורגנות בעיקר ברמה המקומית.

חאלד אבו-סאלח, דובר של מועצת המהפכה בחומס, אומר שברגידות של חיילי צבא סוריה החופשית בעיר, סרים לפקודת מפקדי השכונות שמתאמים את מאמציהם עם קצינים בחלקים אחרים במדינה. הכוח כולל חבלנים המתמחים בחומרי נפץ, ואזרחים - לרוב גברים המבוקשים על ידי השלטונות. השורות מתרחבות, אמר. "כל פעם הם מביאים כוחות חדשים, חלקם עריקים".

בראיונות שנתנו בשבוע שעבר כמה מתושבי חומס, כולל נוצרים ועלאווים, הם הביעו את חששם מכך שסונים קיצוניים - סלפים - מארגנים קבוצות חמושות ומעודדים אלימות. חששות אלו, שיש האומרים כי הם מוגזמים ומתעלמים מחששות סוניים דומים, משקפים את הדאגות הגוברות בין הפעילים החילוניים שאם העימות יימשך עוד זמן רב, הנוכחות האיסלאמית בכמה מהמיליציות תצבע את ההתקוממות בגוון קיצוני איסלאמי.

עריקים מצבא סוריה בפרבר של דמשק, שלשוםצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ